منطقه آزاد کیش می‌تواند الگوی تامین مالی بازار سرمایه باشد
منطقه آزاد کیش می‌تواند الگوی تامین مالی بازار سرمایه باشد
ایران نیوز 24:مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: منطقه آزاد کیش می‌تواند تمرین و الگویی برای تامین مالی از بازار سرمایه باشد.

حمیدرضا مومنی ازندریانی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به انتشار اوراق صکوک برای تامین مالی فرودگاه کیش اظهار داشت: مناطق آزاد کشور با توجه به ماموریت‌های ویژه‌ای که دارد، با چالش جدی در تامین مالی روبه‌رو هستند. نمی‌توان از بخش خصوصی انتظار داشت که همه مسئولیت‌ها را در حوزه‌های زیرساختی بخش خصوصی به عهده بگیرد. بلکه باید به تولید و صادرات کشور بپردازند.

او ادامه داد: خوشبختانه ما در کشور کمبود منابع نداریم، اما راه‌های رسیدن به این منابع باید شناسایی شود که در دسترس و مفید باشد. این روش‌های جدید هنوز در کشور چندان تمرین نشده است و منطقه آزاد کیش می‌تواند تمرین و الگویی برای تامین مالی از بازار سرمایه باشد.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: مناطق آزاد نقاط ضعفی در خصوص بورس بین‌الملل و بورس کالا دارند که باید در این زمینه‌ها نیز گام برداریم.مومنی با بیان اینکه شدیداً به دنبال تاسیس بانک تخصصی مناطق آزاد در کشور هستیم، گفت: خوشبختانه تا کنون موافقت‌های ضمنی از رییس جمهور اخذ شده است.

او ادامه داد: همچنین تأسیس بانک‌های آفشور مسئله جدی برای ما است که در این راستا در تلاش هستیم از منابع بین‌المللی نیز استفاده کنیم. در عین‌حال بحث تامین مالی مناطق آزاد جدید برای ما خیلی مهم است. در حال حاضر مناطق آزاد فعلی کار‌هایی انجام داده‌اند و منابعی دارند، اما تامین مالی در مناطق آزاد جدید بسیار مسئله‌ای بسیار مهم است. اگر اینجا انتخاب است آنجا اجبار است. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۷۷ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که ۳۲ منطقه ویژه فعال و ۸ منطقه نیز به زودی فعال می‌شوند و تامین مالی از بازار سرمایه برای این مناطق هم مهم است.