مدیرعامل مرسدس،اختراعات آینده را توصیف می کند
مدیرعامل مرسدس،اختراعات آینده را توصیف می کند
ایران نیوز 24: توجه داشته باشید که همان قدر که پیشرفت هایی که مدیرعامل مرسدس بنز آن ها را توصیف می کند فوق العاده هستند،آن قدرها که ما درباره ی آن ها می دانیم زندگی ما را دگرگون نخواهند کرد؛مانند تکنولوژی های درمان،کشتی های پیشاهنگ شخصی و کامپیوتر های آینده که الهام گرفته شده از کهکشان هستند( به کوچکی یک سکه ی پنی )؛همه ی این ها به خاطر پردازنده ی سیتارا است.

مقاله ای خواندنی از زبان مدیرعامل مرسدس درباره ی اینکه چگونه زندگی ما در۲۰سال به طور چشمگیری تغییر می کند. در مصاحبه ی اخیر،مدیرعامل دِیملِر بنز( مرسدس بنز ) به این اشاره می کند که رقیب های آن ها دیگر شرکت های اتومبیل سازی دیگر به جز تسلا نیستند و همچنین رقبای دیگری مثل گوگل،اَپل و آمازون دارند.

* نرم افزارها بیشتر صنایع سنتی را در۵تا۱۰سال آینده مختل خواهند کرد.

* اوبِر(۱) فقط یک ابزار نرم افزاری است،آن ها هیچ اتومبیلی ندارند و در حال حاضر بزرگترین شرکت تاکسیرانی در دنیا هستند.

* اِیراِن بی اِی(۲) در حال حاضر بزرگترین شرکت هتلداری در دنیا است،با اینکه هیچ ملکی در اختیار ندارند.

* هوش مصنوعی: کامپیوترها به گونه ای ثابت شده در درک جهان بهتر می شوند.امسال،۱۰ سال زودتر از آنچه انتظار می رفت،یک کامپیوتر بهترین بازیکن گُو(۳) در دنیا را شکست داد.

در آمریکا،وکلای جوان هنوز شغلی ندارند،زیرا میتوان از آی بی اِم واتسون(۴)مشاوره ی قانونی گرفت که طی چند ثانیه انجام می شود؛ با درصد دقت۹۰در مقایسه با درصد دقت۷۰زمانی که از یک انسان برای مشاوره کمک می گیرند. پس اگر رشته ی تحصیلی شما حقوق است، سریع آن را ول کنید!تعداد وکلا در آینده،۹۰ درصد کاهش می یابد و فقط وکیلان کارکشته باقی می مانند.

* واتسون ، ۴برابر دقیقتر از پرستاران انسان در تشخیص سرطان به پرستاران کمک می کند.درحال حاضر،فیسبوک دارای نرم افزار تشخیص الگو است که می تواند چهره ها را بهتر از انسان تشخیص دهد.در سال۲۰۳۰،کامپیوترها هوشمندتر از انسان ها خواهند شد.

* اتومبیل های خودگردان: در سال۲۰۱۸،اولین اتومبیل های خودران برای عموم رونمایی می شوند.حدود سال۲۰۲۰،صنعت کامل شروع به مختل شدن می کند.شما دیگر نمی خواهید که اتومبیل داشته باشید.به یک اتومبیل زنگ می زنید،آن اتومبیل در محل شما حاضر می شود و شما را تا مقصدتان می رساند.دیگر نیازی به پارک کردن اتومبیل خود نخواهید داشت و می توانید در هنگام رانندگی هر کاری که می خواهید انجام دهید و فقط باید پول مسافت طی شده با اتومبیل را بپردازید.فرزندان ما دیگر هرگز گواهینامه ی رانندگی نمی گیرند و اتومبیلی هم نخواهند داشت.

* این موضوع باعث تغییر شهرها می شود،زیرا ما به۹۵-۹۰%اتومبیل کمتر برای جابجایی احتیاج خواهیم داشت.ما میتوانیم مکان های سابق پارک اتومبیل را به پارک تبدیل کنیم.۲/۱میلیون نفر در تصادفات در سرتاسر دنیا جان خود را ازدست می دهند.درحال حاضر،هر۱۰۰۰۰۰کیلومتر(۶۰۰۰۰مایل )یک تصادف داریم؛با وجود اتومبیل های خودگردان،این تعداد به یک تصادف طی هر۱۰میلیون کیلومتر( ۶میلیون مایل )می رسد که هرسال باعث نجات جان میلیون ها نفر می شود.

* بیشتر شرکت های اتومبیل سازی احتمالا ورشکسته می شوند.شرکت های قدیمی اتومبیل سازی روش تکاملی را امتحان و فقط به ساختن اتومبیل های بهتر بسنده می کنند،درحالی که شرکت های تکنولوژی( مانند تسلا،اَپل و گوگل )روش انقلابی را انتخاب می کنند و روی ماشین کامپیوتر نصب می کنند.

