ایران نیوز 24: پس از وعده ابراهیم رئیسی در گفت‌‍وگوی تلویزیونی شب گذشته درباره خبر خوش بورسی، صبح امروز بازار سهام صعودی آغاز شد.

در معاملات روز چهارشنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۰، شاخص کل بورس تهران با افزایش ۲۱ هزار و ۴۹۷ واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۴۲۴ واحد رسید. شاخص هم وزن با رشد هزار و ۶۹۱ واحدی در سطح ۳۱۸ هزار و ۷۵۹ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۷۹ واحد بالا آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۳۵ واحد قرار گرفت. در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۲۸۰ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۹۸ نماد بورسی و ۸۲ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۱۸۳ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۲۴ نماد بورسی و ۵۹ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۵۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

رشد تقاضای حقوقی

در حالی که در ۳ روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از ۷۳ هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند.پس از وعده ابراهیم رئیسی در گفت‌‍وگوی تلویزیونی شب گذشته درباره خبر خوش بورسی، صبح امروز بازار سهام صعودی آغاز شد. همچنین اعلام رسمی عدم الزام بازارگردان‌ها به فروش در معاملات روز چهارشنبه نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز با حمایت حقوقی‌ها رشد کردند. صبح امروز ناظر بازار در پیامی با عنوان «در خصوص ایفای تعهدات بازارگردانی» اعلام کرد: «امروز چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ایفای تعهدات بازارگردان در سمت فروش الزامی نیست. لطفا از ارسال سفارش فروش در نمادهای معاملاتی خود داری فرمایید.» در میان نمادهایی که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند، سهم حقوقی‌ها در خریدهای سهام فملی، وغدیر، شبندر و تاپیکو بیش از سهم آن‌ها از فروش‌ها بود. همچنین نیمی از خریدهای سهام فارس به حقوقی‌ها اختصاص داشت.

بورس

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «غکورش»، «ذوب» و «تایرا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «شگویا» و «شاوان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «دماوند» و «کوثر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و فولاد و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای  فرابورس، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. امروز اغلب نمادهای گروه‌های «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای»، «محصولات شیمیایی» و «فلزات اساسی» رشد قیمت داشتند.

تداوم خروج سرمایه

امروز برای بیست و پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۸۲۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی باز هم به سهام میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۲۹ میلیارد تومان بود. پس از میدکو، سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۴ هزار و ۹۵۴ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳۲۰ میلیارد تومان بود که ۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان رسید که ۶۵ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

مازاد تقاضا در بازار سهام

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه ۷۸ درصد کاهش یافت و ۹۳ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته هزار و ۸۵۰ درصد رشد کرد و در رقم ۲۷۳ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد شتران (شرکت پالایش نفت تهران) با صف‌ خرید ۲۹ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شتران، نمادهای فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۴ میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.