افشاگری پاندورا از غارت پنهان سران کشورها
افشاگری پاندورا از غارت پنهان سران کشورها
ایران نیوز 24: رسانه‌های مطرح جهان اقدام به انتشار اسناد مالی فاش‌شده‌ای کردند که گفته می‌شود افشاکننده ثروت پنهان رهبران مهم جهان از جمله "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان، "ملک عبدالله" پادشاه اردن، "آندری بابیش" نخست وزیر جمهوری چک و افراد نزدیک به "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه هستند.

اسناد فاش شده که به “اسناد پاندورا” شهرت یافته‌اند شامل بیش از ۱۱.۹ میلیون سند هستند. این اسناد پنج سال پس از افشای اسناد پاناما منتشر شده‌اند که نشان می‌داد ثروتمندان جهان چگونه ثروت خود را به شیوه‌هایی مخفی می‌کنند که ماموران دولتی قادر به رصد آن نیستند.در اسناد پاندورا فاش شده “سوتلانا کریوونوگیخ” نظافتچی سابق که بعدا معشوقه پوتین شد، آپارتمانی ۴.۱ میلیون دلاری در موناکو دارد و علاوه بر آن صاحب آپارتمانی در منطقه‌ای خوش آب و هوا در سن پترزبورگ و املاک دیگری در مسکو و قایق تفریحی لاکچری ۱۰۰ میلیون دلاری است.

در این اسناد فاش شده که “الهام علی اف” رئیس‌جمهوری آذربایجان املاک ۵۰۰ میلیون دلاری در لندن خریداری کرده است.همچنین، در این اسناد فاش شده که “ملک عبدالله” پادشاه اردن امپراتوری مالی ۱۰۰ میلیون دلاری در اختیار دارد و ۷۰ میلیون پوند املاک در امریکا و بریتانیا عمدتا در کالیفرنیا و لندن خریداری کرده است و به ویلا‌های فرانسوی ۲۰ میلیون دلاری نخست‌وزیر جمهوری چک نیز اشاره شده است.در اسناد پاندورا اشاره شده که “تونی بلر” شرکتی را به ارزش ۴۳۴ هزار دلار برای صرفه جویی در هزینه‌های جانبی و فرار مالیاتی خریداری کرده است.

این اسناد نشان می‌دهند که چگونه ۳۵ رهبر فعلی و پیشین جهان از بهشت‌های مالیاتی جهان برای جمع‌آوری ثروت هنگفت و انجام معاملات پنهانی استفاده کرده‌اند. این اسناد شامل ۱۲ میلیون سند به دست آمده از ۱۴ شرکت خدمات مالی در جزایر بریتانیایی ویرجین، پاناما، قبرس، امارات متحده عربی، سنگاپور و سوئیس هستند.انتشار این اسناد و مدارک در زمان بدتری برای “آندری بابیش” نخست وزیر جمهوری چک در آستانه انتخابات در آن کشور رخ داده و نشان می‌دهد که او سرمایه‌گذاری در یک شرکت که از سود آن برای خرید دو ویلا به مبلغ ۱۶.۲ میلیون دلار در جنوب فرانسه استفاده کرده بود را اعلام نکرده است.

در این اسناد همچنین درباره املاک ۴۰۰ میلیون پوندی “الهام علی اف” رئیس جمهوری آذربایجان و اعضای خانواده و نزدیکان‌اش در بریتانیا افشاگری شده است. از جمله افشاگری‌ها نشان می‌دهند که ۱۷ ملک از جمله یک دفتر اداری در لندن به ارزش ۴۴.۶ میلیون دلار برای حیدر پسر ۱۱ ساله الهام علی اف در بریتانیا خریداری شده است. همچنین، در اسناد فاش شده که خاندان علی اف پس از فروش یک ملک در لندن سودی ۴۱.۹ میلیون دلار (۳۱ میلیون وندی) عایدشان شده است.در اسناد پاندورا فاش شده که “اوهورو کنیاتا” رئیس جمهوری کنیا و شش نفر از اعضای خانواده‌اش مخفیانه ۱۱ شرکت را خریداری کرده بوده اند که ارزش کلی آن ۳۰ میلیون دلار بوده است.

همچنین، در این اسناد فاش شده که وزرای کابینه “عمران خان” نخست‌ویر پاکستان و خانواده‌های‌شان نیز میلیون‌ها دلار شرکت در بهشت‌های مالیاتی جهان داشته‌اند.در این اسناد فاش شده که “ولادیمیر زلنسکی” رئیس جمهوری اوکراین نیز سهام خود را در یک شرکت درست پیش از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ میلادی پنهان کرده بود. علاوه بر سیاستمداران و رهبران جهان در این اسناد اشاره شده که “شکیرا” ستاره کلمبیایی‌تبار موسیقی پاپ نیز در جزایر بریتانیایی ویرجین دارایی‌اش را پنهان کرده و اقدام به تاسیس شرکت‌هایی کرده که مالیات نمی‌دادند.