پولدارهای ناشاد!
پولدارهای ناشاد!
ایران نیوز 24: نتایج جدیدترین مطالعه کشوری درباره ارتباط شادی و سلامت در ایران هم که اخیرا منتشر شده، تایید کرد که ایرانی‌ها، خود را مردم شادی تصور نمی‌کنند.

این مطالعه کشوری با عنوان «رابطه بین شادی و خودارزیابی سلامت» حاصل همکاری مشترک محققان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و اولین مطالعه ملی است که دو سال قبل، با جمعیت هدف ۱۹۴۹۹ نفری در شهر‌ها و روستا‌های کشور و در گروه سنی ۱۸ تا ۶۵ ساله انجام شده است. به استناد برخی اطلاعات اولیه این پژوهش، بیش از ۲۷ درصد پرسش‌شوندگان تحصیلات بالای ۱۲ سال، ۴۹.۴ درصد شغل و ۶۰.۶ درصد درآمد متوسط داشته‌اند. طبق نتایج این مطالعه، ۳۹ درصد از پاسخ‌دهندگان، روی مرز شادی و ناشادی بودند علاوه بر آنکه دو یافته مهم این پژوهش نشان می‌دهد.

افرادی که از سطح سلامت پایین‌تری (به دلیل وضعیت اقتصادی، ناآگاهی، دسترسی نداشتن به ابزار و امکانات تامین سلامت جسمی و روانی) برخوردارند، کمتر از دیگر آحاد جامعه احساس شادی خواهند داشت، چراکه احساس شادی و برخورداری از سلامت جسمی، همچون حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل هستند به این معنا که فرد سالم، می‌تواند شاد باشد، اما شادی هم می‌تواند سطح سلامت جسمی و روحی را ارتقا دهد چنانکه طبق یافته این محققان، افرادی که از بیماری شدید رنج می‌برند یا درد دارند، شادی آن‌ها مختل می‌شود و بنابراین، بیماری مزمن جسمی و سایر اختلالات روانی می‌تواند به میزان قابل‌توجهی، شادی شهروندان را کاهش دهد.

یافته دیگر این محققان این بود که وضعیت اشتغال و درآمد، به‌طور مستقل بر شادکامی تاثیر دارد چنانکه طبق این یافته‌ها، افراد بیکار بیشتر از افراد شاغل و همچنین افراد با درآمد پایین و ناکافی، بیش از افراد شاغل با درآمد بالاتر، ناشاد و ناراضی هستند. محققان در نتیجه‌گیری مطالعه خود تاکید کردند: «سیاست‌هایی با هدف افزایش اشتغال و کاهش اختلاف درآمد، ممکن است باعث افزایش شادی در افراد شود.»

طبق یک مطالعه جهانی، بیش از ۱۰ سال است که مردم ایران شاد نیستند

بیش از ۱۰ سال از آغاز انتشار گزارش جهانی «شادی» می‌گذرد. ژوئن سال ۲۰۱۱، قطعنامه «شادی» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. به دنبال تصویب این قطعنامه، از کشور‌های عضو مجمع عمومی دعوت شد میزان شادی شهروندان خود را بسنجند، چراکه به‌زعم سازمان ملل متحد، سطح شادی، چراغ روشن‌کننده مسیر توسعه پایدار است. گزارش سالانه «شادی»، ازجمله تحقیقات بین‌المللی شبکه راه‌حل‌های توسعه پایدار (وابسته به سازمان ملل متحد) است.

از سال ۲۰۱۲ که انتشار مستمر این گزارش با استناد به داده‌های نظرسنجی موسسه «گالوپ» آغاز شده، جدول‌های این گزارش نشان می‌دهد که طی ۱۰ سال گذشته، ایران بابت میزان شادی شهروندان ایرانی، نه تنها نتوانسته رتبه خود را به قبل از ردیف ۱۰۰ این جدول کاهش دهد، هر سال نوسان افت و خیزی در ردیف‌های ۱۰۵ تا ۱۱۸ داشته به این معنا که به عنوان مثال، سال ۱۳۹۵ که ایران در میان ۱۵۷ کشور مورد مطالعه، رتبه ۱۰۵ داشته، مردمان ۱۰۴ کشور، شادتر از شهروندان ایرانی بوده‌اند. به استناد جدول‌های منتشرشده همین پایگاه، ایران بابت ناشادی شهروندان ایرانی، بدترین وضعیت را در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ (۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸) داشته که میان ۱۵۳ کشور جهان، در ردیف ۱۱۸ ایستاده به این معنا که از میان ۱۵۳ کشور جهان، مردمان ۱۱۷ کشور، شادتر از مردم ایران بوده‌اند.

