صادرات، خط مقدم تولید و اشتغال کشور
صادرات، خط مقدم تولید و اشتغال کشور
ایران نیوز 24: معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: امروز به توسعه صادرات نیاز داریم و درحقیقت خط مقدم تولید ثروت ملی و اشتغال، صادرات است.

معاون اقتصادی رییس جمهور با تاکید بر اینکه صادرات، خط مقدم تولید و اشتغال کشور است گفت: هرچقدر بیشتر صادرات داشته باشیم، ثروت ملی و میزان اشتغال افزایش خواهد یافت.محسن رضایی در بازدید از بندر شهید بهشتی چابهار گفت: این بندر یک بندر اقیانوسی کشور ما است. بندری که از طریق اقیانوس هند با جمعیت زیادی از جهان در ارتباط است. این بندر احداث شده و با سرعت خوبی درحال پیشرفت است.وی تصریح کرد: نخستین بندر حمل یکسره کشور به شمار می‌رود و امیدواریم سایر مناطق کشور هم بتوانند به همین تجهیزاتی که در این بندر است دسترسی پیدا کنند که هم توقف زمانی کشتی‌ها و رسوب کالاها اتفاق نیفتد و حمل و نقل با سرعت بیشتری انجام شود.

لزوم توسعه صادرات

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: امروز به توسعه صادرات نیاز داریم و درحقیقت خط مقدم تولید ثروت ملی و اشتغال، صادرات است.وی افزود: هرچقدر بیشتر صادرات داشته باشیم، ثروت ملی و میزان اشتغال افزایش خواهد یافت و در همین راستا، در این دولت به موضوع صادرات، بنادر، حمل و نقل، ترانزیت و مسائل دیگری که می‌تواند به افزایش صادرات کشور کمک کند توجه شده است.

جهانی شدن بندر چابهار

رضایی تصریح کرد: در این سفر هم به اتفاق دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور برای پیگیری و بررسی همین موضوعات به حوزه سواحل مکُران آمدیم. شواهد نشان می‌دهد که کارهای خوب و قابل توجهی در این منطقه انجام شده و امیدواریم در دولت سیزدهم، بندر شهید بهشتی چابهار به یکی از بنادر مهم جهانی تبدیل شود.وی افزود: استقرار تجهیزات هوشمند در این بندر مورد تاکید ما است و هرچهقدر که بنادر ما پیشرفته‌تر باشند هزینه کالاها و تورم ناشی از حمل و نقل کمتر می‌شود و مردم می‌توانند با ارزانی بیشتری، کالاهای وارداتی را خریداری کنند.

راه‌آهن جنوب به شمال؛ تحقق رویای ۲۰۰ ساله

معاون اقتصادی رییس جمهور در خصوص راه‌آهن چابهار زاهدان گفت: یکی از مشکلات اصلی کشور این بوده که کارها اولویت‌بندی نمی‌شده است و درواقع یک پول سالانه‌ای را به سراسر هزینه‌ها توزیع می‌کنیم و برخی از امورات اقتصادی که باید سریعا به بهره‌برداری برسد و آثار خود را در اقتصاد ملی نشان دهد با سال‌ها تاخیر مواجه می‌شود.وی تصریح کرد: اکنون ارتباط شمال و جنوب کشور یعنی چابهار به سرخس یا بندر انزلی و آستارا بسیار حیاتی است و تولید و اشتغال ما را به شدت افزایش می‌دهد اما بین خاش و ایرانشهر از یکسو و بین رشت و آستارا از سوی دیگر، دو قطعه دیگر باقی‌مانده که با یک اعتبار متوسط می‌شود به سرعت این طرح را عملیاتی کرد و حتما در تهران این موضوع را پیگیری می‌کنیم که راه آهن جنوب به شمال که رویای ۲۰۰ ساله‌ای است محقق شود.

* بازدید معاون اقتصادی رییس جمهور از ۲ واحد تولیدی چابهار

معاون اقتصادی رییس جمهور با همراهی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور از ۲ واحد تولیدی پلاستیک و فرآوری برنج در منطقه آزاد چابهار دیدن کرد. محمد هدایی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار روز پنجشنبه در حاشیه این بازدیدها به خبرنگار ایرنا گفت: محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور و سعید محمد دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور با حضور در کارخانه‌های تولید پلاستیک و همچنین فرآوری و بسته‌بندی برنج از نزدیک با فعالیت این واحدها آشنا شدند.وی تصریح کرد: مسلما این واحدها در افزایش و توسعه اشتغال و صادرات و همچنین خروج ارز از کشور تاثیر قابل توجهی خواهند داشت.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: کارخانه سپیدپلاست که مواد پتروشیمی را به انواع پلاستیک تبدیل و به کشورهای همسایه ازجمله پاکستان صادر می‌کند. این کارخانه برای بیش از ۱۰۰ نفر به طور مستقیم ایجاد شغل کرده است.هدایی گفت: در کارخانه فرآوری و بسته‌بندی برنج نیز بیش از ۲۰ نفر به طور مستقیم مشغول فعالیت هستند