مرگ زودرس چهار هزار تهرانی!
مرگ زودرس چهار هزار تهرانی!
ایران نیوز 24: رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سالانه ۴ هزار مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا در تهران داریم، گفت: وضعیت تنفسی بسیاری از مردم به ویژه کسانی که بیماری‌های تنفسی دارند با مشکل مواجه است و نمی‌توان ساده از کنار این موضوع گذشت.

از ابتدای دهه ۸۰ (سال‌های ۸۱ و ۸۲) که تهرانی‌ها مجموعاً ۳۰۰ روز هوای ناسالم داشتند، آلودگی هوا به یک مسئله جدی تبدیل و باعث شد مسئولان در ظاهر آستین‌ها را برای حل این معضل بالا بزنند؛ اما از سال ۷۴ که نخستین قانون (قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا) برای این امر تدوین شد و قانون دیگری که در سال ۹۶ با عنوان هوای پاک به تصویب رسید، تاکنون اقدام مؤثری در راستای کاهش آلودگی هوا انجام‌نشده و وضعیت موجود حاکی از این است که دستگاه‌های مسئول وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند.

این در حالی است که قانون هوای پاک به موارد مهمی مانند از رده‌خارج کردن خودروهای فرسوده و توسعه حمل‌ونقل عمومی و غیره تاکید کرده که نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوا دارند اما آمارها نشان دهنده بی‌مهری مسئولان به این موارد است و افزایش آلودگی هوا به ویژه در روزهای اخیر به یک دغدغه و نگرانی برای شهروندان تبدیل شده است و نسخ‌های قدیمی مانند تعطیلی مراکز آموزشی و مدارس نیز نمی‌تواند مرهم موقتی برای این معضل باشد.

مهدی پیرهادی در تشریح عوامل ایجاد آلودگی هوا، اظهار کرد: حدود ۶۵ درصد آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک و باقی آن ناشی از منابع ثابت است البته هر ۵ سال یکبار در این باره پایش جدیدی صورت می‌گیرد که فکر می‌کنم باید با فاصله زمانی کمتری این امر انجام شود.پیرهادی با اشاره به سهم منابع ثابت در ایجاد آلودگی هوا، گفت: فرودگاه ۰.۲ درصد، راه آهن ۰.۲، پایانه‌های اتوبوس حدود ۲ درصد، مصارف سوخت خانگی و تجاری حدود ۲.۵ درصد، نیروگاه‌ها ۱۲ درصد، پالایشگاه ۴.۵ درصد و صنایع در حدود ۱۸ درصد در آلودگی هوا نقش دارند.

رشد شدید فرسودگی خودرو، موتورسیکلت و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

وی با بیان اینکه علاوه بر منابع آلاینده هوای شهر تهران، روند رو به رشد خودروهای فرسوده نیز بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در سال ۹۶.۱۰۰ هزار خودروی سواری فرسوده وجود داشت که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۲۳۷ هزار خودرو رسیده و در سال ۱۴۰۲ این رقم به حدود ۴۷۰ هزار خودرو افزایش می‌یابد.وی افزود: در سال ۹۶ تعداد تاکسی‌های فرسوده حدود ۴۵۰۰ دستگاه بود که این رقم در سال جاری به ۳۲ هزار دستگاه رسیده است و سال ۴۰۲ حدود ۴۸ هزار تاکسی فرسوده خواهیم داشت. همچنین در سال ۹۶.۴۵ هزار وانت فرسوده در شهر تهران وجود داشت که این رقم در حال حاضر ۸۵ هزار دستگاه است و در سال ۴۰۲ این رقم به ۱۱۹ هزار دستگاه خواهد رسید.

پیرهادی گفت: در سال ۹۶.۴ هزار دستگاه مینی‌بوس فرسوده وجود داشت اما در حال حاضر ۶ هزار دستگاه مینی‌فرسوده داریم که در سال ۴۰۲ به حدود ۷ هزار دستگاه خواهد رسید. تعداد اتوبوس‌های فرسوده شرکت واحد نیز در سال ۹۶ حدود یک هزار و ۶۰۰ دستگاه بوده که امسال به ۵ هزار دستگاه رسیده و در سال ۴۰۲ به ۶ هزار دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد.وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶.۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس سرویس مدرسه فرسوده وجود داشت که این رقم در سال جاری به ۳۷۰۰ دستگاه رسیده و در سال ۴۰۲ به ۴۳۰۰ دستگاه خواهد رسید. همچنین در سال ۹۶ حدود ۱۶۰۰ دستگاه کامیون فرسوده وجود داشته که در سال جاری به ۲۲۰۰ دستگاه افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۴۰۲ به ۲۵۰۰ دستگاه برسد.رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران اظهار کرد: در سال ۹۶ یک میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده وجود داشت که امسال به ۲ میلیون دستگاه افزایش پیدا کرده و در سال ۴۰۲ به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ دستگاه خواهد رسید.

خجالت می‌کشم به مردم بگویم از خودروی شخصی استفاده نکنید!

وی در ادامه در پاسخ به اینکه در ۴ سال گذشته حوزه حمل و نقل عمومی هم پیشرفت چشمگیری نداشته و اگر مردم را به استفاده نکردن از خودروی شخصی تشویق می‌کنیم باید جایگزین مناسبی داشته باشیم، گفت: من به عنوان فردی که نماینده مردم هستم روی گفتن این جمله که «مردم از خودروهای شخصی استفاده نکنند» را ندارم زیرا نتوانسته‌ایم حمل و نقل عمومی را در تهران توسعه بدهیم.وی ادامه داد: علت آن هم این است که دولت به وظایف خود عمل نکرده و این در حالی است که تهران ۱۵۰۰ واگن مترو نیاز دارد که تأمین آن به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و شهرداری به تنهایی توان تقبل این هزینه را ندارد.پیرهادی تصریح کرد: شهردار تهران به عنوان کسی که در هیئت دولت حضور پیدا می‌کند باید از رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت مطالبه جدی داشته باشد چراکه آلودگی هوای تهران با جان مردم سروکار دارد و باید نسبت به آن حساسیت بالایی داشته باشیم.

سالانه ۴ هزار مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا در تهران داریم

وی با اشاره به اینکه سالانه ۴ هزار مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا در تهران داریم، افزود: وضعیت تنفسی بسیاری از مردم به ویژه کسانی که بیماری‌های تنفسی دارند با مشکل مواجه است و نمی‌توان ساده از کنار این موضوع گذشت.رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران اظهار کرد: ضعف مدیریتی در سطح کلان کشور باعث شده حمل و نقل عمومی تهران به سطح مطلوب نرسد و راه‌های متعددی مانند تهاتر نفت با اتوبوس، نفت یا واگن مترو و… قابل انجام است و باید مسئولین در جلسات به این موضوع جدی‌تر بپردازند.

وی با تأکید بر اینکه لازم است سنجش منابع آلاینده به صورت علمی صورت گیرد، گفت: انجام تکالیف قانونی توسط سازمان استاندارد و جلوگیری از تولید خودروها و موتورسیکلت‌ها با استاندارد روز یک امر ضروری است که به طور حتم باید مورد توجه قرار گیرد. افزایش استاندارد و کیفیت سوخت بنزین و گازوئیل نیز موضوع دیگری است که باید در کنار اجرای تکالیف دستگاه‌ها برای کاهش آلودگی هوا به طور جد در دستور کار قرار گیرد. پیرهادی همچنین گفت: در کنار قانون هوای پاک به یک طرح جامع در این زمینه نیاز داریم تا در اجرای قوانین کاهش آلودگی هوا ما را یاری کند.