ایران نیوز 24: امیر قلعه‌نویی، سرمربی کنونی گل‌گهر سیرجان و پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر ایران، روز گذشته نقره‌داغ شد؛ فدراسیون فوتبال ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد او به مدت سه ماه از انجام امور فوتبالی محروم است و علاوه بر این مورد باید مبلغ 300 میلیون تومان هم جریمه بدهد.

محرومیت قلعه‌نویی آن‌هم به این سنگینی در حالی اعلام شده که یکی از سریع‌ترین حکم‌های تاریخ کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال محسوب می‌شود. با وجود آنکه این محرومیت مربوط به حوزه فوتبال تلقی می‌شود، به نظر می‌رسد امیر قلعه‌نویی به‌ دلیل حرف‌هایی که پس از بازی با استقلال در نیمه‌نهایی جام حذفی به زبان آورده، چنین مشمول جریمه شده است.

قلعه‌نویی که از شکست تیمش در آن بازی حسابی ناراحت بود و اشتباه داوری را دلیل اصلی حذف گل‌گهر توصیف می‌کرد، حرف‌های دوپهلویی در گفت‌وگوی کوتاه تلویزیونی به زبان آورد که بسیاری را بر آن داشت تا این‌طور تفسیر کنند که صحبت‌های این مربی اشاره‌ای به اوضاع سیاسی ایران دارد. «شما یک مرجعی را بگویید که ما از این ظلم به آن پناه ببریم. ما گفته بودیم عدالت می‌خواهیم. اگر پنالتی اول پنالتی بود، من هرچه نماز خواندم و کار خیر کردم، می‌گویم تقدیم به آقای کاظمی! بس است دیگر، به خدا بس است، به همه مقدسات بس است. ما که ادعای مسائل اعتقادی داریم، در این ۴۰ سال تنها چیزی که ندیدیم، عدالت است. فقط ظلم بوده و ظلم بوده و ظلم! نمونه‌اش را هم در فوتبال می‌بینیم».

صحبت‌های امیر قلعه‌نویی بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت، به‌طوری‌که فدراسیون فوتبال خیلی سریع با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد از این به بعد کسی حق ندارد کنار زمین فوتبال از بازیکن یا مربی دیگری مصاحبه بگیرد! اما به غیر از این مورد پای بسیج ورزشکاران هم به میان آمد و آنها هم بیانیه‌ای نسبتا تند علیه امیر قلعه‌نویی صادر کرده و از او خواستند بابت حرف‌هایی که زده سریع عذرخواهی کند. روابط‌عمومی سازمان بسیج ورزشکاران، اظهارات سرمربی گل‌گهر را سخیف توصیف کرد و در بخشی از بیانیه‌اش نوشت: «متأسفانه پس از دیدار استقلال تهران و گل‌گهر سیرجان در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی سرمربی تیم گل‌گهر سخنان غیرقابل قبول، زشت و ناصحیحی بر زبان راند که دلیل آن چیزی جز ظرفیت کم ایشان در برابر شکست نیست. واقعا از شما به‌عنوان یک پیش‌کسوت فوتبال انتظار چنین سخنان ناصوابی نمی‌رفت و باید در اولین فرصت از مردم و جامعه انقلابی کشور که برای برپایی قسط و عدل خون جوانان خود را اهدا کرده‌اند، عذرخواهی کنید و زین پس به فکر تمرین خویشتن‌داری و بالابردن ظرفیت خود هنگام شکست باشید».

