رکوردشکنی بازار ارز در دولت رئیسی؛ دلار از ۳۰ هزار تومان هم عبور کرد
رکوردشکنی بازار ارز در دولت رئیسی؛ دلار از ۳۰ هزار تومان هم عبور کرد
ایران نیوز 24: هم‌اکنون در بازار داخلی، قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک میلیون و ۲۹۵ هزار تومان، قیمت دلار ۳۰ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم‌اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد. قیمت طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک میلیون و ۷۳۱ هزار تومان و هر مثقال طلا، ۵ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

به نوشته  تسنیم، در بازار ارز هم اکنون، قیمت دلار ۳۰ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت یورو ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان، و درهم امارات ۸ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شده است.علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار ۲۷ هزار و ۹۸۱ تومان و قیمت خرید دلار از مردم ۲۷ هزار و ۴۲۷ تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل ۳۲ هزار و ۲۰۵ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۳۱ هزار و ۵۶۷ تومان اعلام شده است.

افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟

همچنین سایت تجارت‌نیوز درباره واکنش بازار ارز به نتایج مذاکرات وین نوشت: در بازار روز شنبه ۱۳ آذر قیمت طلا و سکه روند افزایشی داشتند. قیمت سکه و نرخ ارز به سقف ۱۴ ماهه خود رسیدند و قیمت دلار در بازار امروز روند افزایشی داشت و به ۳۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه به افزایش قیمت دلار واکنش صعودی نشان داد و وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد.قیمت سکه در بازار امروز به کانال ۱۳ هزار تومان رسید. نایب رئیس اتحادیه طلا تهران عقیده دارد مهم‌ترین عامل افزایشی قیمت سکه در بازار امروز افزایش قیمت دلار است.

محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا تهران  از سقف شکنی همزمان دلار و سکه خبر داد و گفت: قیمت دلار در بازار امروز رکورد ۱۴ ماهه خود را شکست و به دنبال آن سکه به سقف ۱۴ ماهه خود رسید. اونس جهانی با وجود افزایش در دو روز گذشته در بازار هفته گذشته عملکرد منفی داشت. با توجه به آن که قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به کاهش اونس جهانی واکنش نشان نداده است، پیش‌بینی قیمت طلا و سکه دشوار است. قیمت طلا و سکه به افزایش قیمت دلار واکنش نشان داد و باید دید در روز‌های آینده قیمت دلار چه مسیری خواهد داشت.

او از سقف شکنی ۱۴ ماهه دلار گفت و توضیح داد که افزایش قیمت دلار در بازار امروز موجب افزایش قیمت طلا و سکه شد. همین نوسان قیمتی در بازار طلا و ارز موجب شد داد و ستد در بازار کاهش پیدا کند و فعلا رکود در بازار شکل گرفته است.اگر افزایش قیمت دلار در روز‌های آینده ادامه داشته باشد انتظار می‌رود قیمت سکه کانال ۱۳ میلیون تومان را حفظ کند. اگر نرخ ارز از کانال ۳۰ هزار تومان کاهش یابد احتمالا قیمت سکه از ۱۳ میلیون تومان کمی فاصله می‌گیرد.

اولین واکنش دلار به پایان مذاکرات

دلار در روز‌های مذاکرات در کانال ۲۹ هزار تومان نوسان کرد، اما نرخ‌های اعلام شده از نرخ ارز سبزه میدان نشان می‌دهد که امروز قیمت دلار در بازار آزاد وارد کانال ۳۰ هزار تومان شد.سایت اکوایران نیز در گزارشی درخصوص وضعیت بازار ارز نوشت: در نوسان صعودی قیمت دلار احتمالا خروجی اخبار مذاکرات و افت ناگهانی عرضه در هفته گذشته نقش داشت. هفته گذشته عرضه دلار در بازار متشکل تقریبا نصف شد و این امر احتمالا در رشد قیمت دلار موثر بود، اما اخبار مذاکرات برجامی چگونه بر روند قیمتی دلار تأثیر گذاشت؟ اظهار نظر‌های دیپلمات‌های اروپایی و وزیر امور خارجه آمریکا در مورد پیشنهاد ایران مثبت نبود، اما قبلا هم این دست اظهار نظر‌ها مطرح شده بود. شروع مذاکرات و حصول یا عدم حصول توافق نهایی دو رویداد هستند که در مسیر زمانی قیمت دلار قرار دارند.

 تأثیر این دو رویداد صرفا در این دو نقطه نخواهد بود، تاثیرات با تاخیر یا تقدم بر روند قیمتی دلار ظاهر و رفتار نوسانی آن را موجب می‌شوند. به هر روی به نظر می‌رسد رفتار نوسانی قیمت دلار در این روز‌ها تشدید و ریسک معامله در بازار دلار زیاد شده است. فعالیت نوسان‌گیران و سوداگران در بازار ارز نیز باعث شده است، کنترل نوسانات قیمت دلار دشوار شود و اقدامات اخیر بانک مرکزی چندان موثر واقع نشود.

همراه با قیمت دلار قیمت درهم امارات نیز افزایش یافت و ظهر امروز روی ۸ هزار و ۲۲۰ تومان قرار گرفت. معادل دلاری قیمت درهم از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کره بود و ۳۰ هزار و ۱۹۲ تومان به دست می‌آمد که به طرز معناداری از قیمت دلار بازار آزاد در این مقطع بزرگ‌تر بود. در نتیجه انتظارات افزایشی در بازار درهم نیز برجسته بودند.بازار طلای جهانی روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است. قیمت طلا در معاملات روز جمعه روند صعودی را دنبال کرد و در پایان کار روی ۱۷۸۳ دلار قرار گرفت، اما شوک اصلی را رشد قیمت دلار به قیمت سکه وارد کرد. قیمت سکه معاملات امروز را با رشد ۲.۵ درصدی نسبت به ظهر پنج‌شنبه آغاز کرد و در ادامه تا ۱۳ میلیون تومان نیز بالا رفت. اندازه حباب قیمتی سکه ۱۳ میلیونی با احتساب قیمت ۳۰ هزار تومان برای دلار ۳.۲ درصد به دست می‌آمد که کوچک نبود و نشان می‌داد، انتظارات افزایشی در بازار سکه نیز برجسته هستند.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار تحت تاثیر اخبار برجامی و کاهش عرضه در هفته گذشته نوساناتی صعودی را به ثبت رساند و قیمت سکه و درهم نیز همراه با آن رشد کرد. قیمت سکه امروز تواسنت مرز ۱۳ میلیون تومان را لمس کند.

دلار تا ۳۰۳۰۰تومان بالا رفت / یورو وارد کانال ۳۴هزار تومان شد

دلار در بازار آزاد نسبت به صبح ۲۰۰ تومان گران‌تر شد و یورو هم با رشد ۵۵۰ تومانی به کانال ۳۴ هزار تومان صعود کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین، طبق قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرا‌فان، در معا‌ملات عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد به ۳۰۳۰۰ و یورو به ۳۴۲۵۰تومان رسید. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار همچنان ۲۷۹۰۰ و یورو ۳۲۱۷۰تومان است.