تطبیق اینترنت‌بانک مسکن با قانون جدید چک
تطبیق اینترنت‌بانک مسکن با قانون جدید چک
ایران نیوز 24:بانک مسکن اینترنت بانک خود را با قانون جدید صدور چک تطبیق داد.

به گزارش هیبنا، پس از الزامی شدن اجرای قانون جدید چک، صدور و پشت‌نویسی چک در وجه حامل ممنوع شد.براساس این قانون، تمامی چک‌ها باید در وجه ذی‌نفع صادر شود.در این حالت، فرآیند ثبت و انتقال چک از سوی دارنده و تایید آن از سوی گیرنده، جایگزین پشت‌نویسی شده است، برای انجام این فرآیند سامانه پیچک طراحی شده است.

سامانه پیچک که در اصل سامانه پیگیری مبادلات چک است داده‌های چک را از طریق ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی ثبت و منتقل می‌کند.مشتریان بانک می‌توانند از طریق درگاه‌های غیرحضوری چهار خدمت را دریافت کنند.این خدمات نخست، درخواست ثبت چک در سامانه صیاد( سامانه صدور یکپارچه الکتریکی دسته چک است که به صورت آنلاین و تحت نظارت بانک مرکزی که دو امکان استعلام چک و ثبت آن را فراهم می‌کند)، دوم، دریافت تایید یا رد چک در سامانه صیاد از سوی گیرنده، سوم انتقال چک در سامانه صیاد، چهارم، استعلام مشخصات چک ثبت‌شده در سامانه صیاد برای صادرکننده و گیرنده می‌شود.

بانک مسکن، بستر لازم برای اتصال به این سامانه و دریافت خدمات از سوی مشتریان را برای چهار خدمت مورد اشاره فراهم کرده است.براساس این گزارش، در کنار نسخه اینترنتی این به‌روزرسانی برای نسخه همراه‌بانک صورت گرفته است.

مشتریان نسخه اندروید و ios می‌توانند خدمات مرتبط با سرویس‌های پیچک را از طریق همراه‌بانک مسکن و نسخه وب‌اپلیکیشن PWA دریافت کنند.از ابتدای سالجاری، قانون جدید چک به اجرا درآمده است. این چک‌ها که با عنوان چک‌های صیادی شناخته می‌شود، از طریق وب در سامانه‌ای به نام صیاد اعتبار خواهند داشت.دسترسی به سامانه صیاد از طریق درگاه‌های بانکی شامل اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و وب‌اپلیکیشن مقدور است.