کلیه‌فروشی در خط پایان
کلیه‌فروشی در خط پایان
ایران نیوز 24: سه هزار پیوند کلیه در سال، آماری که رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت از آن خبر می‌دهد. به گفته مهدی شادنوش اقدامات مربوط به تخصیص کلیه در کشور مستقیما تحت‌نظر وزارت بهداشت اتفاق می‌افتد. «پیوند کلیه از فرد زنده هم کاملا مشخص و نظام‌مند شده است.»

آمارها از ۵۲ هزار و ۳۸۳ بیماری خبر می‌دهند که بر اثر نارسایی‌ کلیه تحت عمل پیوند قرار گرفته‌اند. اگرچه در حال حاضر ۳۷ هزار و ۱۸۵ بیمار تحت درمان به روش دیالیز هستند. از این تعداد ۳۶هزار و ۲۸۵بیمار تحت دیالیز خونی‌اند و ۹۰۰بیمار تحت دیالیز صفاتی. این در حالی است که هزینه یک بیمار دیالیز خونی ۷۵میلیون تومان برآورد می‌شود. اگرچه هزینه یک بیمار دیالیز صفاتی بالغ بر ۱۲۴میلیون تومان است. هزینه‌هایی که در کشور تحت پوشش بیمه قرار دارند. «در حال حاضر ۸هزار و ۴۰۰ ماشین دیالیز فعال در کشور وجود دارد.»

به گفته شادنوش توزیع دستگاه‌های دیالیز در کشور به‌صورت متوازن انجام نمی‌شود. «توزیع دستگاه‌های دیالیز در هر دانشگاه بسته به تراکم بیماران متفاوت است.» شادنوش ادامه می‌دهد: «به ازای هر دستگاه دیالیز در کشور ۴٫۳ بیمار وجود دارد. در حال حاضر ۶۴۲ بخش دیالیز خونی در کشور وجود دارد. در عین‌حال برای توسعه بخش‌های دیالیز برنامه سالانه در وزارت بهداشت وجود دارد و حداقل سالانه ۵۰۰ دستگاه دیالیز به ناوگان دیالیز کشور افزوده می‌شود.»

انجام سالانه ۳هزار  پیوند کلیه در کشور

به گفته رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت خدمات دیالیز خونی و صفاقی برای بیماران کلیوی در کشور به‌صورت رایگان انجام می‌شود. اگرچه خدمات مربوط به پیوند کلیه هم به‌صورت رایگان است. در عین‌حال داروهای اساسی و موردنیاز بیماران کلیوی هم به‌صورت رایگان در دسترس‌شان قرار می‌گیرد. «برای این بیماران در معاونت درمان بسته‌های حمایتی وجود داشته و هزینه‌های مرتبط با بیماری‌های زمینه‌ای در بیماران کلیوی تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر قرار دارد.» به اعتقاد شادنوش حدود ۹۰درصد بیماران کلیوی نیازمند پیوند کلیه هستند. اگرچه این موضوع شرایطی دارد و بیمار کلیوی تحت شرایطی می‌تواند عمل پیوند کلیه را انجام دهد. شرایطی مانند نداشتن مشکلات قلبی و گوارشی، بدخیمی‌ها، آنرمالی‌های شکمی و دستگاه ادرار و سن بالا در انجام پیوند کلیه مورد توجه قرار می‌گیرند. باید توجه کرد که تقریبا سالانه حدود ۳هزار پیوند کلیه در کشور انجام می‌شود.

هزار و ۲۴۲ پیوند کلیه سهم سال ۱۳۹۹

طبق آمارهای سال گذشته ۴۲۰ مورد پیوند کلیه از اهداکننده زنده و ۸۲۲ مورد پیوند کلیه از اهداکننده مرگ مغزی انجام شده است. درواقع در مجموع هزار و ۲۴۲ مورد پیوند کلیه در سال ۹۹ انجام شده است.شادنوش درباره اقدامات وزارت بهداشت برای جلوگیری از خریدوفروش کلیه، می‌گوید: «باید توجه کرد از سال ۹۸ دستورالعمل اجرایی پیوند کلیه از اهداکنندگان زنده در بیمارستان‌های مجاز ابلاغ شد.» از همان زمان لیست انتظار اهداکنندگان زنده و گیرندگان کلیه راه‌اندازی شد و تخصیص عضو کلیه از اهداکنندگان زنده و مرگ مغزی در وزارت بهداشت متمرکز شد.

در ایران، سالانه ۳هزار پیوند کلیه انجام می‌شود. همچنین، آمارها از ۵۲ هزار و ۳۸۳ بیماری خبر می‌دهند که بر اثر نارسایی‌ کلیه تحت عمل پیوند قرار گرفته‌اند

به گفته شادنوش اقدامات مربوط به تخصیص کلیه در کشور مستقیما تحت نظر وزارت بهداشت اتفاق می‌افتد. «پیوند کلیه از فرد زنده هم کاملا مشخص و نظام‌مند شده است. مردم هم اگر ادعایی در این زمینه می‌شنوند، با دید تردید به آن نگاه کرده و بدانند که کلاهبرداری است.» او ادامه می‌دهد: «راهی غیر از مسیر تعیین شده از سوی وزارت بهداشت برای پیوند کلیه وجود ندارد.»

ثبت اطلاعات بیش از ۸۰۰ هزار بیمار

به گفته شادنوش اقدام دیگر وزارت بهداشت این است که اطلاعات بیماران پیوند اعضای دریافت‌کننده دارو، در سامانه بیماری‌های نادر وزارت بهداشت ثبت شده است. باید توجه کرد تاکنون ثبت ۱۱ نوع بیماری در این سامانه تمام شده که مجموعا و همراه با بیماران دریافت‌کننده انسولین بیش از ۸۰۰ هزار نفر در این سامانه ثبت شده‌اند. در عین حال برنامه‌ریزی‌ کرده‌ایم که  20 نوع بیماری در سامانه بیماری‌های نادر وزارت بهداشت ثبت شود.