کشف بزرگترین مزرعه رمزارز با ۷هزار ماینر در چیتگر/ مزرعه بزرگ برق خوار برای کیست؟
کشف بزرگترین مزرعه رمزارز با ۷هزار ماینر در چیتگر/ مزرعه بزرگ برق خوار برای کیست؟
ایران نیوز 24: در حالی که نیروگاه بوشهر از شبکه سراسری برق ایران خارج شده و افزایش خاموشی‌ها منتقی نیست، پلیس تهران از کشف یک مزرعه رمزارز با ۷هزار ماینر در چیتگر خبر داد. مصرف برق این ماینرها ۴ درصد کل برق کشور عنوان شده است.

هم‌زمان با تشدید دمای هوا و افزایش مصرف، قطع برق و خاموشی در شهرهای مختلف ایران نیز افزایش یافته است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران اعلام کرد که به دلیل پیشی گرفتن مصرف از تولید، احتمال دارد خاموشی‌ها بیشتر هم بشوند.غلامرضا رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر هم با اشاره به میانگین دمای ۳۸ درجه در ایران در روزهای آتی گفته است: «احتمال دارد که رکورد نیاز مصرف برق به ۶۳هزار مگاوات برسد.»

هفته‌هاست مردم ایران در شهرهای مختلف با مشکل قطع برق روبرو هستند. برق مناطق مختلف تهران بر اساس جداول تعیین شده در ساعات پیک مصرف قطع می‌شود اما مصارف خانگی نسبت به مصارف صنعتی جایگاه به مراتب پایین‌تری دارند. بعد از تشدید خاموشی‌ها که به فعالیت دستگاه‌های تولید رمزارز و فشار بر شبکه برق نسبت داده شد، نیروگاه بوشهر به کمک صنعت برق آمد. این نیروگاه اما  روز یکشنبه ۳۰ خرداد به دلیل “نقص فنی” از مدار خارج شد. سازمان انرژی اتمی ایران گفته که خاموشی نیروگاه موقتی است و تلاش برای اتصال آن به شبکه برق سراسری ادامه دارد. خاموشی نیروگاه بوشهر به معنای کاهش یک هزار مگاواتی تولید است. توانیر از مصرف‌کنندگان خانگی خواسته که وسایل پرمصرف برقی مثل اتو، جاروبرقی یا ماشین لباسشویی را به ساعات ابتدایی یا پایانی روز موکول کنند و کولرها را روی دور کند قرار دهند.

هم‌زمان با فشار خاموشی‌ها روی زندگی روزمره مردم، فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف بزرگ‌ترین مزرعه رمزارز در محدوده چیتگر تهران خبر داد.سردار حسین رحیمی اعلام کرد که در عملیات ماموران بیش از هفت هزار ماینر از محل یک کارخانه متروکه کشف و ضبط شده است. او گفت تعدادی از این ماینرها فعال بودند و تعدادی دیگر در حال نصب و راه‌اندازی.رحیمی افزود که این مزرعه بزرگترین مزرعه استخراج ارز دیجیتال بوده و  حدود ۴درصد از مصرف برق کل کشور در آن استفاده می‌شده است.قبل از کشف این مزرعه نیز سخنگوی صنعت برق ایران از دو عملیات منجر به ضبط  ۱۸۸ هزار دستگاه ارز دیجیتال با ظرفیت ۵۵۳ مگاوات خبر داده بود. فرمانده پلیس تهران بزرگ گفته که فعالیت مزرعه چیتگر تاثیر مستقیمی بر کمبود برق پایتخت داشته وبه طور کامل پلمب شده است.

پلیس کارگران حاضر در محل را نیز بازداشت کرده است. این درحالی است که فعالیت مرکزی با این وسعت، نمی‌تواند  خودجوش و بدون پشتگرمی به محافل کلان قدرت باشد. بسیاری از کاربران رسانه‌ها در گزارش مربوط به کشف این مزرعه پرسیده‌اند که وزارت نیرو یا اداره برق چطور از وجود چنین مکانی بی‌خبر بوده و چرا به جای عوامل امر، کارگران را دستگیر کرده‌اند.محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر پیش‌تر گفته بود در جریان تلاش ماموران این شرکت برای جمع‌آوری مراکز استخراج رمزارزها به آنها تیراندازی شده است. نماینده رفسنجان در مجلس نیز قبلا تایید کرده بود که چینی‌ها برای استخراج رمزارز در شهرک صنعتی این شهر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.