ایران دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات نطنز را محدود کرد
ایران دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات نطنز را محدود کرد
ایران نیوز 24: یک خبرگزاری غربی به نقل از چند منبع دیپلماتیک ادعا کرد که ایران دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات نطنز را به دلایل امنیتی محدود کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از چند منبع دیپلماتیک مدعی شد که ایران پس از اقدام خرابکارانه اخیر در سایت هسته‌ای نطنز، دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به این مرکز را به دلایل امنیتی محدود کرده است.بر اساس این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی با استناد به سیاست کلی خود مبنی بر عدم اظهار نظر در خصوص امور بازرسی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.رویترز در ادامه می نویسد: دیپلمات ها توقف در مذاکرات که هفته ها در جریان است را قابل حل می دانند.

وزارت خارجه فرانسه دوشنبه هفته جاری در اقدامی مداخله جویانه درخواست کرد که ایران باید همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و فوراً به بازرسان این نهاد بین‌المللی دسترسی کامل بدهد.وزارت خارجه فرانسه در این باره گفت: ایران باید به همکاری‌های خود با آژانس ادامه دهد و هر چه سریعتر دسترسی کامل به تاسیسات هسته‌ای خود را برای این نهاد بین‌المللی فراهم کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات وین و مساله تمدید تفاهم با آژانس، اظهار کرد: تعهدات و وظایف دولت در قانون مجلس کاملاً روشن است. در مساله توافق ۳ ماهه با آژانس اتمی و چگونگی عدم ادامه آن هنوز تصمیم جدی اتخاذ نشده است. همچنین در خصوص پاک کردن اطلاعات دوربین‌های نظارتی نیز تصمیمی گرفته نشده است. گفتگوهای وین به جایی رسیده است که همه طرف‌ها باید تصمیمات خود را بگیرند. ایران تصمیم خود را گرفته است و ما منتظریم طرف‌های مقابل بخصوص ایالات متحده تصمیمات خودشان را بگیرند.