واکنش دولت به تخته گاز گرانی و مدیریت افسار گسیخته؛ سکوت و تکذیب!
واکنش دولت به تخته گاز گرانی و مدیریت افسار گسیخته؛ سکوت و تکذیب!
ایران نیوز 24: جدا از اینکه قیمت تقریبا تمام کالا‌ها وخدمات از نیمه فروردین به شدت روبه افزایش بوده ورکورد‌های جدیدی را ثبت کرده است، فرآیند خاموش، اما ملموس حذف ارز۴۲۰۰ تومانی هم آغاز شده وبه قطارگرانی‌ها سرعت بخشیده است و تمام این‌ها درحالی است که واکنش دولت و وزارتخانه‌های عریض و طویل به این موضوع فعلا سکوت است و تماشا!

یک نماینده مجلس می گوید:‌ گران شدن تخم‌مرغ، ماست، دوغ و گوشت چه ارتباطی با آمریکا و تحریم دارد؟ شرایط اقتصادی موجود و گرانی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد بلکه متاثر از بی‌مدیریتی و گسست مدیریت یکپارچه است. شرایط موجود نابسامانی در اقتصاد، تورم بالا، بی در و پیکری مدیریت منابع موجود نشان‌دهنده مدیریت کاملا افسار گسیخته در استان‌ها است و این‌ها هیچ ارتباطی با تحریم ندارد.

به عنوان نمونه سازمان حمایت اخیرا بهای جدید آرد برای صنف و صنعت را اعلام کرد که حاکی از حدود ۴ برابرشدن قیمت هاست. این اقدام باعث می‌شود بهای بسیاری از محصولات آرد پایه مانند ماکارونی که مردم درپی گران شدن شدید برنج به عنوان محصول جایگزین به مصرف آن روی آورده اند هم ۴ برابرشود.

بهای برخی دارو‌ها هم رو به افزایش است و با وجود سکوت وتماشا وگاه تکذیب جویده وآرام وبی سروصدای برخی آقایان، گزارش‌های پرحجم ومستند مردمی از تایید این موضوع حکایت دارد. کرایه تاکسی ومترو و اتوبوس هم افزایش یافته وانجمن صنایع شوینده هم از افزایش قیمت‌ها پس از ماه رمضان یعنی کمتر از یک هفته دیگر خبر می‌دهد. بهای روغن، شکر، مرغ، گوشت، حبوب، صیفی جات و آب وبرق و اینترنت و لبنیات و خودرو و … وغیره هم به طور مستمر درحال افزایش است؛ در همین حال، زمزمه خاموشی‌ها و کمبود آب درتابستان پیش رو هم به گوش می‌رسد.

هرگاه هم از آقایان درباره گرانی‌ها سوال می‌شود، یکپارچه تبدیل به کارشناس و تحلیلگر اقتصادی می‌شوند و وجوه قضیه را جوری تحلیل می‌کنند که همه مقصرند الا آنان. این درحالی است که این افراد مسئولند و مسئول به کسی گفته می‌شود که مسئولیت انجام کاری به او واگذارشده و با این استدلال، مردم از آن‌ها دلیل وعلت گرانی را نمی‌خواهند بلکه می‌خواهند کاری کنند که وقتی برای خرید به فروشگاه می‌روند، شاهد کاهش واقعی قیمت‌ها باشند و به مسئولیت قانونی خود عمل کنند؛ لذا باید خیلی صریح اعلام کرد که تحمل مردم از رشد مداوم قیمت‌ها طاق شده وکارد به استخوان رسیده است. مردم دیگر حرف و وعده را نمی‌پذیرند و از دولت می‌خواهند کارجدی کند و اول هم از خودش شروع کند، چراکه به گفته کارشناسان، منشا بیشتر گرانی‌ها خود دولت وشرکت‌های دولتی هستند که با وجود هزینه بری فراوان، کمترین بهره وری را دارا هستند و البته حقوق‌های نجومی هم می‌گیرند. از این رو باید به دولت پیشنهاد کرد فرآیند چراغ خاموش حذف ارز۴۲۰۰ تومانی و سکوت و تناقض گویی دربرابرآن، گل به خودی در بازی حساس کنونی است.

دولت باید راه حل جبران کسری بودجه خود وجلوگیری از گران کردن کالا‌ها وخدمات پایه که بخش بزرگی از ریشه گرانیهاست را در صرفه‌جویی بیش از حد در ساختار خود وشرکت‌های دولتی از طریق کاستن هزینه‌ها و بخصوص مبارزه جدی با رانت خواران و دسته‌ها و گروه‌هایی که ازطریق انحصار یا وابستگی‌های سیاسی به جناح‌ها و نفوذ در دستگاه‌ها، بخشی از سرنخ قیمت‌ها را در دست دارند، قراردهد.

بی‌رودربایسی باید بودجه زائد بسیاری از بودجه‌بگیران خاص و خواص که پر تعدادند وخروجی چندانی هم ندارند، دستکم برای امسال وبه طور موقت قطع شود؛ حقوق تمام مدیران باید کاهش یابد و بدون استثنا به زیر ۱۵ میلیون تومان برسد. شرکت‌های دولتی باید زیرنظر جدی‌تری قرار گیرند تا جلوی ریخت‌وپاش‌هایی نظیر آنچه اخیرا در فدراسیون فوتبال با بودجه اهدایی دولت اتفاق افتاد و رو شد، گرفته شده و از بزرگ شدن بدنه دولت بخاطر استخدام‌های بی‌حد و حصر سفارشی در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها که این روز‌ها مستندات آن به وفور منتشرشده، جلوگیری شود.

دولت باید به این باور برسد که با تجمیع این گونه اقدامات است که حجم بزرگی پول صرفه‌جویی می‌شود و از گران کردن کالا‌ها وخدمات دولتی برای جبران کسری بودجه دولت و فشار بر مردم جلوگیری خواهد شد. برای تاکید بیشتر، صد‌ها میلیارد تومان سیب و پرتقال تنظیم بازاری بخاطر تخلف یک مسئول برکنار شده در وزارت جهادکشاورزی و گران خریدن آنان، روی دست وزارتخانه مانده و آگهی مزایده‌اش هم منتشرشده، اما میوه‌ها درحال پوسیدن است و احتمال فروش رفتنشان هم کم. همین یک نمونه نشان می‌دهد اصلاح ساختاردرونی دولت و مبارزه با فساد و پارتی‌بازی چه تاثیری درصرفه جویی بودجه‌ای دولت دارد.