ایران نیوز 24: بیستمین دوره لیگ برتر ایران در شرایطی شب گذشته به پایان رسید که پرسپولیس برای پنجمین بار متوالی فاتح این رقابت‌ها شد.

شاگردان یحیی گل محمدی که در هفته پایانی لیگ به مصاف پیکان رفته بودند موفق شدند با دو گل مهدی عبدی و احمد نوراللهی رقیب را شکست دهند و به سه امتیاز مورد نیازشان برای قهرمانی در لیگ برسند. پیش از شروع این دیدار اختلاف امتیاز پرسپولیس با سپاهان، تیم دوم جدول، ۲ امتیاز بود و پرسپولیس نیاز به برد برابر پیکان داشت تا قهرمانی‌اش در این دوره از رقابت‌های لیگ برتر مسجل شد. سپاهان در بازی همزمان در ورزشگاه آزادی موفق شد با نتیجه ۲ بر یک از سد استقلال عبور کند ولی برتری پرسپولیس برابر پیکان، این تیم را نهایتا ۶۷ امتیازی کرد و با همان اختلاف ۲ امتیاز در مقایسه با سپاهان، قهرمان لیگ برتر کرد.

سپاهان هم با وجود تلاش تا ثانیه‌های پایانی به رتبه دوم بسنده کرد. در قعر جدول اما شکست سنگین ۵ بر یک سایپا برابر تراکتور، این تیم را مسافر لیگ یک کرد. بعد از ماشین‌سازی که مدت‌ها قبل سقوطش قطعی شده بود، سایپا دیگر تیم لیگ برتری شد که به دسته پایین‌تر سقوط کرد. جدال حساس دیگری که در جدول رده‌بندی صورت گرفته بود مربوط به جایگاه چهارمی و شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برای فصل بود؛ جایی که سه تیم گل‌گهر، فولاد و تراکتور برای آن می‌جنگیدند؛ سهمیه‌ای که دست آخر به تراکتور رسید تا حسرت برای امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام باقی بماند.

البته که هیجان اصلی رقابت‌های شب گذشته برای هواداران سرخ‌های تهرانی بود؛ قهرمانی تازه پرسپولیس اما به ورود یک واژه دیگر به ادبیات فوتبالی در ایران منجر شده است: گلات! این واژه بعد از دبل، هت‌تریک و پوکر وارد فوتبال ایران شده که اتفاقا پرسپولیس در خلق بیشتر این واژگان نقش بسزایی داشته است! «گلات» در اصل به بازیکنی تعلق می‌گیرد که توانسته به‌تنهایی در یک بازی پنج بار دروازه رقیب را باز کند؛ ولی اگر تیمی بتواند پنج بار متوالی جام قهرمانی را به دست بیاورد، از آن به‌عنوان «گلات» قهرمانی یاد می‌شود.

این واژه البته بعد از ورود «پوکر» که به مناسبت چهارمین قهرمانی متوالی سرخ های تهرانی شکل گرفته بود، وارد ادبیات فوتبال در ایران شده و از مدت‌ها قبل سوژه‌ای برای کری‌خوانی هواداران پرسپولیس با استقلال بوده است. در تاریخ لیگ ایران پرسپولیس در لیگ تخت جمشید یک بار موفق به دبل شد و در لیگ آزادگان نیز پارس، سایپا و پرسپولیس سه تیم تهرانی دو بار متوالی قهرمانی لیگ را جشن گرفتند؛ اما در لیگ برتر این سپاهان اصفهان بود که دست به کار بزرگی زد و در دوره نهم، دهم و یازدهم قهرمان شد تا هت‌تریک قهرمانی را به نام خود ثبت کند.

سرخ‌پوشان پایتخت اما فصل گذشته «پوکر» را خلق کرده و این دوره هم موفق به ثبت «گلات» شدند. فارغ از این موضوع اما قهرمانی تازه پرسپولیس این تیم را در لیگ ایران دست‌نیافتنی‌تر هم کرده است؛ پرسپولیسی‌ها علاوه بر اینکه شب گذشته پنجمین قهرمانی متوالی‌شان را جشن گرفتند، در مجموع برای هفتمین بار هم قهرمان لیگ برتر شدند تا از این حیث هم رکورددار شوند. در تاریخ لیگ برتر پرسپولیس با هفت و سپاهان با پنج قهرمانی، بیشترین تعداد قهرمانی را دارند. البته در مجموع رقابت‌های برگزارشده لیگ سراسری، پرسپولیس برای چهاردهمین بار قهرمان لیگ ایران شد. از این حیث هم سرخ‌های تهرانی حاشیه امن خوبی در جدول به وجود آورده‌اند؛ چون نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده آنها در جدول بیشترین تعداد قهرمانی در لیگ‌های سراسری ایران، استقلال است که توانسته هشت بار عنوان قهرمانی را به دست بیاورد.