کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل برگزار شد
کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل برگزار شد
ایران نیوز 24: علی غفاری مرندی: WWDC اپل امسال هم برگزار و در جريان آن محصولات بسياري رونمايي شدند. از سيستم عاملهاي جديد گرفته تا بهبود اپليکيشنهاي مختلف و رونمايي از «مکبوک اير» و «مک بوک پرو» با تراشهاي جديد و قدرتمند. اين کنفرانس امسال نيز به صورت آنلاين و رايگان برگزار شد و نکته غافلگيرکننده براي مخاطبان استفاده از يک ترانه ايراني با صداي «سيمين غانم» در آغاز اين رويداد بود.

کنفـــــــرانس جهــــــــــاني توسعــــه‌دهندگـــــــان اپــــــــل (WWDC – Apple Worldwide Developers Conference) کنفرانسي است که ساليانه توسط اپل در کاليفرنيا برگزار مي‌شود. .در اين رويداد توسعه‌دهندگان مي‌توانند از امکاناتي که اپل در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهد، در راستاي طراحي اپليکيشن‌هاي جديد متناسب با سيستم‌عامل‌هاي جديد استفاده کنند.. WWDC اپل امسال هم برگزار شد و در جريان آن محصولات بسياري رونمايي شدند. از سيستم‌عامل‌هاي جديد گرفته تا بهبود اپليکيشن‌هاي مختلف و رونمايي از «مک‌بوک اير» و «مک بوک پرو» با تراشه‌اي جديد و قدرتمند.

اين کنفرانس جهاني با ميليون‌ها بازديدکننده در سراسر جهان، با ريميکسي از ترانه ايراني «سيب» آغاز به کار کرد.اين کنفرانس امسال نيز به صورت آنلاين و رايگان برگزار شد و نکته غافلگيرکننده براي مخاطبان استفاده از يک ترانه ايراني با صداي سيمين غانم در آغاز اين رويداد بود. اپل در اين مراسم از iOS، macOS، iPadOS، watchOS، پردازنده و مک بوک هاي جديد خود رونمايي کرد.

تغييرات چشمگير iOS 16

اولين نکته اينکه اگر آيفون ۸ به پايين داريد،  16 iOS را دريافت نخواهيد کرد. ۱۶ iOS براي آيفون هاي سري ۸ و ۸ به بالا و دو نسخه ي SE 2020 و ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد.

اپليکيشنهاي اپل

شخصيسازيهاي Lock Screen

در جذاب ترين تغيير iOS 16 شما مي توانيد صفحه ي Lock screen يا قفل گوشي را شخصي سازي کنيد. تمام پيام ها و نوتيفيکشن ها هم از بالا به پايين صفحه نقل مکان کرده اند. همچنين متناسب با تصوير بک گراند مي توانيد والپيپرهاي جذاب را با ساعت ترکيب کنيد. اگر مثلاً قبلاً مي خواستيد عکس خودتان را روي صفحه قفل بذاريد، احتمالاً ساعت روي صورتتان مي افتاد ولي الان به کمک هوش مصنوعي ساعت در جاي مناسبي قرار مي گيرد. ويجت هاي مختلف آب و هوا، Activity و انواع و اقسام ويجت ها مثل Bluetooth را مي توانيد به صفحه ي Lock screen اضافه کنيد و مي توانيد چند صفحه ي لاک اسکرين براي مدل هاي مختلف داشته باشيد. مثلاً مي توان از يک لاک اسکرين ديگر با ترکيب متفاوت استفاده کرد، مثل عکس بک گراند، ويجت و ساعت متفاوت.رنگ بندي لاک اسکرين را هم مي توانيد عوض کنيد. مثلاً مي توانيد به ويجت ها تم رنگي اضافه کنيد. براي ساعت هم فونت هاي متنوعي ارايه شده است. از جمله قابليت هاي جذاب و جديد Lock screen ادغام آن با قابليت فوکوس است. شما در حالت هاي مختلف به عنوان مثال موقع کار و استراحت، مي توانيد لاک اسکرين هاي متفاوتي داشته باشيد.

استخراج متن از داخل ويديو

اگر به ياد داشته باشيد در iOS 15 مي توانستيد متن ها را از عکس ها خارج کنيد. مثلاً اگر عکسي از يک مجله مي گرفتيد، مي توانستيد متن را بعد از Select کپي کنيد و در جاي ديگر از آن استفاده کنيد. الان اين قابليت به ويديوها هم اضافه شده. يعني مي توانيد متن ها را از ويديوها هم استخراج کنيد. اگر يک ويديوي آموزشي مي بينيد که يک نفر به عنوان مثال کدي يا لينکي را گذاشته يا عنوان و عبارتي  را مي نويسد، مي توانيد متن را از ويديو خارج کنيد و آن را کپي کنيد. قابليت جذاب ديگر اين است که آيفون خود مي تواند سوژه ها را از بک گراند جدا کند. در ويديويي که خود اپل معرفي کرد، تصوير سگي به نمايش درآمد که در آن  شما مي توانستيد سوژه را کپي و از بک گراند جدا کنيد و در اپليکيشن نوت يا مسيج، paste کرده و از آن استفاده کنيد. يعني الان علاوه بر متن ها شما مي توانيد سوژه ها را از بک گراند جداکرده و در جاهاي مختلف استفاده کنيد.