رتبه ایران در گزارش جهانی «شادی» در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ میلادی (۱۳۹۲ تا پایان ۱۴۰۰)  سال ۲۰۱۳ و در میان ۱۵۶ کشور:

 ۱۰ کشور شاد جهان: دانمارک، نروژ، سوییس، هلند، سوئد، کانادا، فنلاند، اتریش، ایسلند و استرالیا.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۶ و رتبه ۱۱۵

گزارش سال ۲۰۱۴ منتشر نشدسال ۲۰۱۵ و در میان ۱۵۸ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: سوییس، ایسلند، دانمارک، نروژ، کانادا، فنلاند، هلند، سوئد، نیوزیلند و استرالیا.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۶ و رتبه ۱۱۰

سال ۲۰۱۶ و در میان ۱۵۷ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: دانمارک، سوییس، ایسنلد، نروژ، فنلاند، کانادا، هلند، نیوزیلند، استرالیا و سوئد.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۸ و رتبه ۱۰۵

سال ۲۰۱۷ و در میان ۱۵۵ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: نروژ، دانمارک، ایسلند، سوییس، فنلاند، هلند، کانادا، نیوزیلند، استرالیا وسوئد.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۶ و رتبه ۱۰۸

سال ۲۰۱۸ و در میان ۱۵۶ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: فنلاند، نروژ، دانمارک، ایسلند، سوییس، هلند، کانادا، نیوزیلند، سوئد و استرالیا.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۷ و رتبه ۱۰۶

سال ۲۰۱۹ و در میان ۱۵۶ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: فنلاند، دانمارک، نروژ، ایسلند، هلند، سوییس، سوئد، نیوزیلند، کانادا و اتریش.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۵ و رتبه ۱۱۷

سال ۲۰۲۰ و در میان ۱۵۳ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: فنلاند، دانمارک، سوییس، ایسلند، نروژ، هلند، سوئد، نیوزیلند، اتریش و لوکزامبورگ.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۶ و رتبه ۱۱۸

سال ۲۰۲۱ و در میان ۱۴۹ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: فنلاند، دانمارک، سوییس، ایسلند، هلند، نروژ، سوئد، لوکزامبورگ، نیوزیلند و اتریش.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۷ و رتبه ۱۱۸

سال ۲۰۲۲ و در میان ۱۴۶ کشور:

۱۰ کشور شاد جهان: فنلاند، دانمارک، ایسلند، سوییس، هلند، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، اسراییل و نیوزیلند.

شاخص و رتبه ایران: ۴.۸ و رتبه ۱۱۰

چرا در قعر جدولیم؟

    درحالی که مقرر شده در هر کشور، ملاک سنجش سطح شادی شهروندان، مبتنی بر سرانه تولید ناخالص داخلی، حمایت اجتماعی، امید به زندگی سالم، آزادی در انتخاب مولفه‌های زندگی، میزان اخلاق و معنویات و آگاهی و اطلاع شهروندان از فساد اداری و دولتی در هر کشور باشد، طی ۱۰ سال اخیر، شهروندان ایرانی با هر سطح از درآمد و بهره‌وری اقتصادی دولت‌ها، ناشاد بوده‌اند و در قعر جدول (حتی در ردیف پایین‌تر از عراق و لبنان و تاجیکستان و پرو) ایستاده‌اند.سوال مهم، رمزگشایی از این اتفاق است؛ چطور شهروندان ایرانی، با وجود بهره‌مندی از سرانه تولید ناخالص داخلی همچون مردم یونان (ردیف ۸۲ جدول) پاناما (ردیف ۳۱ جدول) و حتی شیلی (ردیف ۲۶ جدول) ناشادتر هستند؟ برای پیدا کردن جواب این سوال، سری به پایگاه مرجع این گزارش جهانی بزنید. در وبسایت World happiness با مقایسه فواصل معنا‌دار باقی مولفه‌ها -حمایت اجتماعی، امید به زندگی سالم، آزادی در انتخاب مولفه‌های زندگی، میزان اخلاق و معنویات و آگاهی و اطلاع شهروندان از فساد اداری و دولتی- جواب این سوال را پیدا می‌کنید.