ایران نیوز 24: کویری رازآلود به نام ریگ جن (Rig Jen desert) در دل کشورمان ایران جا خوش کرده است که به خاطر اتفاقات عجیب و غریبی که در آن رخ میدهد معروف به مثلث برمودای ایران شده است. پرسش های زیادی در مورد این کویر پهناور مخوف بی پاسخ مانده است و هنوز هم که هنوز است بسیاری از گردشگران آن را سرزمینی ناشناخته تلقی می کنند.

مشخصات و آدرس محل دقیق ریگ جن

وسعت کویر ریگ جن، منطقه ای پر از تپه های ماسه ای در کویر مرکزی ایران ۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد و در غرب دشت کویر واقع است، این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، غرب جندق و شمال انارک قرار دارد. به خاطر وسعت زیادی که منطقه دارد هیچ چاه آب و یا چشمه ای در محل عبور کاروان ها وجود ندارد به خاطر همین در سال های اخیر فقط چند گروه ماجراجو و همچنین محققان زیادی به این منطقه وارد شده اند.اگرچه سفرهای بسیار زیادی توسط گردشگران به مناطق کویری انجام می شود اما تفاوت فاحشی بین این کویر با کویر های معروف دیگر وجود دارد و همین تفاوت باعث شده است که کویر ریگ جن تبدیل به یک منطقه توریستی پر رمز و راز شود.

ریگ جن مقصد کویر شناسان و طبیعت گردان های حرفه ای می باشد و در سفر به آن نباید بی گدار به آب زد چراکه کویر هر چقدر هم آرامش و زیبایی داشته باشد همان قدر هم میتواند بی رحم باشد. اما با این حال با وجود تمام خطراتی که متوجه حال کویر نوردان و مسافران در سفر به ریگ جن می باشد، همه ساله تعداد زیادی اکوتوریست وارد این منطقه جذاب می شوند.

کویر جن واقعا جن دارد؟

سوالی که برای خیلی از افراد پیش آمده این است که چه چیزی باعث شده است که تا به این اندازه این کویر ترسناک و مرموز به نظر برسد؟ مردم بومی کویر معتقدند که این کویر رازآلود منطقه ای نفرین شده توسط اجنه و ارواح پلید است و به خاطر همین است که هر کسی وارد این منطقه می شود راه بازگشتی ندارد، این کویر پر است از باتلاق های نمک که افراد را در خود می بلعد.«این کویر جن دارد!» جمله پرتکراری است که در میان توریست های کویر گردی و سافاری منطقه کویری شنیده می شود و حتی گفته شده است که اجنه ها در این مکان با هم صحبت می کنند و سر و صداهای عجیب و غریبی به گوش می رسد، اما آیا واقعاً این ناحیه محفلی برای اجنه ها می باشد؟ در ادامه این مطلب از سایت نمناک قصد داریم توضیحاتی مبنی بر صحت و سقم این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

به گفته ی متخصصان و کاربلدان رشته کویر زمانی که افراد به منطقه ریگ جن می روند به خاطر شواهدی تصور میکنند که در این منطقه جن وجود دارد چراکه در این مناطق در داخل زمین فرو می روند و این اتفاق زمانی به وقوع می پیوندد که کویر در مناطق خیس باشد به خاطر همین این ذهنیت ایجاد می شود که کویر دارای جن و اجنه میباشد، اما باید بدانید که چنین چیزی واقعیت ندارد.امروزه جاده ای به طول ۷۰ کیلومتر در ریگ جن احداث شده است که خودروها به راحتی می توانند وارد این منطقه شوند و برخلاف گذشته سفر به این مکان دشواری ندارد.

کارشناسان ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن را تکذیب کرده و عنوان کردند که حتی شب هنگام در ریگ جن شب را به صبح رساندند و دریافتند که دلیل ایجاد سر و صدای عجیب و غریب و مخوف این ریگ، در واقع صحبت کردن اجنه ها در ریگ جن نیست بلکه برخورد شن ها با هم است که چنین صدایی را ایجاد می کند.صدایی که با وجود آن، این تصور در ذهن افراد شکل می گیرد که اجنه با هم صحبت میکنند. براساس اطلاعات جدید متاسفانه کویر ریگ جن بقدری خشک شده است که دیگر بحثی درباره خیس شدن بیابان و فرو رفتن افراد در کویر و ذهنیت وجود جن در اذهان عمومی مطرح نمی شود.

جالب است بدانید اکنون که هیچ اتفاقی در این منطقه رخ نمی دهد باورهای دیگری همچون اینکه اجنه از این مناطق کوچ کرده اند در ذهن افراد شکل گرفته که در واقع هیچ کدام از این شایعات حقیقت ندارد. ناگفته نماند که تقریباً ۱۱۴ سال قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی اقدام به عبور از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن کرد. وی بعدها به طور مفصل در کتاب کویر های ایران درباره ریگ جن نوشت و بعد از آن آلفونس گابریل نیز در سال ۱۹۳۰ از جنوب ریگ جن عبور کرد و در نهایت از سال ۱۳۷۶ تا به اکنون گروه های زیادی از کویر پیمایان با خودرو های بیابانی و یا حتی پای پیاده به نقاط متعدد ریگ جن وارد شدند تا بیشتر از قبل پی به اسرار این منطقه ببرند.