تعلیق مذاکرات هسته‌ای تا تحلیف رئیسی| فرصت توافق از دست رفت
تعلیق مذاکرات هسته‌ای تا تحلیف رئیسی| فرصت توافق از دست رفت
ایران نیوز 24: مذاکرات هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی و ایران احتمالا تا ماه آینده و مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری تازه به حالت تعلیق در خواهد آمد. این تعلیق به معنای از دست رفتن فرصت احیای زودهنگام توافق هسته‌ای و عدم توانایی ایران در برخورداری از درآمد حاصل از جهش در صادرات نفت است.

شبکه خبری “بلومبرگ” در گزارشی به نقل از دو مقام مطلع از برنامه مذاکرات هسته‌ای ایران می‌نویسد: “هفتمین دور مذاکرات در وین در حدود اواسط ماه آگوست برگزار خواهد شد.سومین منبع مطلع اروپایی که نخواسته نام‌اش فاش شود گفته است که انتظار می‌رود ایران تنها زمانی که دولت “ابراهیم رئیسی” در اوایل ماه آینده به عنوان رئیس‌جمهوری تازه کار خود را آغاز کند حاضر به از سرگیری مذاکرات شود.این موضوع بر بازار‌های نفتی نیز تاثیرگذار خواهد بود و حلقه بازار نفت تنگ‌تر خواهد شد چرا که صادرات بیش‌تر انرژی از سوی ایران به تعویق خواهد افتاد.

هم اکنون، اختلاف نظر میان عربستان و امارات متحده عربی نیز مانع از افزایش تولید نفت شده است. این در حالی است که در صورت لغو تحریم‌ها، ایران می‌تواند به سرعت ۳.۸ میلیون بشکه نفت در روز صادر کند.دولت بایدن و متحدان اروپایی آن هفته گذشته هشدار دادند که حاضر نیستند برای همیشه منتظر از سرگیری مذاکرات باشند.حتی روسیه متحد ایران نیز بی‌تاب حصول توافق است. “میخائیل اولیانوف” نماینده مسکو در جریان مذاکرات روز دوشنبه به روزنامه کومرسانت روسیه گفته بود که دیپلماسی نمی‌تواند برای طولانی‌مدت در ابهام، بدون نتیجه و بی‌فایده باقی بماند.

البته یک دیپلمات اروپایی به “بلومبرگ” می‌گوید به تاخیر انداختن زمان برگزاری دور تازه مذاکرات تا آغاز زمان ریاست جمهوری رئیسی لزوما به معنای از دست رفتن فرصت سازش و مصالحه نیست.استناد این دیپلمات اروپایی به اظهارات رئیسی در مناظره‌های انتخاباتی است که برای توافق به منظور لغو تحریم‌ها ابراز تمایل کرده بود.

با این حال، یک منبع آگاه اسرائیلی احتمال بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای با ایران پیش از برگزاری مراسم تحلیف “ابراهیم رئیسی” رئیس جمهوری بعدی ایران را منتفی نمی‌داند. با این وجود، اسرائیل کماکان در مورد نتیجه توافق هسته‌ای ایران و امریکا بی قرار و ناآرام است. روزنامه “یودیعوت آحرونوت” اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی اشاره کرده که احتمال بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای تا پیش از برگزاری مراسم تحلیف رئیسی وجود دارد. او اشاره کرده که حتی اگر امضای توافق تا آن زمان رخ ندهد، مذاکرات ادامه خواهد یافت و امریکا تلاش می‌کند تا نظر رئیسی را جلب کند.