ایران نیوز 24: کتاب «ش کو!؟ه » آخرین نگارش علی میر صادقی با محوریت نظریه روانشناسی شکوفایی در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی رونمایی شد.

کتاب «ش کو !؟ه » آخرین نگارش علی میرصادقی، کتابی برای بازسازی زندگی و معنای آن مبتنی بر نظریه‌ی شکوه مارتین سلیگمن توسط انتشارات بارسا است. به گفته مولف، نگارش این کتاب سه سال طول کشیده و سعی شده به مسائل و نیاز‌های امروزی جوانان به شیوه‌ای ساده و روان پاسخ داده شود. در روی جلد این کتاب درج شده است: این مهم‌ترین کتابی است که باید بخوانید.

علی میرصادقی روان شناس و نویسنده درباره کتاب خود گفت: این چهل و دومین کتاب من است که «ش کو!؟ ه» نام دارد و این کتاب رکوردی زد که قبل از چاپ ۱۸ هزار جلد از آن پیش فروش شده و مبتنی بر نظریه «شکوفایی» است. وی اضافه کرد: نظریه «شکوفایی» یکی از مهمترین نظریه‌های روان شناسی دنیاست که سال ۲۰۱۱ مارتین سلیگمن آن را بنیانگذاری کرده است و هدفم از نوشتن این کتاب این است که برخی از مردم باورهای زردی روان شناسی را که هیچ منبع دانشگاهی هم ندارند، کنار بگذارند و با نظرهای جدی دانشگاهی آشنا شوند.

این نویسنده یادآور شد: کتاب «ش کو!؟ ه» به تألیف خودم، مبتنی بر یک نظریه است و براساس این نظریه سعی کرده ام برای مردم تبیین کنم تا بتوانند در پنج بعد مهم زندگی شأن از جمله موفقیت در کسب و کارشان و شکوفایی در نقاط قوت، روابط، معنا یافتن زندگیشان و مثبت گرایی یا تولید احساسات مثبت رشد کنند. ما درواقع روش‌هایی را آموزش دهیم که مردم کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.

وی اضافه کرد: هدف ما این است که مردم نروند پای صحبت‌های افرادی که صرفاً می‌گویند زندگی مبتنی بر ۶ قانون یا سه تا «الف» است و اینجا نظریه‌ای علمی را مطرح می‌کنیم که براساس آن ده‌ها پژوهش انجام گرفته است. این کتاب نکاتی را از نظر روان شناسان و دانشگاهیان باز می‌کند که به حوزه شغل، کار، زندگی، روابط و… مربوط می‌شود. سلیگمن و همکارانش نظریه‌ای ثابت کرده است که اگر فردی در پنج بعد رشد نکند انتهای عمرش هم به شکوفایی نمی‌رسد.

میرصادقی در پاسخ به این سوال که آیا روانشناسی به یک فرمول واحد برای خوشبخت کردن انسان ها رسیده است یا خیر، عنوان کرد: همه آدم ها متفاوت هستند و هر کدام به شکل های مختلفی می توانند به زندگی بهتر دست پیدا کنند. در تمام این سال ها در روانشناسی، پژوهشگران و اساتید تلاش کرده اند فرمولیزه کردن زندگی را بردارند و به جای آن تلاش کردند همه افراد بسته به شرایطشان زندگی خود را بسازند. مفهوم شکوفایی برای همین به وجود آمد. یعنی هر کسی به نوبت خودش زندگی خود را زیباتر کند. تئوری شکوفایی روی پنج بعد تاکید می کند و هدف آن فرمولیزه کردن زندگی نیست. معنی آن این است که به پنج بُعد انسان توجه شود. مثبت گرایی، کشف نقاط قوت، معنا، روابط و دستاورد این پنج بعد است.

وی همچنین در ادامه گفت: یکی از دلایل نوشتن این کتاب، مقابله با روان‌شناسی زرد است که در اینستاگرام رو به رشد است. سعی می‌کنم این روان‌شناسی را از ریشه بزنم و در این مبارزه بسیار جدی هستم. یکی از انگیزه های مهم من در نوشتن این کتاب، این بود که مخاطب یک الگوی مناسب داشته باشد.

در این برنامه برخی مهمان‌های برنامه به شکل مجازی در مراسم رونمایی این کتاب شرکت کردند و در قالب ویدیو با حاضرین گفت و گو کردند. از میان مهمان‌های حاضر در سالن می توان به ابوالفضل پورعرب،محمد حسینی، محمد سلیمی، هلیا امامی، فریبا کوثری، محیا اسناوندی، مهران بیرامی، حسین کلهر، اشکان درویش، مهشید خسروی، سالار میرکریمی، رضا تاجبخش، بابک جهانبخش، اشوان، امید حاجیلی، حامد برادران، محمد حاتم‌پور و فردین ناجی اشاره کرد. همچنین بابک جهانبخش با همراهی رضا تاجبخش به اجرای موسیقی پرداخت.