شکل گیری همکاری مشترک با فولاد مبارکه با هدف رفع چالش های مشترک
شکل گیری همکاری مشترک با فولاد مبارکه با هدف رفع چالش های مشترک
ایران نیوز24: مدیرعامل ذوب‌آهن گفت: برخی از چالش‌های مشترک به ویژه در بخش مواد اولیه برای دو شرکت ذوب‌آهن و فولاد مبارکه وجود دارد که در جهت سامان دادن به وضعیت بازار و حل مشکلات موجود همکاری مشترکی شکل خواهد گرفت.

ایرج رخصتی در جریان بازدید از غرفه فولاد مبارکه در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته (متالکس) در گفت‌وگو با خبرنگار ایراسین اظهار کرد: فولاد مبارکه جز صنایع خلق شده توسط انقلاب اسلامی و از افتخارات ملی و جهانی است و من نیز به وجود فولاد مبارکه افتخار می‌کنم.وی با اشاره به همکاری‌های مشترک بین شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب‌آهن گفت: برخی از چالش‌های مشترک به ویژه در بخش مواد اولیه برای دو شرکت ذوب‌آهن و فولاد مبارکه وجود دارد که در جهت سامان دادن به وضعیت بازار و حل مشکلات موجود همکاری مشترکی شکل خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان درباره محصولات این شرکت و مشارکت در طرح ملی مسکن توضیح داد: محصولات ذوب‌آهن عمومی‌تر بوده و مصرف‌کنندگان آن عموم مردم هستند. از حدود ۱۵ سال پیش و به دنبال تغییر فناوری در ساخت و ساز مسکن مدیران وقت ذوب‌آهن از جمله دکتر بهرام سبحانی این احساس را کردند که ذوب‌آهن باید از فولادهای عمومی عبور کند.رخصتی افزود: از همان زمان تولید فولادهای تخصصی در ذوب‌آهن دنبال شد و زیرساخت‌های این کارخانه به گونه‌ای شکل گرفت که امروز به دنبال آن با تکمیل زیرساخت‌ها و توسعه‌های مستمر شاهد تولید ۱۲ محصول جدید در چند ماه گذشته بودیم. این محصولات به لحاظ استحکام و معادلات مهندسی، لبه‌های فناوری دنیا را دنبال می‌کند و کاملا به روز است. برای نمونه فولادهای بال پهن که به تازگی ذوب‌آهن موفق به تولید آن‌ها شده، باعث می‌شوند که ستون‌ها در ساختمان‌ها دیگر حجیم نباشند.

وی تصریح کرد: به دلیل کیفیت و استحکام بالای محصولات جدید ذوب‌آهن، حجم استفاده از فولاد در ساختمان سازی و به طبع آن هزینه‌های ساخت و ساز کاهش می‌یابد. این محصولات باعث افزایش سرعت ساخت و ساز مسکن در کشور شده و با تسریع ساخت‌وسازها، هزینه سرمایه‌گذاری هم پایین آمده است. از همین روی جوامع مهندسی و مرکز تحقیقات مسکن همکاری جدی با ذوب‌آهن دارند.مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه «رئیس جمهور قول ساخت چهار میلیون واحد مسکونی را به جامعه دادند» تاکید کرد: مطمئن هستم با رویکرد فعلی به این آمار خواهیم رسید و جای نگرانی نیست. رخصتی گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد از سبد محصولات ذوب‌آهن را محصولات جدید شکل می‌دهند. برای تولید فولاد عمومی نیز رقبای دیروز و رفیق‌های امروز ما هستند که نیاز کشور را مرتفع می‌کنند. در صورت نیاز کشور به فولادهای عمومی نیز ذوب‌آهن با قدرت همچنان توان آن تولید را خواهد داشت.