فیفا هم ایران را تحریم کرد!
فیفا هم ایران را تحریم کرد!
ایران نیوز 24: فدراسیون فوتبال ایران در دوران کرونا نتوانسته از کمک مالی فیفا بهره‌مند شود و از کمک یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دلاری فدراسیون جهانی محروم مانده است.

مهم‌ترین بخش منابع مالی فدراسیون فوتبال ایران به کمک‌ها و پاداش‌های فیفا و AFC بابت برنامه‌های اجرایی و مسابقات مختلف مربوط می‌شود که در چندین سال گذشته به علت تشدید تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران، از دسترس خارج شده است.در واقع یکی از دلایل مهم ناکامی فدراسیون در همکاری با مارک ویلموتس و پرداخت‌نشدن دستمزد این سرمربی، موافقت‌نکردن بانک‌های سوییسی برای همکاری با شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی ایرانی بود.

به دلیل همین مشکلات، از چندین سال قبل به این سمت، هیچ پولی به حساب‌های ایرانی منتقل نشده یا حتی فدراسیون فوتبال نتوانسته این مبالغ را به حساب شخص سوم یا طلبکاران خود منتقل کند.در گزارشی که اخیرا فدراسیون جهانی فوتبال از وضعیت کمک‌ها به فدراسیون‌های عضو ارایه کرده، فدراسیون فوتبال ایران در بدترین وضعیت از این حیث قرار گرفته است.

سال گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای فوتبالی، فیفا اعلام کرد به هریک از فدراسیون‌های عضو یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دلار (۳۵میلیارد تومان) کمک خواهد کرد ولی همان زمان هم این سوال وجود داشت که آیا ایران می‌تواند- با وجود تحریم‌ها- از این مبالغ سهم ببرد یا خیر.اکنون در گزارش فیفا اعلام شده که فدراسیون فوتبال فقط ۶ درصد از این حیث دریافتی داشته که معادل ۹۰هزار دلار (۲میلیارد تومان) است. این درحالی است که اکثر کشورها تا ۶۶ درصد از این کمک مالی بهره‌مند شده‌اند.

همچنین فدراسیون فوتبال از محل کمک‌های مالی پروژه فوروارد هم دریافتی چندان زیادی نداشته است. این فدراسیون از ۴میلیون دلار (۹۳میلیارد تومان) نخست فقط ۶۶ درصد معادل ۲میلیون و ۶۴۰ هزار دلار (۶۱ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان) و از ۲میلیون دلار دوم صرفا ۶ درصد معادل ۱۲۰هزار دلار (۲میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان) بهره‌مند شده است، درحالی که اکثر کشورها تمام کمک مالی خود را دریافت کرده‌اند. گفتنی است بر اساس گزارشی که فیفا چندین ماه قبل اعلام کرد، فدراسیون جهانی فوتبال مبلغی در حدود ۶.۳ میلیون دلار (۱۴۶ میلیارد و ۶۶۴ میلیون تومان) به فدراسیون فوتبال ایران بدهکار است.