عطش ریاست جمهوری بدون ارایه حتی یک برنامه تازه
عطش ریاست جمهوری بدون ارایه حتی یک برنامه تازه
ایران نیوز 24: بازار سیاست در ایران در خرداد ۱۴۰۰ برای شماری از هفت مبارز باقی‌مانده از گزینش شورای نگهبان و به ویژه برای گروهی از هواداران صادق کاندیداها و نیز شمار قابل‌توجهی از کسانی که حالا خود را در آستانه ورود به مناصب مدیریتی در دولت تازه می‌بینند گرم است.

اما واقعیت این است که این هفت مبارز برای رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری و نیز مدیران اتاق فکرهای آنها هنوز این گرمی را به میان شهروندان نبرده‌اند.برخی نظرسنجی‌ها و نگاهی از سر اشاره به گفتار و رفتار شهروندان ایرانی نشان می‌دهد این هفت مبارز در میان اکثریت شهروندان ایرانی  که نخواسته‌اند حتی سخنان آنها را در مناظره‌ها بشنوند راهی باز نکرده‌اند. یک دلیل اصلی و انکارناشدنی این سردی نسبی و آتش برنخاسته برای کشاندن شهروندان شاید این است که این مبارزان راه پاستور هیچ کالای تازه‌ای برای بازارگرمی غرصه نکرده‌اند. این هفت مبارز به ویژه اصولگرایان در این روزها و البته در چهار سال دولت دوازدهم به اندازه‌ای از بی‌عرضگی دولت و از اینکه نارضایتی شهروندان به اوج رسیده و از افزایش قیمت کالاها و رشد سلطان‌سازی و گرانی و تورم گفته‌اند که شهروندان با خود می‌گویند رییس دولت سیزدهم با کدام توانایی فوق‌العاده می‌خواهد معجزه کند.

 شهروندان ایرانی بدون تردید می‌گویند رییس قوه‌قضاییه برای مبارزه با فساد چه جایی بهتر از قوه‌قضاییه دارد؟ رییس بانک مرکزی که خود شریک دولت در بی‌ثباتی بازارهای ارزی و کاهش ارزش ریال در برابر دلار بوده و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نیز می‌توانسته از همان محل جلوی خرابی‌ها را بگیرد. شهروندان ایرانی که این روزها با شبکه‌های اجتماعی سروکار دارند و اخبار و گزارش‌ها را از منابع غیرحکومتی و حتی رسانه‌های منتقد دولت دریافت می‌کنند وقتی شعارهای ارائه‌شده هفت مبارز را می‌خوانند هیچ کالای تازه‌ای پیدا نمی‌کنند و به همین دلیل از بازار رای دوری می‌کنند.

واقعیت تلخ این است که بهتر شدن روزگار کسب‌وکار شهروندان و بیرون کشیدن ایران از گرداب دهشتناک سقوط اقتصادی با این شعارها و گرایش‌هایی که در میدان مبارزه داده می‌شود ناممکن است. ایرانی‌ها می‌دانند و می‌خوانند که اقتصاد ایران دست‌کم در یک دوره پنج‌ساله بدون صادرات نفت به میزان کافی و به دست آوردن دست‌کم ۷۰ میلیارد دلار ارز نفتی از چاه بیرون نمی‌آید و این نیز در گرو رفع تحریم نفتی است. اینجا همان جایی است که هیچ‌کدام از کاندیداها شهامت و دانش ورود به آن را ندارند یا نشان نداده‌اند. اگر در مناظره سوم نیز این بحث باز نشود بدون تردید کالای تازه‌ای به بازار عرضه نخواهد شد. این مساله‌ای است که باید در کانون توجه باشد؛ کالای تازه‌ای مثل ورود شجاعانه به مقوله تحریم باز کنید تا کالایی تازه عرضه شود. در این صورت شاید بازار سیاست از کسادی بیرون آید.