ایران نیوز 24: ر ئیس فراکسیون اهل سنت مجلس یازدهم در مخالفت صریح با کابینه دولت سیزدهم از میانگین سنی ۵۲ سال وزرا و عدم حضور زنان و اقلیت‌های دینی در کابینه انتقاد کرد و خطاب به رییس جمهور گفت: چه کسی در لیست فعلی وزراء از جناح‌های مخالف است که بگوییم فراجناحی انتخاب کردید؟

جلال محمودزاده در مخالفت صریح با کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: همه عزیزان اطلاع دارند که کشور ما دارای مشکلات عدیده‌ای است. تورم، زباله‌گردی، کوله‌بری، سوخت‌بری، تکدی‌گری، کودکان کار، اختلاف شدید طبقاتی، فروش اعضای بدن جهت امرار معاش، سرقت و زورگیری حاصل اقتصاد غلط و برنامه‌ریزی اشتباه دولت‌های گذشته است. ما در حال حاضر در تحریم شدید اقتصادی قرار داریم و کشور ما به علت نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی، در لیست سیاه کشورهای صنعتی مثل فرانسه، ایتالیا، کانادا، بریتانیا و ژاپن است.

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس خطاب به سید ابراهیم رئیسی گفت: با این تیم اقتصادی که فقط از دوستان نزدیک خود انتخاب کرده‌اید، نمی‌توانید به جنگ مشکلات اقتصادی بروید. تیم اقتصادی شما فاقد سابقه اجرایی کافی بوده و دیدگاه‌های کاملا مخالف با پیوستن ما به معاهده‌های بین المللی دارند. این اتفاق باعث کاهش تعاملات اقتصادی با کشورهای عضو، کاهش سرمایه گزاری خارجی در ایران، از دست دادن بازارهای هدف برای صادرات محصولات غیرنفتی و باقی ماندن کشور ما در لیست کشورهای پرخطر و جلوگیری از ایجاد شعبه‌های مالی ایران در کشورهای عضو و در نهایت موجب عدم بهبود فضای کسب و کار در کشور خواهد شد.

وی با اشاره به شعارهای یک میلیون واحد مسکونی در سال و ایجاد یک میلیون شغل که رئیسی در دوره انتخابات مطرح کرده بود، گفت: این شعارها مطمئنا با این تیم اقتصادی معرفی شده به مجلس، محقق نخواهد شد. تیم اقتصادی شما متشکل از کسانی است که همراه جنابعالی در آستان قدس رضوی یا ستاد اجرایی بودند. آیا نمی‌توانستید از همه اقتصادانان کشور دعوت کنید تا در این شرایط برنامه‌های خودشان را به شما ارائه دهند؟

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه رئیسی بارها اعلام کرد دولت من، فراحزبی، فراجناحی و دولت وفاق ملی است، گفت: شما باید به مردم و مجلس جواب دهید که در لیست فعلی وزراء چه کسی را از جناح‌های مخالف وجود دارد؟ آیا در کل وزرای دولت گذشته، یک وزیر عملکرد مثبتی نداشت تا به عناون وزیر کابینه شما معرفی شود تا نشان از دیدگاه فراجناحی شما باشد؟ همه بزرگواران نیک می‌دانند که یکی از اشکالات همه دولت‌های ما این است که همه افراد جناح مخالف از سرایدار اداره گرفته تا بخش داری و استانداری را از گردونه مدیریتی کشور خارج می‌کنند. آیا درست است که دولت چهار سال از توان مدیریتی، علمی و اجرایی قشر عظیمی از افراد محروم شود؟

محمودزاده در ادامه سخنان خود ادعا کرد: سید ابراهیم رئیسی به توصیات مقام مظعم رهبری عمل نکرد. اول عدم معرفی به موقع کابینه به مجلس شورای اسلامی با وجود اینکه دولت دو هفته مهلت قانونی داشت و دوم عدم استفاده از نمایندگان مجلس در کابینه تا حد امکان است. علی رغم توصیه شخص اول مملکت مبنی بر تسریع معرفی کابینه به مجلس، هر چند در زمان مورد نظر، شما دولت را به مجلس معرفی کردید اما ضروری بود دولت سیزدهم زودتر از دولت‌های دیگر کابینه‌اش را معرفی کند که این میسر نشد. پرسش اصلی این است که علت این عدم تصمیم گیری به موقع در مورد اعضای کابینه و کش و قوس‌های سیاسی و تغییر حتی در آخرین ساعات معرفی به مجلس نشان می‌دهد که لابی‌ها و فشارهای سیاسی بر انتخاب کابینه و هیئت وزراء حاکم بوده است نه انتخاب بر اساس توانایی و شایستگی.

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس با اشاره به حضور رئیسی در انتخابات دولت دوازدهم با بیان این ادعا که «از شش ماه پیش همه می‌دانستند که ایشان رئیس جمهور است» افزود: با این اوصاف، به اندازه یک کابینه افراد را در اختیار نداشتید تا زود به مجلس معرفی کنید؟

محمودزاده همچنین از میانگین سنی اعضای کابینه انتقاد کرد و گفت: علی رغم شعار کابینه جوان، سن بالای اعضای کابینه مورد قبول نیست. میانگین سنی کابینه آقای رئیسی ۵۲ سال است. همچنین عدم استفاده از نخبگان اهل سنت، عدم استفاده از زنان و خواهران در کابینه که پنجاه درصد جامعه را تشکیل می‌دهد، مورد قبول نیست. شما در جلسات متعددی در مورد بکارگیری اقلیت‌های دینی قول دادید، اما اگر به لیست افراد معرفی شدند متوجه خواهید شد که کابینه خالی از جناح‌های مخالف سیاسی و اهل سنت است. آیا در میلیون‌ها نفر اهل سنت، فردی وجود نداشت تا شما به عنوان وزیر به مجلس معرفی کنید؟

نماینده مردم مهاباد در مجلس ضمن تقدیر از مقام معظم رهبری به خاطر انتخاب شهرام ایرانی به سمت فرمانده کل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: از انتخاب این کرد سنندجی تشکر می‌کنم. آقای رئیسی! خوب می‌دانید که زنان ۵۰ درصد جامعه کشور هستند. برای ما و زنان در مجلس این سوال مطرح است چرا زنان جایی در کابینه شما ندارد؟ همه ما توانمندی‌های زنان در حوزه های مختلف را به خوبی می دانیم اما قبول کنید که نادیده گرفته شد.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی، محیط زیست مجلس خطاب به رئیسی گفت: این کابینه می‌تواند در آینده برای پیشرفت کشور مشکل ایجاد کند. تورم بالای ۴۴ درصد، نقدینگی بیش از حد، آمار ۳۲ درصدی خانوارهای زیر خط فقر نسبی و کسری بودجه که خودتان به آن اشاره کردید، خاموشی‌های پی در پی و خشکسالی کشور ما را بیمار کرده است و ما نیازمند پزشکان حاذق اقتصادی – اجتماعی هستیم. وی در پایان مخالفتش با کابینه دولت سیزدهم گفت: بهتر بود اعضای کابینه خود را با هم آشنا کنید. بسیاری از این افراد یکدیگر را نمی‌شناختند و در راهروها یا کمیسیون‌های مجلس با هم آشنا شدند. به نظرم، کابینه، هماهنگ با شرایط کشور و مطابق با شعارهای انتخاباتی ایشان نیست. از خواهران مجلسی و سایر همکاران درخواست می‌کنم با رأی خود از حضور وزرای کم تجربه در کابینه جلوگیری کنند.