چراغ سبز اپل به ايرانيها

از اتفاق هاي جالب رويداد اپل پخش موزيکي با صداي خانم سيمين غانم بود، که براي آغاز مراسم اپل استفاده شد. دومين موضوع اضافه شدن يک صداي فارسي به نام داريوش در Voice Over است.  Voice Over مي تواند پيام ها و نوتيفيکشن ها را  بخواند.

تبديل گفتار به متن

 اين قابليت اجازه مي‌دهد وقتي يک فرمان صوتي صادر مي‌کنيد، صفحه کليد باز بماند تا اگر کاربر تمايل داشت، در لحظه بتواند بين حالت مختلف تايپ، سوييچ کند. همچنين کاربر مي‌تواند يک متن را انتخاب کرده و با گفتن يک کلمه، آن را جايگزين متن انتخابي کند. امکان قرار دادن علايم نگارشي به صورت خودکار و همچنين پيشنهاد خودکار ايموجي هم از جمله قابليت‌هاي اضافه شده به Dictation است.

Fitness

اپليکيشن Fitness هم براي تمام کاربران آيفون در دسترس قرار دارد، حتي آن دسته از کاربراني که اپل واچ ندارند.

نقشهي اپل

پشتيباني از تابلوها، مسيريابي با چند توقف در حين مسير، امکان افزودن توقف‌هاي بيشتر در طول مسافرت از طريق سيري و… از جمله قابليت‌هاي کاربردي هستند که به نقشه اضافه شده‌اند.

Safety Check

قابليت جديدي است که در راستاي حمايت از زوجين طراحي شده است.

اگر در يک رابطه، شخصي قصد سواستفاده دارد يا رفتار خشونت‌آميز از خود نشان مي‌دهد و زوج ديگر نمي‌خواهد با او زندگي کند، مي‌تواند دسترسي همسرش را به تمام اطلاعاتي که پيش از اين با او به اشتراک گذاشته بود قطع کند! با اين کار، موقعيت مکاني از دسترس همسر خارج مي‌شود، تنظيمات حريم خصوصي بازنشاني مي‌شود و از پيام‌ها هم محافظت مي‌شود. در اين بين، عدم نمايش موقعيت مکاني خصوصاً براي کساني که قصد فرار از يک رابطه‌ي خطرناک را دارند کاربردي‌ترين است.

قابليت هاي iMessage

تغييرات بعدي مربوط به اپليکيشن Message است. شما بالاخره مي توانيد متن ها را بعد از ارسال ويرايش کنيد يا حتي ارسال آن را کنسل کنيد. حتي مي توانيد پيام ها را به حالت خوانده نشده برگردانيد. يعني آن ها را بخوانيد و دوباره برگردانيد به حالت خوانده نشده ! . اديت، ويرايش و هولد کردن متن ها در آي مسيج يکي ديگر از تغييرات ۱۶ iOS بود. يکي ديگر از قابليت هايي که به iOS 16 اضافه شده تحت عنوان SharePlay To Messages  اين است که شما مي توانيد فايلي را در iMessage پلي کنيد و همزمان آن را با کاربر ديگري ببينيد و درمورد آن با همديگر صحبت کنيد.

لايو تکست

از جمله قابليت‌هاي خوبي که به اين سرويس اضافه شده، امکان تبديل خودکار واحد پولي است که وقتي در اپليکيشن دوربين مشغول استفاده از لايو تکست هستيد فعال مي‌شود. همينطور موقع استفاده از اين سرويس براي اسکن يک فايل، امکان ترجمه‌ي خودکار آن هم وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است قابليت اسکن لايو تکست به اپليکيشن ترجمه در iOS هم اضافه خواهد شد.

کنترل فرزندان

 والدين حالا مي‌توانند يک دستگاه جديد نظير آيپد را براي فرزندان خود راه‌اندازي و آن‌ها را تحت کنترل داشته باشند.

Apple Photos

 اکنون از سيستم اشتراک‌گذاري پيشرفته‌اي تحت عنوان iCloud Shared Photo Library بهره مي‌برد که اجازه مي‌دهد تصاوير خود را با پنج نفر از اعضاي خانواده‌ي خود به اشتراک بگذاريد. آن‌ها هم مي‌توانند تصاوير خود را ويرايش و با شما به اشتراک بگذارند.  اپل در اپليکيشن دوربين خود يک کليد قرار داده که با فشار آن، تصوير ثبت شده به صورت مستقيم امکان اشتراک‌گذاري در کتاب‌خانه‌ي يادشده را خواهد داشت.