تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند
تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند
ایران نیوز 24: ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری شیراز، در راستای توسعۀ خدمات شهر هوشمند، تفاهم‌نامۀ همکاری با موضوع توسعۀ شبکۀ فیبرنوری در این شهر و ایجاد فازهای جدید، امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، با امضای این تفاهم‌نامه، زمینۀ لازم برای توسعۀ بستر شهر هوشمند و ارائۀ خدمات پایه‌ای شهر هوشمند، در شهر شیراز فراهم می‌شود.ایرانسل تاکنون، ۱۸۰ کیلومتر فیبر نوری را در شهر شیراز ایجاد کرده و با امضای این تفاهم‌نامه، فازهای بعدی این پروژه پیگیری می‌شود.مراسم امضای این تفاهم‌نامه، ظهر چهارشنبه ۹ تیر ماه ۱۴۰۰، با حضور مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل و جمعی از مدیران شهرداری شیراز و ایرانسل، در محل شهرداری شیراز برگزار شد.

بر اساس این تفاهم‌‎نامه، ایرانسل در طراحی، اجرا، بهره‌برداری و تحویل بستر شبکۀ فیبرنوری در سطح شهر شیراز به طول تقریبی ۸۰ کیلومتر مسیر مشترک، مشارکت می‌کند.مدیرعامل ایرانسل در این مراسم، با تأکید بر لزوم تسریع در ایجاد و توسعۀ زیرساخت‌های ارتباطی برای عرضۀ خدمات شهر هوشمند بر بستر فناوری‌های نوین تلفن همراه و اینترنت اشیا، از جمله ۵G، گفت: تا چشم به هم بزنیم، نسل پنجم فراگیر می‌شود و باید شرایط و زیرساخت‌های لازم را از قبل فراهم کرد.

پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل، سوم اسفند ماه ۱۳۹۹، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و استاندار فارس، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر قرار گرفت. شیراز پس از تهران، دومین شهر ایران بود که توسط ایرانسل، نخستین ارائه‌دهندۀ  5G در ایران، صاحب فناوری نسل پنج تلفن‌همراه شد.

عباسی‌آرند با تأکید بر لزوم بهره‌برداری هر چه بیشتر از ظرفیت‌‌های اقتصاد دیجیتال افزود: یکی از مسائل مهم در این زمینه، توسعۀ دسترسی به شبکۀ ارتباطی، با فراهم کردن زیرساخت‌هایی مانند فیبر نوری و دکل است. در شیراز با توجه به ظرفیت فیبری که تاکنون توسط ایرانسل ایجاد شده است، می‌توانیم به عنوان پایلوت شهر هوشمند کشور، با شهرداری همکاری کنیم.همچنین ظهر دیروز، در دیدار مدیرعامل ایرانسل با منتخبان جدید شورای شهر شیراز، ظرفیت‌های موجود همکاری برای ارتقای کیفیت خدمات ارتباطی، بررسی شد.