وضعیت وخیم کرونا، حاصل مدیریت رویایی نمکی!
وضعیت وخیم کرونا، حاصل مدیریت رویایی نمکی!
ایران نیوز 24: ۲۹ استان از ۳۲ استان کشور در وضعیت قرمز و مابقی در وضعیت نارنجی قراردارند و در رنگ‌بندی وضعیت کشور دیگر خبری از منطقه زرد و آبی و سفید نیست و تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها در حال افزایش هستند. این درحالیست که پیش از این وزیر بهداشت از تماس کشورهای دیگر برای گرفتن متدهای مدیریت کرونا در ایران حرف می‌زد!

از زمان شیوع کرونا در ایران بیش از ۹۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌ اند. شهرهای قرمز کرونا کشور در حال گسترش است و علاوه بر آن ۱۱۰ شهرستان نارنجی، ۲۸۵ شهرستان قرمز و ۵۳ شهرستان زرد هستند و شهرستان با وضعیت آبی در کشور نداریم.همه این اتفاقات درحالی رخ داده که سردار مبارزه با کرونا بارها از پایان اپیدمی ‌در کشور و کنترل آن خبر داده بود! اما این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر هم در میانه پیک پنجم قرار داریم و شیوع ویروس کرونا دلتا شدت یافته و مردم بیش از پیش درگیر این بیماری هستند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در مدتی که شاهد شیوع پاندمی ‌کرونا در کشور بودیم از تلاش‌ها برای مدیریت کرونا گفته و بارها در مقابل لنز دوربین خبرنگاران از موفقیت کنترل شیوع بیماری گفت و این وعده را داد که بیماری ظرف چند ماه کنترل می شود و وضعیت بهبود می‌یابد.با این وجود وضعیت هر روز بدتر شد تا جایی که امروز در پیک پنجم قرار داریم و حتی برخی معتقدند هنوز به اوج این موج نرسیده‌ایم ولی شاهد فوتی‌های بسیار بالایی در کشور هستیم.

 وعده‌های بی سرانجام نمکی!

وعده‌های بدون سرانجام وزیر بهداشت و عملکرد این وزارتخانه در مدیریت کرونا و واکسیناسیون عمومی ‌انتقادهای بسیاری را در پی داشته است. پزشکان متخصصی که نام آنها در دوران کرونا بسیار شنیده شده، از عملکرد وزارت بهداشت انتقاد کرده و در یکی از این واکنش‌ها نیز محمدرضا‌ هاشمیان، فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان مسیح دانشوری، در یک پیام ویدیویی از وزیر بهداشت به‌دلیل سفر مردم به ارمنستان به‌شدت انتقاد کرد و گفت او باید به خاطر «خفت» دادن به مردم ایران محاکمه شود.

محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز اعلام کرد در صورت ادامه سیاست‌های فعلی، شروع موج ششم هم دور از ذهن نیست. با این حال سعید نمکی، سخنان منتقدان را قبول ندارد و همچنان کم‌کاری «دوستان و دشمنان» را عامل اصلی وضعیت به وجود آمده می‌داند؛ بدون آن که نشانی دقیقتری ارائه دهد!

درحالیکه فاجعه انسانی کرونا در ایران انتقادات جدی متوجه سعید نمکی، وزیر بهداشت کرده، او در واکنش به این انتقادات گفته بود: «همکارانم مرتب به من منتقل می‌کنند که تو «سردار» این عرصه‌ای! تو «پرچمدار» این عرصه‌ای! و تو نماینده‌ ما هستی و چرا پاسخ نمی‌دهی؟!» حالا سردار این عرصه در نامه ای به رهبری خواستار تعطیلی سفت و سخت شده و هر لحظه دیر تصمیم گرفتن را برابر با افزایش دامنه فاجعه ای می‌داند که خود مقصر اصلی بروز آن است. آن هم در حالیکه تا همین چند هفته پیش مدیریت کرونا در ایران را نمونه می دانست!

هرچند که رهبری در مورد موارد مطروحه در نامه وزیر بهداشت به دولت ماموریت داد، اما تعطیلی راه حلی برای کشوری نیست که تا خرخره در مشکلات اقتصادی فرو رفته و مردم هیچ امیدی نه به طرح‌های واکسیسناسیون دارند نه اطمینانی به مسئولان بهداشتی و درمانی و دولت که ماه‌ها است با سوءمدیریت و فریب مردم برای ساخت واکسن داخلی زمان خریدند آن هم به قیمت جان مردم!

حالا پس از گذشت ماه‌ها از وعده ساخت خط تولید و تولید انبوه واکسن کووبرکت خبری از تولید این واکسن به صورت عمده و واکسیناسیون عمومی‌ نیست و این درحالی است که وزیر بهداشت با افزایش انتقادها به کمبود واکسن و چرایی عدم واردات واکسن معتبر گفته «در هیچ جای جهان وزیر بهداشت مسئول واردات واکسن نیست» ولی همین وزیر زمانیکه موضوع واردات واکسن مطرح شد برای واردات بال بال می‌زند و حتی شرکتی که سابقا در آن مدیرعامل بود را برای تولید واکسن اسپوتنیک روسیه کاندید کرد!

 رویابافی از مدیریت کرونا!

یکی از مشکلات اساسی در کشور کمبود دارو، تجهیزات و تخت بیمارستانی است که در شهرهای جنوبی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان و هرمزگان و … همواره مطرح بوده است. وزیر بهداشت در نشست‌های خبری، بعضا گزارش‌های خلاف واقع از عملکرد وزارتخانه‌ تحت مسئولیت خود ارائه می‌کند. درحالیکه استان سیستان‌ و بلوچستان دست‌کم از ۲۴ خردادماه در وضعیت سیاه کرونا قرار دارد، او به رسانه‌ها گفت که «حداقل ۴۰۰-۳۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم و وضعیت آن را آنلاین رصد می‌کنیم» ولی عکس‌هایی از بیماران این شهر در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد مردم در فضاهای عمومی‌ با وضعیت نامناسبی در انتظار تخت خالی هستند.

حالا با وخیم‌تر شدن وضعیت کرونا یکی از کم سابقه ‌ترین آمارهای یکسال و نیم اخیر در تعداد بستری‌های کرونا ثبت و بیش از ۱۰ هزار نفر فقط در تهران در بیمارستان‌ها بستری شدند! نه کادر درمان توان مقابله دارد، نه امکانات و داروی کافی برای درمان وجود دارد نه وضعیت واکسیناسیون مشخص است و نه امیدی به بهبود وضعیت هست. وضعیت امروز کرونا در کشور نتیجه مدیریت رویابافانه و دور از واقعیت سعید نمکی است و مدیریت ضعیف او، مسئول از دست رفتن جان هزاران هزار هموطنی است که در می‌توانستند با مدیریت صحیح در کنار عزیزانشان باشند.

  • نویسنده : محمد سیاح