احیای دکترین ژنرال سلیمانی توسط امیر عبداللهیان
احیای دکترین ژنرال سلیمانی توسط امیر عبداللهیان
ایران نیوز 24:اندیشکده اسرائیلی "مرکز برای امور عمومی اورشلیم" (بیت المقدس) در مقاله ای با گمانه زنی و ارزیابی درباره رویکرد دولت رئیسی در سیاست منطقه ای و بین المللی می نویسد:"ترکیب کابینه محافظه کار رئیسی نشان دهنده تغییرات مورد انتظاری در سیاست ایران در عرصه های منطقه ای و بین المللی است.

تصرف قوه مجریه توسط اصولگرایان در عمل باعث تسلط آنان بر تمام مراکز دولتی و حکومتی شده و اردوگاه اصلاحات را در خارج از فرایندهای تصمیم گیری و مرکز قدرت در ایران قرار داده است. دولت رئیسی هماهنگ با سیاست های انقلابی و دفتر مقام عالی رهبری خواهد بود.در مورد موضوعات مرتبط با سیاست خارجی عمدتا پیرامون مذاکرات هسته ای و سیاست منطقه ای ایران، تهران با گسترش دامنه حمایت از جبهه مقاومت خط سخت گیرانه تری را در پیش خواهد گرفت.برای ایران مسئله فلسطین تنها یک قطعه از پازل پیچیده استراتژی منطقه ای برای ایجاد محور مقاومت از خلیج فارس و عربستان سعودی تا یمن، سوریه و لبنان است.

در جبهه و عرصه میدانی، ایران جعبه ابزار خاص خود را دارد و تخصص و تجربه حزب الله لبنان و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از عرصه ای به عرصه دیگر نسخه برداری می شود.”حسین امیرعبداللهیان” وزیر خارجه نزدیک به نهادها و مقام های عالی رتبه نظام از اعتماد و حمایت آنان برخوردار است.به نظر می رسد او یکی از چهره های اصلی دولت کنونی است که به عنوان فردی که به طور موثر سیاست انقلابی مقام عالی رهبری را در منطقه ترجمه خواهد کرد شناخته می شود.

انتظار می رود او دیدگاه انقلابی و مذهبی را با اقدامات نظامی و سیاسی در حوزه میدانی که توسط دکترین ژنرال سلیمانی تدوین و اجرایی شده بود بار دیگر احیا کند.رفتار قاطعانه ایران و مسیری که “امیرعبداللهیان” قصد دارد در عرصه منطقه ای طی کند در کنفرانس “همکاری و مشارکت بغداد” مشاهده شد زمانی که امیرعبداللهیان برخلاف پروتکل های دیپلماتیک در صف نخست در میان پادشاهان و روسای جمهور دیگر کشورها در عکس دسته جمعی ایستاد. این در حالی بود که او با توجه به تصدی سمت وزارت امور خارجه باید در صف پشت سر روسای کشورها می ایستاد”.این اندیشکده اسرائیلی در ادامه می نویسد:”محمدرضا قرایی آشتیانی” وزیر دفاع تازه از ارتش ایران برآمده است.

این واقعیت که رئیسی فردی از ارتش را برای وزارت دفاع انتخاب کرده ممکن است نشان دهنده آن باشد که می خواهد تعادل و توازن ظریف و شکننده میان نهادهای نظامی مختلف ایران حفظ شود به خصوص در دوره ای که یکی از نهادهای نظامی در حال تقویت و افزایش حضور در اقتصاد ایران در سالیان اخیر بوده است.اکثر وزرای تایید صلاحیت شده از سوی مجلس ایران اصولگرا قلمداد می شوند و برخی از آنان در فهرست تحریم های دولت امریکا هستند مانند “احمد وحیدی” وزیر کشور که در دولت احمدی نژاد وزیر دفاع بود. شایعه انتصاب وزیران وابسته به جناح های مختلف سیاسی توسط رئیسی هرگز محقق نشد و وزیرانی که در دولت روحانی خدمت کرده بودند در دولت رئیسی جایی ندارند. فراتر از آن، هیچ وزیری از اقلیت های قومی و هیچ زنی در فهرست وزرای رئیسی دیده نمی شوند”.