قشم ،سرزمین گنج ها و رنج ها
قشم ،سرزمین گنج ها و رنج ها
ایران نیوز 24: مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی قشم اظهار کرد: برای اینکه یک کشور پیشرفت کند لازمه آن ابتدا اعتماد به نیروی انسانی متخصص و جوان است. مدیریت نفتی مدیریت سیاه است، نفت طلای سیاه نیست، بلای سیاه است.

کامبیز مهدی‌زاده در آیین رونمایی مستند قشم، جزیره پدیده‌ها گفت: در حالی که منابع نفتی برای همه نسل هاست و پول آن باید در صندوق ذخیره ارزی حفظ شود، اما متاسفانه هرگاه درآمدهای دولت های ما از محل فروش نفت از مقدار پیش‌بینی شده در بودجه کمتر شده، دولت مابه تفاوت را از صندوق ذکر شده برمی‌دارد، این یعنی چاق شدن و تنبل شدن دولت‌ها! این یعنی تکیه بر اقتصاد نفتی و فاصله گرفتن از اقتصاد نوآورانه و فناورانهمشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه تاکید کرد: یکی از بهترین روش‌های جایگزین برای این صنعت سیاه، صنعت ژئوتوریسم است که صنعت پاک است و صنعت هم گام با زیست محیطی است.مهدی‌زاده بیان داشت: قشم سرزمین گنج‌ها و رنج‌هاست، سرزمین پدیده‌های زمین شناختی ایران، جزیره‌ای که از ۲۲ کشور دنیا بزرگتر است. در سال‌های اخیر زحمات زیادی برای احداث زیرساخت‌ها در این جزیره شده اما هنوز جای خالی کار خیلی دارد.

وی با بیان اینکه جزیره قشم یکی از نقاط بی همتای جهان است که شامل پدیده‌ها و جاذبه های زمین شناختی بی نظیر در دنیا است گفت: شبکه ژئوپارک جهانی پشتیبانی یونسکو در سال ۲۰۰۴ میلادی شکل گرفت. یونسکو تعریف روشنی از ژئو پارک‌ها برای خود دارند، یعنی گستره‌ای با مرزهای آشکار در برگیرنده چند پدیده زمین‌شناختی کمیاب و برجسته است که جزیره قشم ما شاخص ترین آنها است.

فرصت های بی نظیر سرمایه گذاری در قشم

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این جلسه گفت: فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و پتروشیمی در جزیره قشم وجود دارد و سرمایه گذاری بر روی مزیت های موجود در جزیره قشم می تواند فرصت خوبی برای افزایش درآمدهای کشور باشد.علي درویش پور افزود: قشم سرزمین فرصت های طلایی است و باید از این فرصت بهره برداری مناسب داشت. در بخش گردشگری جاذبه های بکری را در این جزیره شاهد هستیم اما علاوه بر آن در حوزه نفت، انرژی و پتروشیمی قشم به عنوان سومین هاب پتروشیمی مطرح است.وی در ادامه تاکید کرد: در بخش های مختلف از جمله گردشگری، نفت و پتروشیمی و شیلات فرصت های کم نظیر سرمایه گذاری در جزیره قشم فراهم است.مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: این ظرفیت ها در کنار جاذبه های بی بدیل قشم، چشم انداز روشنی از امکانات سرمایه گذاری را برای هم وطنان عزیز ما در کشور و خارج از کشور ترسیم می کند.

ایران، بهشت زمین شناسان است

همچنین معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نيز درخصوص مستند رخساره زمین گفت: ایران بهشت زمین شناسان است و ما هر جای کشور میرویم از شمال تا جنوب و شرق به غرب بسیار زیبا و سرشار از پدیده های زمین شناسی است.

علیرضا شهیدی تصریح کرد: سازمان زمین شناسی اگر نیاز باشد برخی مناطق که رخساره های منحصر به فرد دارد را به شما معرفی خواهد کرد.وی ادامه داد: قشم ژئوپارک جهانی است و درحال حاضر نیز ژئوپارک طبس نیز در حال بررسی است و امیدواریم دومین ژئوپارک ایران نیز به ثبت جهانی برسد.