فشار اروپا به ایران برای امضای برجام بدون خروج نام سپاه از لیست تروریستی آمریکا
فشار اروپا به ایران برای امضای برجام بدون خروج نام سپاه از لیست تروریستی آمریکا
ایران نیوز 24: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی مدعی شد هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات احیای برجام، برای باز کردن قفل توافق، پیشنهادی به ایران ارایه کرده و در انتظار پاسخ ایران است.

  روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال”، روز یکشنبه (دیروز) با انتشار گزارشی مدعی شد هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات بین ایران و آمریکا، به ایران پیشنهاد کرده در صورت دست کشیدن از درخواست حذف سپاه ار فهرست تروریستی آمریکا، طرف اروپایی آمریکا را مجاب کند تا امتیازاتی دیگر به ایران بدهد.بر اساس این گزارش، اروپا از ایران خواسته متن توافق را بدون خروج سپاه از لیست تروریستی آمریکا امضا کند و این موضوع را به مذاکرات آینده واگذار کند؛ در مقابل طرف اروپایی متعهد شده در صورتی که ایران پیشنهاد دیگری برای گرفتن امتیاز ارایه دهد واشنگتن آماده بررسی آن خواهد بود. به نوشته وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های غربی، “انریکه مورا” هماهنگ کننده مذاکرات وین به ایران گفته است که آماده است برای عبور از بن‌بست ایجاد شده در مذاکرات، برای رایزنی با مقامات ایران به تهران برود اما تهران هنوز پاسخی نداده و از این دیپلمات اروپایی دعوت به عمل نیاورده است.

مذاکرات احیای برجام با وجود آماده شدن متن توافق از ۱۱ مارس تاکنون متوقف شده و به گفته منابع نزدیک به مذاکرات، دلیل این توقف عدم تمایل واشنگتن به خروج نام سپاه از لیست تروریستی دولت آمریکاست.  دولت بایدن مدعی است گنجاندن نام سپاه از لیست تروریستی دولت آمریکا ارتباطی به برجام نداشته و مرتبط با فعالیت های منطقه ای و موشکی جمهوری اسلامی ایران است.

  همچنین منابع نزدیک به مذاکرات می گویند، واشنگتن گفته تنها در صورتی حاضر به خارج کردن نام سپاه از لیست تروریستی است که ایران تعهد دهد از تنش های منطقه ای کاسته و اقدامی برای هدف قرار دادن مقامات آمریکایی دخیل در پرونده ترور شهید قاسم سلیمانی نخواهد کرد.  در فضای سیاسی داخلی آمریکا به دلیل سم پاشی‌های لابی حامی اسراییل طی هفته‌های گذشته، جوّ سنگینی علیه اقدام احتمالی دولت بایدن در خارج کردن نام سپاه از لیست تروریستی به وجود آمده و حتی بسیاری از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا با این اقدام احتمالی دولت بایدن مخالف هستند.

به گفته دیپلمات‌های غربی، اروپا با ارایه پیشنهاد جدید خود به ایران، می‌خواهد توپ را به زمین ایران انداخته و مشخص کند که مذاکرات ممکن است به پایان برسد مگر اینکه تهران راهی برای خروج از این بن‌بست بیابد. به همین منظور، انریکه مورا قصد دارد ایران را متقاعد کند که متن توافق را بدون حذف نام سپاه از فهرست مذکور امضا کند و این موضوع را به زمانی در آینده موکول کند.   دیپلمات های غربی به وال استریت ژورنال گفته اند که هدف هماهنگ کننده اروپایی از ارایه پیشنهاد به ایران این است که به تهران بفهماند که در صورت شکست روند مذاکرات ۱ سال گذشته، هیچ مذاکره و امکان توافق دیگری درباره احیا برجام وجود نخواهد داشت.