پرداخت وام کم‌بهره ۵۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار +جزئیات
پرداخت وام کم‌بهره ۵۰ میلیونی به زنان سرپرست خانوار +جزئیات
ایران نیوز 24: معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۲۴۵ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان قرار دارند و برنامه‌های حمایتی متعددی از مستمری و وام اشتغال تا پرداخت شهریه فرزندان آنها برای آنها اجرا می‌شود.

حبیب‌الله مسعودی افزود: امسال مستمری زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد افزایش پیدا کرده و به‌ طور مثال مستمری یک خانواده زن‌سرپرست تک‌نفره به ۳۵۰ هزار تومان و مستمری یک خانواده زن‌سرپرست پنج‌نفره به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است.وی ادامه داد: در موضوع تحصیلات دانشگاهی نیز حمایت‌های خوبی از خانواده‌های زن‌ سرپرست انجام می‌گیرد و شهریه دانشگاه آزاد و دولتی فرزندان این خانواده‌ها تحت حمایت بهزیستی است و این سازمان شهریه‌ها را پرداخت می‌کند.

وام کم‌بهره برای زنان سرپرست خانوار تحت پوشش

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در بحث اشتغال نیز طرح‌های متعددی در قالب وام‌های کم‌بهره و کمک‌های بلاعوض صورت می‌گیرد. وام‌های کم‌بهره به مبلغ ۵۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد به خانواده‌های زن‌سرپرست تحت پوشش بهزیستی اعطا می‌شود.مسعودی فرید در پاسخ به سوالی درباره پشت‌نوبتی‌های زنان سرپرست خانوار برای دریافت مستمری توضیح داد: اکنون ۵۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار در نوبت دریافت مستمری بهزیستی هستند. ما چند بار آمار پشت‌نوبتی‌های زنان سرپرست خانوار را صفر کردیم اما به خاطر شرایط اقتصادی باز هم پشت‌نوبتی داریم.وی گفت: آمار پشت‌نوبتی‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش نیافته بلکه پشت‌نوبتی‌ها گروه‌های جدید هستند. ۲ سال قبل همه پشت‌نوبتی‌ها با اعتبارات مصوب تحت پوشش قرار گرفتند اما همواره خانواده‌های جدید به خانوارهای زن‌سرپرست افزوده می‌شوند.

وجود ۴ میلیون خانواده زن‌سرپرست در کشور

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: طبق آخرین آمار اعلام‌شده، نزدیک ۴ میلیون خانواده زن‌سرپرست در کشور وجود دارد. هر سال عده‌ای از مردان جان خود را از دست می‌دهند و همسران آنها سرپرست خانواده می‌شوند.وی خاطرنشان کرد: اگر مرد شغلی داشته باشد، خانواده حقوق مستمری او را می‌گیرد اما اگر بیکار بوده یا درآمد پایین داشته است، آنگاه به عنوان خانواده‌ نیازمند شناسایی می‌شوند و طبق چهارچوب‌های بهزیستی و کمیته‌ امداد تحت پوشش قرار گرفته و مستمری آنها برقرار می‌شود.

 بنا بر این گزارش، طبق آخرین آماری که در سال ۹۵ به طور مستند منتشر شد، ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که با افزایش میزان تحت پوشش، تعداد آنان به ۲۴۵ هزار نفر افزایش یافت. سرپرستی خانواده به دلیل تصادفات و ازکارافتادگی یا مرگ همسر به زنان منتقل می شود. اینگونه مسائل فشار اقتصادی زیادی به مددجویان تحمیل می‌کند.