آقاتهرانی خطاب به معترضان: نظام کمی تحملتان می‌کند بعد هم جمعتان می‌کنند!
آقاتهرانی خطاب به معترضان: نظام کمی تحملتان می‌کند بعد هم جمعتان می‌کنند!
ایران نیوز 24: مرتضی آقاتهرانی، نماینده تهران و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، در رابطه با لیست کاندیدا‌های ریاست جمهوری که توسط شورای نگهبان اعلام شد، گفت: شورای نگهبان طبق شرایطی که در نظر دارد باید لیستی از کاندیدا‌های دارای صلاحیت را از بین تعداد زیاد ثبت نامی‌ها، ارائه دهد. افراد برای حضور در عرصه شرایط خود را ارائه می‌دهند حال یا قبول می‌شوند یا رد.

در هر جای دنیا، هر مدرسه، هر دانشگاه و یا اداره‌ای که پرونده فرد مورد قبول قرار نمی‌گیرد که نمی‌توان کافه را بهم زد! افراد باید بروند ایرادات خود را رفع کنند البته اگر دلایل رد شدن بی منطق و بی اساس باشد باید از حق خود دفاع کنند آن هم از راه قانونی، نه انکه یکدفعه بگوییم که تحریم می‌کنیم، یا بگوییم یک عده بچه‌هایمان را به خیابان‌ها می‌کشانیم، تا حقمان را بگیریم. دریک دوره شورای نگهبان ما را رد می‌کند در مقطعی هم شما را رد می‌کند، نباید که هر روز وسط خیابان با یکدیگر بجنگیم کجای دنیا به این صورت است؟

او ادامه داد: باید ببینیم این کار شورای نگهبان قانونی است یا خیر؟ اگر قانونی نیست بفرمایید، اگر هم قانونی است باید قاعده را پذیرفت. افراد ردصلاحیت‌شده باید بروند خود را اصلاح کنند. اگر نقاط ضعفی دارند از طریق قانون آن را برطرف کنند. در سیاست، هدف وسیله را توجیه نمی‌کند برای اینکه به یک هدف مشخصی برسیم مثلا برای رئیس جمهور شدن، نمی‌توان به هر طریقی متوسل شد مثلاً برای رسیدن به هدف ریاست جمهوری اسلحه دست بگیرم و همه را بکشیم، این که نمی‌شود. یکی از ایراد‌های ما به براداران و خواهران مجاهد خلقی که رد شدند این بود که در این کشور می‌گفتند هدف وسیله را توجیه می‌کند. نباید مردم را بترسانیم برای اینکه نظام زیر سوال برود، این‌ها راهش نیست، نظام به شما چنین اجازه‌ای نمی‌دهد، کمی تحملتان می‌کنند بعد هم جمعتان می‌کنند.

آقاتهرانی گفت: باید طبق قانون عمل کنیم، طبیعی است که برخی دوستان را شورای نگهبانی رد کند، خود شما هم اگر شورای نگهبان بودید همین کار را می‌کردید و می‌گفتید که قانون می‌گوید این آقا تابعیت آمریکایی دارد! حالا شما اگر اصلاح طلب باشید و یا اصولگرا باشید یا آدم مومنی باشید چه فرقی می‌کند این ایراد را دارید این‌ها باید بروند ایراداتشان را حل کنند. اگر مردم ما به اینجا برسند مخصوصا تیپ جوان و بچه‌ها که قانون مدار باشیم همه چیز درست شود.

این عضو جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که آیا آقای جلیلی به نفع آقای رئیسی کنار می‌کشند و یا تا پایان انتخابات بنای رقابت با آقای رییسی را دارند، گفت: آقای جلیلی محترم هستند البته آقای رئیسی و بقیه دوستان همه محترم هستند. فردی احساس کرده که کشورش را دوست دارد و کاندیدا ریاست جمهوری میشود باید به این‌ها علاقه نشان داد، افراد یکسان نیستند. آقای جهانگیری در دور قبل گفتند من می‌آیم تا کاندیدا پوششی برای آقای روحانی باشم تا آخر هم ماندند و در مصاحبه‌ها حاضر شدند و چند روز مانده به انتخابات به نفع روحانی کنار رفتند، برخی اینگونه وارد میدان میشوند، بعضی هم یکدفعه کاندیدا میشوند و تاپایان میمانند و به نیت رییس جمهور شدن هم آمده اند، زمانی که شرایط جلو می‌رود خیلی ملاحظات انجام می‌شود.

گاهی افراد به نسبت تخصص شان به دیگری برتری دارند. مثلاً من کاندیدا میشوم و میدانم که تخصص من در برابر فرد مقابلم در این رشته بهتر است و اگر بیایم به خوبی می‌توانم از حق دفاع کنم یا نگاه می‌کنم که اگر رای من وطرف مقابل شکسته شود به نفع نظام نیست خب در این صورت از عرصه بیرون می‌روم، در روایت هم از پیامبر اسلام آمده که می‌فرمایند که اگر دو نفر کاندیدا شوند و یکی ببیند که دیگری از او بهتر است، ولی در صحنه بماند او یک خائن است، وقتی می‌داند که نفر دیگر از او بهتر است و در جمع برای مردم بهتر خدمت می‌کند در صحنه ماندنش برای کشور جایز نیست. هم آقای جلیلی و هم آقای رئیسی این احساس را دارند که خدمت کنند قاعدتا هم نگاه می‌کنند که ببینند کدام بهتر هستند، امیدوارم تجمیع و وحدتی ایجاد بشود.

او در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر آقای جلیلی تا آخر می‌مانند و یا همان کاندیدا پوششی هستند؟ بیان کرد: این به دیدگاه افراد برمیگردد، اتفاقا آقای جلیلی و آقای رئیسی آدم‌هایی هستند که با مردم زندگی می‌کنند. من خودم ارتباطم با آقای جلیلی فوق العاده راحت است با یک تلفن می‌گویم بیا فلان جا. وقتی که اینگونه است من هیچ احساس خطری برای آینده نمیکنم. این آقایان بیایند، بایستند و کارشان را کنند و بعد هر کدام دیدند که بهتر هستند در عرصه بمانند.

آقا تهرانی در پاسخ به این سوال که با این رابطه نزدیک که گفتید با آقای جلیلی دارید آیا ایشان قصد رییس جمهور شدن دارند یا به نفع آقای رییسی کنار می‌روند، گفت: من واقعا نمی‌دانم. من کلی نگاه می‌کنم و می‌گویم که بیایند و حرف‌هایشان را به هم بزنند و بروند جلو، در این شرایط بهتر میتوان می‌فهمید که مردم به چه کسی رای دهند. آیا او بهتر می‌تواند کار را سامان بدهد یا شما؟ خوب به هر جا که رسیدید با هم یک توافق می‌کنند تمام می‌شود.