ایران نیوز 24: به رغم مخالفت دولت دوازدهم با افزایش قیمت مصوب شیرخام در روزهای پاپانی خود، از حدود یکماه پیش قیمت مصوب ۶ هزار و ۴۰۰ تومان با ۴۷ درصد افزایش نسبت به قیمت قبلی اجرا می‌شود. حالا کارشناسان معتقدند؛ احتمال افزایش دوباره قیمت مصوب شیرخام وجود دارد.

پس از بحث‌های فراوان بین دامداران و سازمان حمایت، وزیر جهادکشاورزی در ۱۸ تیرماه سالجاری از افزایش قیمت خرید شیرخام به تصمیم شورای قیمت‌گذاری خبر داد. بر این اساس قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداری‌ها با حدود ۴۷ درصد افزایش نسبت به قبل به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.پس از اعلام این قیمت سخنگوی صنایع لبنی ایاعلام کرد اگر قیمت مصوب جدید شیرخام اجرا شود، قیمت محصولات لبنی تا ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

با انتشار این خبر موجی از مخالفت و نگرانی در بین مصرف کنندگان شکل گرفت تا جایی که محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت واکنش نشان داد و تصمیم برای افزایش قیمت شیر خام را تکذیب کرد. وی گفت: آقای رئیس‌جمهور دستور دادند در این ماه‌های آخر دولت، بدون هماهنگی نباید هیچ قیمتی افزایش پیدا کند.در میان این کشمکش‌ها دامداران نیز ساکت نماندند و ضمن انتقاد از دولت، اعلام کردند: قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم شیرخام برای آن‌ها در پی گرانی مولفه‌های تولید به ۸ هزار و ۵۱۰ تومان افزایش یافت، در حالی که میانگین قیمت خرید هر کیلوگرم شیرخام توسط کارخانجات لبنی از دامداران ۵ هزار تومان است.

دامداران تاکید کردند: در حال حاضر روی هر کیلوگرم شیرخام ۳ هزار و ۵۰۰ تومان ضرر می‌کنند.اکنون دولت پایان یافته و تکلیف قیمت شیرخام به درستی مشخص نشده است و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد به دلیل بلاتکلیفی قیمت مصوب، قیمت‌های مختلفی برای خرید شیرخام اعمال می‌شود. فرهاد اکبری، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران، در این‌باره گفت: در همان ابتدای اعلام قیمت مصوب جدید ۶ هزار و ۴۰۰ تومان، ۳ کارخانه بزرگی لبنی به ما اعلام کردند که حاضر به خرید شیرخام با قیمت مصوب جدید هستند، اما هنوز بسیاری از کارخانه‌ها نسبت به خرید شیرخام به قیمت مصوب جدید مقاومت می‌کنند.

وی ادامه داد: بلاتکلیفی در قیمت خرید شیرخام و مقاومت برخی از کارخانه‌ها در حالی است که قیمت تمام شده شیرخام برای دامداران به بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.اکبری در پاسخ به این پرسش که سرنوشت قیمت شیرخام در دولت جدید چه خواهد شد، اظهار کرد: سرنوشت قیمت شیرخام بستگی به سیاستگذاری‌های دولت و مجلس در بخش نهاده‌های دامی و پرداخت یارانه‌ها دارد.وی تصریح کرد: اگر تصمیم به افزایش سهم نهاده‌های دامی دامداران گرفته شود یا یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان به واردت نهاده داده شود، قیمت مصوب خرید شیرخام ۶ هزار و ۴۰۰ تومان باقی می‌ماند، اما اگر میزان نهاده‌های دامی بدون تغییر بماند و یارانه از واردات برداشته شود قیمت‌ خرید شیرخام افزایش خواهد یافت.

به گفته اکبری؛ مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت یارانه به نهاده ‌های دامی در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات برای ۶ ماهه اول سال یعنی تا شهریور ماه معتبر است و پس از آن تصمیم جدیدی در اینباره گرفته می‌شود که با توجه به جو حاکم بر مجلس به نظر می‌رسد باید منتظر تغییر در پرداخت یارانه‌ها باشیم.وی ادامه داد: همچنین سخنان دولت جدید نشان از آن دارد تغییر سیاست در پرداخت یارانه رخ خواهد داد، به گمان ما پرداخت یارانه از حلقه اول زنجیره تولیدات دامی به حلقه آخر منتقل می‌شود، به عبارت دیگر یارانه به جای پرداخت به واردکننده به مصرف کننده داده خواهد شد. اکبری معتقد است؛ در صورت اجرای سیاست‌های عنوان شده قیمت خرید شیرخام از تولیدکننده و قیمت محصولات لبنی در بازار افزایش می‌یابد و یارانه به اقشار کم درآمد برای خرید این اقلام داده می‌شود.