گرانی نان در گیلان کلید خورد/ نان باگت گران تر از ۱۰ هزار تومان می شود؟
گرانی نان در گیلان کلید خورد/ نان باگت گران تر از ۱۰ هزار تومان می شود؟
ایران نیوز 24: رئیس اتحادیه نان‌های حجیم‌پز رشت و شهرستان‌های حومه، از افزایش شدید قیمت آرد تحویلی به این واحدهای صنفی خبر داد.

حسین مقراضی از افزایش شدید قیمت آرد تحویلی به تولیدکنندگان نان فانتزی و نان‌های حجیم در استان گیلان خبر داد و گفت: قیمت هر کیسه‌ی چهل کیلویی آرد تحویلی از ۱۹۲ هزار تومان به ۶۷۰ هزار تومان رسیده و این وضعیت بحرانی جدی را در این استان رقم می‌زند؛ زیرا بیش از ۲۵۰ واحد صنفی فعال در این حوزه با مشکل مواجه می‌شوند. وی در توضیح سابقه‌ی این اتفاق گفت: در برج یازدهم سال گذشته بنا به درخواست اتحادیه، در کارگروه اصلی استان مقرر و مصوب شد، اتحادیه نان حجیم با هدف کمک به دولت به جای آرد یارانه‌ای گروه دو از آرد یارانه‌ای گروه سه استفاده کند.

وی ادامه داد: هزینه آرد یارانه‌ای گروه دو برای هر چهل کیلو ۵۸ هزار تومان بود. با این تغییر قیمت آرد یارانه‌ای گروه سه برای واحدهای تولید نان حجیم به ۱۹۲ هزار تومان در هر چهل کیلو رسید. به گفته وی، قیمت نان باگت با این تغییر از نهصد تومان به ۲۲۰۰ تومان افزایش یافت. مقراضی گفت: در ۱۸ فروردین ماه بدون اطلاع‌رسانی و بدون ابلاغ مصوبه‌ای جدید، سامانه به روی واحدهای صنفی زیرمجموعه‌ی ما بسته شد و هیچ واحدی قادر به خرید و تهیه آرد نبود؛ اما امروز شرایط تغییر کرد و سامانه باز شده و اعلام کردند صنف و صنعت می‌توانند با قیمت ۶۷۰ هزار تومان برای چهل کیلو آرد، نسبت به خرید اقدام کنند.

او گفت: چنین افزایش قیمتی می‌تواند بهای نان باگت را در گیلان به بیش از ده هزار تومان برساند؛ زیرا قیمت نیم باگت طبق محاسبات ما به پنج تا شش هزار تومان افزایش خواهد یافت.او با تأکید بر اینکه هیچ استان دیگری در این وضعیت نیست، ادامه داد: می‌گویند گیلان را به عنوان پایلوت انتخاب کرده‌اند؛ درحالی‌که این اقدام صنف ما را زمین می‌زند و اعتراضمان هم با بی‌اعتنایی رئیس اداره غله در استان روبه‌رو است.

وی تأکید کرد: پیشنهادی ارائه شده بود تا دوباره اتحادیه نان حجیم از آرد یارانه‌ای دو بهره‌مند شود تا مصوبه جدید ابلاغ گردد اما درحال‌حاضر با چنین قیمت عجیبی برای خرید آرد روبه‌رو هستیم. وی گفت: رئیس‌جمهوری دستور داده پشت پرده گرانی‌ها مشخص شود، همین‌جا معلوم است که دولت خود مقصر گرانی است.