ایران نیوز 24: در حالیکه امروز دومین کاروان بزرگ حامل سوخت ایران به لبنان وارد شد، نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان از این اقدام ایران انتقاد کرده است. نکته جالب این ماجرا اینجاست که میقاتی همزمان با انتقاد از ایران، از دولت عراق به دلیل ارسال سوخت به لبنان تشکر کرده است.میقاتی می گوید: "دولت لبنان با ورود این تانکرها موافق نبوده است."

نخست وزیر لبنان، اعلام کرد که واردات محموله‌های سوخت از ایران توسط  گروه حزب‌الله، «حاکمیت لبنان»را نقض می‌کند.نجیب میقاتی گفت: «نقض حاکمیت لبنان دل مرا به درد می‌آورد، اما من نگران اِعمال تحریم‌ها علیه لبنان نیستم، زیرا این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است.» حزب‌الله، اعلام کرد به منظور «کاهش بحران فلج‌کنندهٔ انرژی در لبنان»، واردات محموله‌های سوخت از ایران را آغاز کرده است. به گفته آنها، ابتدا یک نفتکش ایرانی سوخت را به سوریه رساند، و از آنجا محموله‌های سوخت توسط تانکر به لبنان منتقل شد.

 این تانکرها از طریق منطقه «هرمل» وارد لبنان شدند. این منطقه در انتهای شمالی «دره بُقاع» واقع شده است، که از پایگاه‌های شیعه‌نشین مهم حامی حزب‌الله در لبنان است.پیشتر، سازمان غیرانتفاعی «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرده بود دو نفتکش ایرانی در بندر بانیاس استان طرطوس سوریه پهلو گرفته و در حال تخلیه گازوئیل هستند. به گفته این سازمان ناظر، این محموله سوخت برای سوریه فرستاده شده بود.

ایران در مجموع سه محموله نفت روانه سوریه و لبنان کرده است که یکی از آنها در اختیار دولت سوریه قرار گرفته است، و دو محموله دیگر نیز پس از تخلیه در بندر بانیاس بوسیله تانکرهای نفت‌کش به لبنان انتقال داده شدند.در همین راستا، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، تحریم‌هایی علیه یک شبکه و شماری از افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان اِعمال کرد. بر مبنای بیانیه‌ای که این وزارتخانه در وبسایت خود منتشر کرد، شبکه و افراد تحریم‌شده با حزب‌الله که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، مرتبط هستند.

ایران و عراق هم‌زمان برای لبنان محموله‌های سوختی فرستادند. همزمان  نجیب میقاتی از دولت عراق «بابت حمایت از لبنان و ایستادن در کنار آن در شرایط سخت و به طور خاص بابت اجرای قرارداد صادرات سوخت به لبنان» سپاسگزاری کرده است.نخستین محموله گازوئیل صادراتی عراق به لبنان پس از دریافت مجوزهای لازم در این کشور به دو نیروگاه برق تحویل داده شده است. خبرگزاری رسمی عراق نوشت، این محموله شامل ۳۱ هزار تُن گازوئیل است است که بر اساس قرارداد یک‌ساله میان دو کشور برای تأمین سوخت نیروگاه‌های برق به لبنان ارسال شده است.طبق قراردادی که در ماه ژوئیه در بغداد بسته شد، عراق در ازای دریافت خدمات پزشکی، یک میلیون تن مواد سوختی به لبنان می‌دهد. لبنان از اواخر سال ۲۰۱۹ با بحران اقتصادی شدیدی درگیر است و اختلافات سیاسی و عدم همدلی بین احزاب برای حل این بحران، اوضاع را همواره بغرنج‌تر می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت، ارسال سوخت از ایران به لبنان برای حزب‌الله یک پیروزی بزرگ است. به گفته سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، بخشی از این مواد سوختی به صورت رایگان در اختیار بیمارستان‌ها، خانه‌‌های سالمندان، پرورشگاه‌ها و صلیب سرخ قرار می‌گیرد و بخشی نیز به قیمت بسیار پایین به نانوایی‌ها، بیمارستان‌های خصوصی و شرکت‌هایی که ژنراتورهای تولید برق دارند، فروخته می‌شود. این در حالی است كه روز شنبه دومین محموله بزرگ وارد لبنان شد، به زودی سومین محموله نیز عازم این کشور می‌شود. ایران می‌گوید تا هر زمان لبنان به سوخت احتیاج داشته باشد به این کشور ارسال خواهد کرد.