*  بسیاری از مهندسان وُلکس واگن و آئودی( دو شرکت اتومبیل سازی )از تسلا وحشت دارند.

* شرکت های بیمه مشکلات فراوانی خواهند داشت چون بدون تصادفات،هزینه ی بیمه۱۰۰برابر کاهش می یابد و کسب و کار بیمه ی اتومبیل کساد خواهد شد.

* کار مشاور املاک تغییر می کند،برای اینکه اگر مردم بتوانند هنگام رفت و آمد کار کنند،برای زندگی به محله ای زیبا نقل مکان می کنند.

* حدود سال۲۰۲۰،ماشین های الکتریکی رایج خواهند شد. شهرها کم سروصداتر می شوندبه این دلیل که اتومبیل های جدید با برق کار می کنند.نیروی برق به طور قابل توجهی ارزان و پاک می شود: انرژی خورشیدی حدود۳۰سال است که مورد استفاده قرار گرفته است اما هم اکنون می توانید تاثیر شکوفای آن را ببینید.

* سال گذشته،انرژی خورشیدی بیشتر از انرژی فسیلی در سرتاسر دنیا استفاده شد.شرکت های تامین انرژی به گونه ای سرسختانه در تلاش برای محدود کردن دسترسی به شبکه ها برای جلوگیری از رقابت با تاسیسات خورشیدی خانگی هستند اما این دوام نمی آورد.تکنولوژی از این استراتژی حفاظت می کند.

* نیروی برق ارزان،آب ارزان و فراوان را به همراه دارد.هر متر مکعب از آب شور،برای شیرین شدن نیازمند ۲کیلووات انرژی برق است.در بیشتر جاها،ما کمبود آب نداریم،فقط کمبود آب آشامیدنی داریم.تصور کنید چه اتفاقی می افتد اگر هرکس بدون هیچ هزینه ای به هر مقدار آب پاکیزه که می خواهد دسترسی داشته باشد.

* سلامت: جایزه ی تریکوردِر ایکس(۵)امسال اعلام خواهد شد. شرکت هایی هستند که دستگاهی پزشکی( به نام تریکوردِر از فیلم پیشتازان فضا*)را خواهند ساخت که با گوشی همراه شما کار می کند و از شبکیه ی چشم اسکن می کیرد،نمونه خون می گیرد و شما میتوانید درون آن نفس خود را بیرون دهید. سپس این دستگاه ،  54 نشانگر تجاری را تجزیه و تحلیل می کند که تقریبا هرگونه بیماری را تشخیص می دهند.این دستگاه ارزان خواهد بود و چند سال دیگر هر کس روی این کره ی خاکی دسترسی به تشخیص پزشکی کلاس جهانی را خواهد داشت،آن هم تقریبا به طور رایگان.خداحافظ سازمان های پزشکی!

* چاپ سه بعدی: قیمت ارزان ترین دستگاه چاپ سه بعدی از۱۸هزار دلار به۴۰۰دلار در۱۰سال گذشته رسیده است؛در عین حال،۱۰۰برابر سریع تر نیز شده است.همه ی کارخانه های کفش سازی بزرگ تا الان کار کفش چاپ سه بعدی را آغاز کرده اند.

* در تعداد کمی از فرودگاه ها،بعضی از قطعات یدکی هواپیماها دارای چاپ سه بعدی هستند.درحال حاضر،ایستگاه فضایی دارای دستگاه چاپ است که این موضوع باعث می شود که دیگر نیازی به تعداد زیادی قطعات یدکی که در گذشته استفاده می شد نباشد.

* آخر امسال، گوشی های هوشمند جدید،امکان اسکن سه بعدی را خواهند داشت؛می توان از پا اسکن سه بعدی گرفت و بعد کفش بی عیب و نقصی چاپ کرد. چینی ها،درحال حاضر از چاپ سه بعدی استفاده کرده و موفق به ساخت یک ساختمان اداری۶طبقه ی کامل شده اند.تا سال۲۰۲۷، ۱۰ درصد از هرچیزی که درحال تولید است به صورت چاپ سه بعدی است.

* فرصت های کسب و کار: اگر در حال فکرکردن به موقعیت شغلی مناسبی هستید که می خواهید داشته باشید از خود بپرسید:«فکر میکنی در آینده آن را خواهیم داشت؟»و اگر پاسخ مثبت بود،چگونه میتوان کاری کرد که زودتر اتفاق بیفتد؟

•اگر در آن کار با تلفن همراه سروکار ندارید،آن ایده را فراموش کنید؛هر ایده ای که در قرن۲۰برای موفقیت طراحی شده در قرن۲۱محکوم به شکست است.