شرایط برای امیر قلعه‌نویی چنان سخت شد که او خیلی سریع مجبور به واکنش شد؛ قلعه‌نویی از این گفت که حرف‌هایش بد تعبیر شده و منظورش فقط اتفاقات فوتبالی بوده و اشاره‌ای به حوزه دیگری نداشته است. «متأسفانه از صحبت‌های من سوءبرداشت شده است. حرف‌های من مربوط به حوزه ورزش و فوتبال بود. من در ابتدا هم گفتم که ۴۰ سال پیش از زمانی که کاپیتان تیم ملی جوانان ایران بودم به من ظلم شد و از تیم خط خوردم و هنوز هم معتقدم در این سال‌ها ظلم بسیاری به من شده است». با وجود توضیحات امیر قلعه‌نویی جو همچنان علیه او بود و شایعه شد که او به‌ دلیل صحبت‌های غیرفوتبالی که انجام داده به‌زودی با محرومیت سنگینی مواجه می‌شود؛ عده‌ای حتی پا را فراتر گذاشته و از این گفتند که قلعه‌نویی هم قرار است مثل علی دایی ممنوع‌الفعالیت شود تا درس عبرتی برای بقیه شوند! بااین‌حال روز گذشته بالاخره خبر محرومیت امیر قلعه‌نویی منتشر شد؛ اما محرومیتش مدت‌دار و برای سه ماه عنوان شده و البته این حق را برایش قائل شده‌اند که نسبت به همین محرومیت هم اعتراض کند.

البته قلعه‌نویی در مقایسه با علی دایی در این زمینه خوش‌شانس‌تر بوده که محرومیت بیشتری شامل حالش نشده؛ هرچند آن بخش از صحبت‌هایش که گفته بود منظورش اتفاقات فوتبالی است، کمک زیادی در این بین به او کرده است. قلعه‌نویی در شرایطی «محروم» شده که پیش‌تر علی دایی، اسطوره بی‌چون‌وچرای فوتبال ایران در حکمی «منتشرنشده» ممنوع‌الفعالیت و در مقایسه با قلعه‌نویی «محروم‌تر» شده است!

ماجرای رخ‌داده برای علی دایی هم مربوط به صحبت‌های او درباره مصطفی مدبر، مدیرعامل وقت باشگاه سایپا بود. صحبت‌هایی که عنوان شد علی دایی «نباید» آن را به زبان می‌آورده، ولی چون در کنفرانسی خبری و به ‌صورت علنی به این موضوع آن‌هم در قالب اتفاقی غیرفوتبالی پرداخته، باید تاوانش را پس بدهد! ماجرای صحبت‌های دایی مربوط به اردیبهشت ۱۳۹۸ و بعد از اخراجش از باشگاه سایپا است. داستان مصطفی مدبر، داستانی است که علی دایی، اخراجش از سایپا را به آن ربط می‌دهد.

 دایی آن زمان فاش کرد مصطفی مدبر یک شخصیت با دو اسم متفاوت است: «آقای مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و آدم حقیقی‌ای به این اسم نمی‌شناسم. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند، او را از زمانی که ریاست حراست صداوسیما را داشت، به‌عنوان سردار غفور می‌شناسم. برای من جالب بود که در برنامه نود خودش را مدبر معرفی کرد. بعد که صحبت کرد تُن صدایش برای من آشنا بود و دیدم همین سردار غفور خودمان است و اردبیلی است. چطور او مصطفی مدبر شده است؟ کاش یک نفر از ثبت احوال اینجا بود و سؤال کنم که یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟ من دیدم که اسم یا فامیل را عوض کردند ولی فکر نکنم، البته شاید اشتباه کنم ولی مگر می‌شود که با شناسنامه ‌عوض‌کردن گذشته طلایی‌ات را عوض کنی؟ متأسفانه موقعی این نامه (اخراج) را به ما دادند که ما به کسی دسترسی نداشتیم. از شنبه پیگیری می‌کنم ببینم کسی که به نام مدبر امضا کرده ولی سردار غفور دولق است، می‌تواند من را اخراج کند. مثل این است که یکی نمرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند».

دایی بعد از آن کنفرانس خبری تا همین حالا دیگر در ایران مربیگری نکرده و شایعه‌ای قوی درباره‌اش به راه افتاده که همان صحبت‌ها منجر به ممنوع‌الفعالیتی‌اش شده است. البته برخلاف داستان امیر قلعه‌نویی برای علی دایی نه محرومیتی مدت‌دار در نظر گرفته شده و نه جریمه‌ای مالی. مشخص هم نیست تا چه زمانی قرار است فعالیت‌های فوتبالی در ایران برای علی دایی ممنوع باشد، ولی هرچه هست، بعد از آن کنفرانس خبری تابه‌حال، دایی فعالیتی در حوزه فوتبال ایران نکرده است.