ایران نیوز 24: نمایندگان مجلس در حالی که از سهم‌خواهی‌های اخیر از دولت و شورای شهر اطلاع داشتند با استعفای رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس جهت حضور در شهرداری موافقت کردند.

هرچند استعفای با تأخیر علیرضا زاکانی در غیرقانونی‌بودن انتخاب او به عنوان شهردار خللی وارد نمی‌کند و در حقیقت فقط نشان از این دارد که همه در برابر قانون برابر نیستند و قانون به نفع بازی‌گردانان سیاست تفسیر به رأی می‌شود. در میان نامزد‌های شهرداری، انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان نامناسب‌ترین گزینه از جهت نداشتن شرایط تخصصی، علمی و قانونی، دلیلی واضح برای ایفای نقش نامزد ریاست‌جمهوری است و بسیاری از مسئولان نیز در برابر این بی‌قانونی سکوت اختیار کرده‌اند.

دیروز در بررسی استعفای زاکانی، نمایندگان مخالف هر آنچه باید گفته می‌شد تا تصمیم درستی اتخاذ شود به زبان آوردند، اما مانند تمام موارد گذشته، گوش شنوایی برای شنیدن استدلال و منطق وجود نداشت و نمایندگانی که از پیش تصمیم خود را گرفته بودند، رأی به پذیرش استعفا دادند تا راه را برای حضور یک شهردار غیرمتخصص در پایتخت هموار کنند. نماینده‌ای که به زعم بسیاری شهرداری تهران را سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به پاستور هدف قرار داده و می‌خواهد مسیر محمود احمدی‌نژاد را برود.

مهرداد گودرزوندچگینی ضمن مخالفت با استعفای علیرضا زاکانی گفت: وظایف نمایندگی در اصولی از قانون اساسی مطرح شده است. اولین نکته‌ای که مطرح شده، اصل ۸۴ قانون اساسی است که می‌گوید نمایندگان در برابر ملت ایران مسئولیت دارند. اصل ۸۵، سِمت نمایندگی را قائل به شخص می‌داند و بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی نمایندگان قسم یاد کرده‌اند که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاورد‌های جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران باشند.نماینده مردم رودبار در مجلس یازدهم ادامه داد: به نظر من با این استعفا تمام این موارد و سه اصل مهم قانون اساسی زیر پا گذاشته می‌شود. مردم قم چه گناهی کرده‌اند که به شما اعتماد کرده‌اند؟ هزینه برگزاری یک انتخابات بسیار زیاد است، آیا این را محاسبه کرده‌اید؟ آیا به این فکر کرده‌اید که اگر از یک جایگاه با سطح بین‌المللی به یک شهرداری در کشور کوچ کنید، چه اتفاقی برای کشور می‌افتد؟

گودرزوند ادامه داد: اولا دیگر انتخابات میان‌دوره‌ای وجود ندارد و تا پایان دوره مردم قم از یک نماینده محروم خواهند بود! و شما به مردم قم تعهداتی داده‌اید. در سخنرانی‌ها و در بخش‌های مختلف برای گرفتن آرای مردم سخنرانی داشتید و تعهد کردید که در دوره نمایندگی بتوانید در سطح ملی و حوزه انتخابیه مؤثر باشید؛ امروز با حضور در شهرداری و استعفای خود، این محرومیت برای مردم قم در سه سال باقی‌مانده به جا می‌ماند و چه کسی این مسئولیت را تقبل می‌کند؟

وی تصریح کرد: اگر از نگاه دیگری به این موضوع بپردازیم، در متن استعفای شما تفسیر‌های مختلفی وجود داشت، بیان مقام معظم رهبری قابل تفسیر نیست. ایشان خیلی روشن و شفاف نمایندگان را منع کردند که برای پُست‌گرفتن، حرص و طمع نداشته باشند. حتما پُست‌گرفتن در شهرداری تهران نیازمند رایزنی است و نمایندگان عزیز یقین داشته باشید که گرفتن پُست در میان اعضای شورای شهر تهران، با استقبال شورا روبه‌رو نیست، چه‌بسا تعداد زیادی کاندیدای این پُست بودند.

محمد وحیدی، نماینده مردم بجنورد در مجلس نیز در مخالفت با استعفای زاکانی گفت: شورا‌های شهر جایگاه سیاسی نیستند، بلکه محلی برای خدمات‌رسانی عمومی هستند؛ بنابراین حتما افراد پاکدست باتجربه در این حوزه می‌توانند شهرداری تهران را مدیریت کنند.این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: صحبت از بی‌تجربگی، عدم تخصص و رشته غیرمرتبط نیست، اما اینکه شهرداری تهران را مهم‌تر از مجلس بدانیم این امر صحیح نیست. مجلس انقلابی به وزیر کشور کارت زرد داد، زیرا شهرداران غیرمتخصص را انتخاب کرده بود، چرا اکنون اصرار داریم چنین کاری را در مجلس انجام دهیم.

نماینده بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره‌های مختلف افراد متخصصی در شهرداری فعالیت کرده و افتخارآفرینی کردند؛ بنابراین نباید به خاطر موضوع فسادستیزی که البته مهم تلقی می‌شود، افراد پاکدست را زیر سؤال ببریم؛ امروز برخی همکاران می‌گویند اگر با استعفای زاکانی مخالفت کنیم این امر اقدامی غیرانقلابی است. آیا دایره انقلابی‌بودن این‌طور تعریف می‌شود؟ چرا برخی افراد با چنین موضوعاتی فشار بر اظهارنظر افراد وارد می‌کنند.

‌اما علیرضا زاکانی که دل در گرو رفتن به پاستور دارد و شهرداری تهران را نزدیک‌ترین پله به آن می‌بیند، در دفاع از خود به تقدیر از دوران شهرداری قالیباف که اکنون رئیس مجلس است، پرداخت و گفت: در تمام سال‌های گذشته خدمات زیادی به مردم پایتخت ارائه شده است، خصوصا در زمان مدیریت دکتر قالیباف برجستگی‌های ویژه‌ای بروز و ظهور یافت؛ تکمیل همه خدمات قبلی، درس‌گرفتن از تجارب همگان، عدم تکرار اشکالات برخی دوره‌ها، توجه توأمان به روح و کالبد شهر و تلاش برای ارتقای سطح امورات فرهنگی و اجتماعی در کنار توسعه کالبدی مناسب تهران و تقویت فرهنگ و سبک زندگی ایرانی – اسلامی با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلامی و میراث ملی در پرتوی پژوهش‌های کاربردی و مطالعات تطبیقی نخبگان و دانشگاهیان و حوزویان از رویکرد‌های ضروری و جدی در دوره جدید مدیریت شهری خواهد بود.

‌در نهایت بر اساس این گزارش، از مجموع ۲۶۹ نماینده حاضر در صحن، آنان با ۱۴۸ رأی موافق، ۹۹ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع با این استعفا موافقت کردند. لازم به توضیح است که علیرضا زاکانی نماینده مردم قم پس از اینکه از حضور در سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع سیدابراهیم رئیسی کنار رفت، برنامه‌های خود را جهت حضور در شهرداری به شورای شهر تهران تقدیم کرد که از سوی این شورا به عنوان شهردار منتخب برگزیده شد.