* کار:۸۰ – ۷۰  درصد مشاغل در۲۰سال آینده وجود نخواهند داشت.مشاغل جدیدزیادی به وجود می آیند اما مشخص نیست که آیا به تعداد کافی شغل جدید در این زمان کم خواهیم داشت یا نه.

* کشاورزی: ربات های۱۰۰دلاری برای کشاورزی در آینده وجود خواهند داشت.کشاورزان در کشورهای جهان سومی توانند به جای تمام روز کارکردن سر زمین های خود،مدیران زمین هایشان شوند.

* آیروپونیک یا هواکشت که روشی برای پرورش گیاهان در محفظه ی هوا بدون استفاده از خاک است،به آب کمتری احتیاج خواهد داشت.گوشت گوساله ی تولید شده در آزمایشگاه درحال حاضر موجود است و در سال۲۰۱۸از گوشت گوساله ی معمولی،ارزانتر خواهد بود.هم اکنون،۳۰ درصد از مراتع کشاورزی برای چرای گاوها استفاده می شود.تصور کنید که دیگر احتیاجی به آن فضا نداشته باشیم.به زودی پروتئین های حشره ای با نام”منبع پروتئین جایگزین” وارد بازار می شوند(  چون اکثر مردم مخالف خوردن حشرات هستند).حشرات بیشتر از گوشت حاوی پروتئین هستند.

*  اپلیکیشنی به نام”مودیز(۶)” وجود دارد که میتواند به شما بگوید در چه مود و حالتی به سر می برید.تا سال۲۰۲۰،اپلیکیشن هایی وجود خواهند داشت که دروغ گفتن را از روی حالات چهره تشخیص می دهند.یک مناظره ی سیاسی را تصور کنید که در آن نشان داده می شود که آیا آنان حقیقت را می گویند یا خیر.

* احتمال می رود که بیت کوین(۷)،ارز ذخیره در جهان شود.

* طول عمر: هم اکنون،به طول عمر انسان،هرسال،۳ماه اضافه می شود.چهار سال پیش،متوسط طول عمر انسان۷۹سال بود؛الان این رقم به۸۰سال افزایش پیدا کرده است.خود طول افزایش نیز در حال زیاد شدن است و تا سال۲۰۳۶،هر سال بیشتر از یک سال به طول عمر انسان اضافه خواهد شد.پس همه ی ما ممکن است برای مدتی طولانی عمر کنیم،شاید خیلی بیشتر از۱۰۰سال.

* تحصیل: درحال حاضر،ارزانترین گوشی های هوشمند در آفریقا و آسیا۱۰دلار هستند.تا سال۲۰۲۰، ۷۰%از انسان ها گوشی هوشمند خواهند داشت.این به آن معنی است که همه امکان دسترسی یکسان به تحصیل کلاس جهانی خواهند داشت.

* همه ی کودکان می توانند از آکادمی خان(۸)برای آموختن هر چیزی که یک کودک در کشورهای جهان اول نیاز به آموختن دارد،استفاده کنند.تاکنون نسخه هایی از نرم افزار در اندونزی منتشر شده و به زودی در این تابستان نسخه هایی به زبان عربی،سواحیلی( زبانی با ریشه ی عربی که بیشتر در آفریقای شرقی صحبت می شود )وچینی منتشر می شود.من ظرفیت زیادی در این می بینم که ما نسخه ی انگلیسی این اپلیکیشن را به رایگان قرار دهیم تا کودکان در آفریقا و هرکجا بتوانند به انگلیسی مسلط شوند و این اتفاق می تواند در نیم سال بیفتد.

(۱) Uber

(۲) Airnba

(۳) Go game: یک بازی تخته ی استراتژیک انتزاعی با دو بازیکن است که در آن هدف احاطه ی قلمرو بیشتر از حریف است.

(۴) IBM Watson( : واتسون یک سامانه ی رایانه ای هوش مصنوعی است که قابلیت پاسخ به پرسش های مطرح شده در زبان طبیعی را دارد که در پروژه ی DeepQA در شرکت IBM توسعه یافته است. نام این رایانه از اسم اولین مدیر عامل شرکت،توماس واتسون انتخاب شده است.

(۵) : جایزه ای انگیزشی از طرف شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی کوآلکام((Qualcommدر آمریکا که در سال۲۰۱۲طی ارائه ای به نام ارائه ی الکترونیکی مصرف کننده جایزه ای به ارزش۱۰میلیون دلار به اولین تیمی داده می شد که بتواند دستگاهی پزشکی بسازد که۱۵وضعیت پزشکی از گلودرد تا آپنه خواب و سرطان روده ی بزرگ را تشخیص دهد.

(۶) : Moodies

(۷) : bitcoin : ارزی دیجیتال که در آن تراکنش ها بدون نیاز به یک بانک مرکزی انجام می شوند.

(۸): Khan academy

  • نویسنده : مترجم: مینا محمدخانی