جولان دلتا در تهران ؛ICU ها پُر شد/ با ۶۰۷۰ تخت خالی پیدا کنید
جولان دلتا در تهران ؛ICU ها پُر شد/ با ۶۰۷۰ تخت خالی پیدا کنید
ایران نیوز 24: ویروس دلتا یا همان واریانت هندی در تهران می‌گردد؛ ویروسی که حالا آمار بستری‌ها را در تهران افزایش داده به‌ طوری که در کل استان نزدیک به شش‌هزار و هفتصد بیمار بستری‌اند. هر چند روزانه حدود هزار و پانصد بستری جدید در تهران داریم.

به گفته معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران تعداد بیماران سرپایی هم بالا رفته است. در روزی که گذشت هشت‌هزار و ششصد بیمار سرپایی  و هزار و سیصد بیمار بستری به آمارها اضافه شدند. به گفته نادر توکلی با این شرایط آی‌سی‌یوها پر شده‌اند. «طبیعتا با جابه‌جایی‌ها یا بازکردن آی‌سی‌های جدید مدیریت می‌کنیم.»

جولان ویروس در تهران

شواهد گویای این مسأله‌اند که ویروس غالب در تهران کرونای دلتاست یا همان ورایانت هندی. این در حالی است که پایتخت هنوز آرایش شهر قرمز به خود نگرفته است. به باور توکلی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران حدود ۷۰درصد است. تهران برای نجات جان شهروندانش ساعات کاری را کاهش داده است؛ از هفت صبح تا یک و نیم بعدازظهر. دورکاری هم کمک‌حال رعایت بیشتر پروتکل‌هاست تا به بهترشدن تدریجی شرایط کمک کند. «مردم تا حد ممکن باید پروتکل‌ها را رعایت کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.» به اعتقاد معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران تا زمانی که واکسیناسیون کامل نشود کار دیگری نمی‌توان انجام داد. توکلی بر این باور است مشکل قطع برق در بیمارستان‌ها کاهش یافته است. «تجهیزات و برق اضطراری بیمارستان‌ها مناسب است. در عین حال تجهیزات حساس‌شان هم UPS دارد.»

سامانه‌ای برای اعلام بیمارستان‌های با تخت خالی

سامانه ۶۰۷۰ فعالیتش را از موج چهارم شروع کرد؛ برای اعلام بیمارستان‌های با تخت خالی. «این سامانه کاملا فعال است و مردم می‌توانند برای اطلاع از بیمارستان‌هایی که تخت خالی دارند، با آن تماس بگیرند.» به گفته معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران روزانه بالغ بر ۱۵۰ تماس با این سامانه گرفته می‌شود. «مردم اگر مشکلی در بستری داشتند، می‌توانند با این سامانه تماس بگیرند.» این سامانه به شهروندان کمک می‌کند تا براساس منطقه جغرافیایی محل سکونت‌شان برایشان مکان‌یابی شود. بر این اساس به تناسب محل زندگی‌شان به بیمارستان دارای تخت خالی ارجاع داده می‌شوند. «شهروندان با شماره گیری ۶۰۷۰ به همراه کد ۰۲۱ می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند.»

رعایت ۷۰درصدی پروتکل‌ها در تهران

او درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در تهران و اینکه آیا تهران آرایش شهر قرمز را دارد یا خیر، گفت: «متأسفانه هنوز تهران آرایش شهر قرمز را به خود نگرفته است. در حال حاضر در تهران میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی حدود ۷۰درصد است. البته در حال حاضر خوشبختانه ساعت کار اداری کاهش یافته و از هفت صبح تا ۱.۵ بعد از ظهر است که مقداری کمک می‌کند، دورکاری‌ها هم وجود دارد و یک‌سوم پرسنل در اداراتی که کار خدماتی واجب ندارند، سرکار حضور می‌یابند. اینها اتفاق افتاده و امیدواریم شرایط به‌تدریج بهتر شود.»او تأکید کرد: «مردم تا حد ممکن باید پروتکل‌ها را رعایت کنند تا به کرونا مبتلا نشوند. تا زمانی هم که واکسیناسیون کامل نشود، اقدام دیگری نمی‌توان انجام داد.»