قهر بزرگ سهامداران با بورس
قهر بزرگ سهامداران با بورس
ایران نیوز 24: درحالی که اخبار خوش از وین از طرف رییس جمهور به طورمرتب منتشر می شود و نرخ تبدیل دلار به ریال نیز با کاهش جدی روبه رو نیست و به نظر می رسر دولت نیز سایه قیمت گذاری دولتی را از سر کالاهایی مثل خودرو ، فولاد و پتروشیمی برداشته است ، انتظارها برای بهبود بازار سهام لباس عمل نمی پوشد.

در نخستین روز خرداد ۱۴۰۰  شاخص کل قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران به نسبت روزهای دیگر روند کاهشی پرشتاب تری را تجربه کرد.  علاوه بر این در داد وستدهای رخ داده  معاملات دیروز رکورد  90روز گذشته خروج پول حقیقی از بازار شکسته شد.  بیش از سه ماه گذشته بود در این روز نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سرمایه خارج شد که  72 درصد بیشتر از رقم مشابه چهارشنبه گذشته است. بازار سهام ایران تب فروش دارد و داروهایی که از سوی دولت و سازمان بورس اوراق بهادار تهران داده می شود ، تب فروش را  پایین نمی آورد.   دهها دلیل وجود دارد که سهامداران به طور عمومی  دل از این بازار بریده و آتش خاموش شده امید و اعتمادشان به خاکستر تبدیل شود. بیشترین حجم ناامیدی به بازار سهام نیز از سوی سهامدارن خرد تزریق می شود.این سهامداران که با امید های داده شده از سوی مردان دولت سرمایه خود را به بازار سهام آورده بودند از حجم رفتارها و گفتارهایی که تنها در حد حرف و شعار بود عاصی شده اند و به نظر می رسد قهربزرگ و کوچ به هرشکل را ادامه می دهند. 

در این روزگار سخت بازار سهام مدیران دولت  و مدیران سازمان بورس به جای حمایت واقعی از منافع بازار سرمایه، عموما دنبال فعالیت نهای غیر موثرند و سهامداران  سرمایه بر این باورند این درماتگری به جایی نمی رسد.  در شرایط کنونی سهامداران میان نمادها و سهم های ارزنده و غیرارزنده بازار تفاوتی قائل نمی شوند و همزمان با ابهامات سیاسی و اقتصادی بیش از آنکه به خرید یا دست کم نگاهداری سهام ارزنده متمایل باشند، به فروش سهم و خارج کردن سرمایه های خود از بازار تمایل دارند. این در حالی است که افت شدیدی برای نرخ ارز پیش بینی نمی شود و در عین حال گزارش های منتشر شده شرکت ها غالبا مثبت بوده است. در این میان البته نیاز است تا سازمان بورس و متولیان امر نیز برای فیصله دادن به مشکل صفوف فروش بازار تمهیدات جدی تری بیاندیشند.

سقوط بزرگ

در نخستین روز خرداد  شاخص کل بازار سرمایه ۲۷۵۴۰ واحد معادل ۳۸/۲ درصد کاهش یافت و در نفطه  یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۳۰۴ واحد ایسناد . در همین حال شاخص هم وزن نیز در ادامه مسیر نزولی چند ماه گذشته گام برداشت و ۴۸۹۵ واحد معادل ۲۳/۱ درصد عقب نشست. در همین حال شاخص های آزاد شناور، بازار اول و بازار دوم نیز به ترتیب معادل ۸۸/۱، ۶۸/۲ و ۰۲/۲ درصد افت کردند.