طرح مجلس برای تسویه‌ حساب‌های سیاسی‌/  طرح ممنوع الخروجی مسئولان از کشور تصویب شد
طرح مجلس برای تسویه‌ حساب‌های سیاسی‌/  طرح ممنوع الخروجی مسئولان از کشور تصویب شد
ایران نیوز 24:نمایندگان مجلس یازدهم در طرحی با عنوان «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور» به دنبال محاکمه مسئولان بعد از پایان دوران مسئولیتشان هستند.

اینکه چه افرادی در مظان اتهام هستند، چندان دور از ذهن نیست؛ زیرا بهارستانی‌ها مدت‌هاست شمشیر را برای دولت دوازدهم از رو بسته‌اند و منتظر پایان دولت هستند تا به تسویه‌حساب سیاسی بپردازند. البته هرگونه اتهام‌زنی باید همراه با سند و مدارک مستدل و محکمه‌پسند باشد تا دستگاه قضا ورود کند.

در این رابطه موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، درباره طرح «ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی پس از اتمام مسئولیت از کشور» عنوان کرد: کلیات و جزئیات این طرح در جلسات این هفته کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی به بررسی گذاشته می‌شود تا کارشناسی‌های انجام‌شده به بحث گذاشته شود و اعضای کمیسیون نظر خود را مطرح کنند.

وی‌ افزود: این طرح موارد و مباحث مفصلی دارد که فعلا به جزئیات کامل آن نمی‌پردازم. هدف این طرح این است که مدیران و مسئولانی که خدایی نکرده اتهامی متوجهشان باشد، تا مدتی نتوانند از کشور خارج شوند. موضوع اتهام‌ها و جزئیات این موضوع هم از سوی طراحان مشخص شده است. در واقع این طرح متوجه مسئولان و مدیرانی است که اتهام متوجه آنها باشد و در‌خصوص مدیران و مسئولانی که شرایط مد‌نظر این طرح را نداشته باشند، چنین بحثی مطرح نیست. طبق متن این طرح و ماده یک آن، مدیرانی شامل این طرح می‌شوند که در آیین‌نامه ذیل اصل ۱۴۲ قانون اساسی یا همان آیین‌نامه ثبت اموال مسئولان اسامی، آنها ذکر شده است.

همچنین بازه زمانی انجام این طرح در یک سال آخر مسئولیت اشخاص حقوقی و سه سال بعد از اتمام مسئولیت وی است. طبق این طرح، افرادی که شامل ماده یک هستند، باید ضمن شفاف‌سازی و ثبت اموال خود در سامانه ثنای قوه قضائیه، از هرگونه فروش و خروج اموال خود از کشور خودداری کنند. همچنین طبق ماده ۴ این طرح، خروج شخص مسئول منوط به اجازه نهادهای نظارتی و امنیتی یعنی قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و سه اطلاعات نیروی انتظامی است.

بر اساس این گزارش، عضو کمیسیون قضایی مجلس  روز گذشته از تصویب کلیات طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور پس از اتمام مسئولیت‌شان خبر داد.حسینعلی حاجی دلیگانی درباره کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی در نشست این کمیسیون بررسی شد.این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی  مجلس ادامه داد: کارشناسان حاضر در نشست ایراداتی را به جزئیات طرح گرفتند بنابراین کلیات طرح پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته تصویب و جزئیات آن برای بررسی بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع شد. وی ادامه داد: بر اساس این طرح مسئولان تا سه سال پس از اتمام مسئولیت حق مسافرت به خارج از کشور را ندارند و در صورت ضرورت، خروج  آنها باید با هماهنگی دستگاه های مربوطه باشد.