صعود کووید-۱۹ به اِورست!
صعود کووید-۱۹ به اِورست!
ایران نیوز 24:سرپرست تیم‌های کوهنوردی اتریشی گفت که شیوع ویروس کرونا در کوه اورست حداقل 100 کوهنورد و کارمند پشتیبانی را آلوده کرده است؛ این نخستین برآورد جامع در میان انکارهای رسمی نپال درباره گسترش بیماری به بالاترین قله جهان است.

لوكاس فورتنباخ اتریشی كه هفته گذشته به‌ دلیل ترس از ویروس کووید-۱۹ سفر خود را به اورست عقب انداخت، روز شنبه گفت آزمایش کرونای یكی از راهنماهای خارجی او و ۶ راهنمای نپالی مثبت اعلام شده است.او گفت فکر می‌کنم با تمام موارد ابتلایی که اکنون می‌دانیم تأییدشده است می‌توانیم این را ثابت کنیم. فورتنباخ از کاتماندو، پایتخت نپال، گفت ما حداقل ۱۰۰ نفر با آزمایش مثبت کووید-۱۹ در بیس‌کمپ (بیس‌کمپ یا اردوگاه پایه در ابتدای مسیر صعود به کوه اورست قرار دارد که کوهنوردان برای شروع صعود خود به آنجا می‌روند) داریم ولی این تعداد ممکن است چیزی حدود ۱۵۰ یا ۲۰۰ نفر هم باشد.

او گفت بدیهی است موارد ابتلا در بیس‌کمپ اورست بسیار است؛ زیرا به‌وضوح می‌دید كه مردم بیمارند و صدای سرفه آنان را از چادرهایشان می‌شنید! در این فصل، درمجموع برای ۴۰۸ کوهنورد خارجی مجوز صعود به اورست صادر شد و چند صد راهنما و کارکنان پشتیبانی هم از آوریل در بیس‌کمپ اورست مستقر بودند.مقامات کوهنوردی نپال وجود موارد ابتلا به کووید-۱۹ را در میان کوهنوردان و کارکنان پشتیبانی در تمام اردوگاه‌های پایه کوهستان هیمالیای کشور در این فصل انکار کرده‌اند. سال گذشته کوهنوردی به‌دلیل همه‌گیری کرونا تعطیل شد.

مقامات نپالی بلافاصله در این مورد اظهار نظر نکردند. سایر تیم‌های کوهنوردی هیچ‌گونه آلودگی به کووید-۱۹ را در بین اعضا یا کارکنان خود اعلام نکرده‌‌اند. اما چندین کوهنورد گزارش داده‌اند که پس از پایین آمدن از بیس‌کمپ اورست آزمایش کرونای آنان مثبت شد.فورتنباخ گفت بیشتر تیم‌‌های کوهستانی کیت آزمایش ویروس ندارند و قبل از کناره‌گیری تیم او، آنان در انجام آزمایش‌ها کمک و دو مورد ابتلا را تأیید کرده‌اند.فورتنباخ گفت بیشتر تیم‌ها هنوز در بیس‌کمپ و امیدوار به هوای پاک هفته آینده و رسیدن به قله قبل از پایان ماه و به سر رسیدن فصل صعود بودند.

اواخر آوریل، کوهنوردی نروژی نخستین کسی بود که در بیس‌کمپ اورست آزمایش کرونایش مثبت شد. او را با بالگرد به کاتماندو، پایتخت نپال، منتقل کردند، در آنجا مداوا شد و بعدا به خانه برگشت.نپال اکنون با افزایش موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ و مرگ‌ومیر بر اثر آن، با موج فزاینده کووید-۱۹ رو‌به‌روست. چین هفته گذشته صعود از کوه اورست را به دلیل ترس از انتقال ویروس از نپال لغو کرد. نپال روز جمعه ۸هزار و ۶۰۷ مورد ابتلای جدید و ۱۷۷ مورد مرگ بر اثر کرونا را گزارش کرد. از آغاز همه‌گیری، بیش از ۴۹۷هزار مورد ابتلا و ۶هزار و ۲۴ مرگ بر اثر کووید-۱۹ در کل این کشور ثبت شده است.