ایران نیوز 24:مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با تشریح عملکرد این گروه اظهار کرد: از دوران کودکی به صنعت علاقه مند بودم و تمایل داشتم در بخش صنعت فعالیت کنم و مدیرعاملی شرکت فولاد مبارکه، به عنوان بزرگترین واحد صنعتی کشور، را به دیگر تجربه های مدیریتی ام در شهرداری اصفهان و صنایع سیمانی ترجیح می دهم.

حمیدرضا عظیمیان به همزمان شدن شروع فعالیتش در فولاد مبارکه با تشدید تحریم های ظالمانه اشاره کرد و افزود: پس از حدود دو هفته از پذیرفتن سمت مدیرعاملی، در مهرماه ۹۷، شرکت فولادمبارکه هم همچون صنایع پتروشیمی، نفت، حمل ونقل و هوایی مشمول تحریم ها شده بود. در آبان ماه همان سال، وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت فولاد مبارکه را در لیست تحریم های سختگیرانه (اس دی ان) قرار داد و در این سه سال دو اطلاعیه عمومی و یک اطلاعیه خاص برای شرکت فولاد مبارکه صادر شد و حتی بنده را هم شخصاً به عنوان مدیرعامل این شرکت مورد تحریم قرار دادند.عظیمیان افزود: تحریم های ناجوانمردانه بر صادرات، واردات، توسعه تکنولوژی و جابه جایی ارزی تاثیر گذاشت؛ اما این تحریم ها هیچگاه حرکت پیشروانه شرکت فولاد مبارکه را متوقف نساخت. همواره روند صادراتی این شرکت تداوم داشته و منابع ارزی هم مورد بهره برداری قرار گرفته است و در برهه هایی همین درآمد ارزی به بخش های غیرفولادی کشور هم تخصیص یافته است.

ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده فولاد مبارکه به ۱۶۰ میلیون یورو می‌رسد

عظیمیان با اشاره به بلوکه شدن ارز و کالاهای خریداری شده شرکت فولاد مبارکه در انبارهای شرکت های اروپایی، ادامه داد: ارزش پول های نقد بلوکه شده شرکت فولاد مبارکه در بانک های اروپایی معادل ۱۰۰ میلیون یورو و کالاهای بلوکه شده در انبار هم به ارزش ۶۰ میلیون یورو است؛ البته شرکت طرف حساب و بانک ها، از اعتبار کافی برخوردارند ولی در چارچوب تحریم ها به این اقدام مبادرت ورزیدند که با رفع تحریم های ظالمانه این دارایی ها به حساب شرکت فولاد مبارکه واریز می شود.وی اضافه کرد: طرح دعاوی حقوقی شرکت فولاد مبارکه در راستای آزادسازی دارایی های بلوکه شده در مراجع قضایی آلمان و ایتالیا هم انجام گرفته که در بخش هایی موفق بودیم و در بخش هایی هم منتظر رای نهایی و تجدیدنظر هستیم.

وابستگی ۳ هزار واحد صنعتی کشور به فولاد مبارکه

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با استناد به گفته یکی از بزرگان صنایع، این شرکت را «لوکوموتیو صنعت کشور» نامید و توضیح داد: بالغ بر ۳ هزار واحد صنعتی به شرکت فولاد مبارکه وابسته است و تاثیر عملکرد این شرکت به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی واحدهای صنعتی کشور مشهود بوده و این شرکت سهم عمده ای در اقتصاد، صنعت و اشتغال کشور دارد.وی با تاکید بر نقش حمایتگرانه شرکت فولادمبارکه از صنعت و اقتصاد کشور گفت: پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی کشور بی بدیل است و در این راستا توانستیم بسیاری از کارگاه های کوچک تا واحدهای بزرگ صنعتی را فعال نگه داریم و به سودآوری صاحبان این صنایع هم یاری برسانیم.

محدودیت برق و گاز نبود از ظرفیت اسمی تولید فولاد هم عبور می کردیم

وی در ادامه به میزان تولیدات شرکت فولاد مبارکه اشاره ای کرد و توضیح داد: گروه فولادمبارکه با کارخانه فولادمبارکه واقع در ۸۵ کیلومتری جنوب اصفهان متفاوت است. کارخانه فولادمبارکه نزدیک به ۶.۵ میلیون تن فولاد تولید می کند و گروه فولاد مبارکه شامل فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا، با ظرفیت اسمی ۱۰.۲ میلیون تن تولید، فعالیت می کند. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته، بیشترین تولید فولاد شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۶ رقم خورد، ابراز کرد: دو ساعت مانده به پایان سال ۹۹، شرکت فولاد مبارکه توانست از مرز تولید ۷ میلیون تن عبور کند. همچنین در سه دهه گذشته، گروه فولاد مبارکه ۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرده است که این مقدار درسال جهش تولید به نزدیک ۱۰ میلیون تن افزایش یافت؛ این درحالی است که در اتفاقی بی سابقه در زمستان سال گذشته، به طور همزمان برق و گاز شرکت، به مدت ۲۵ روز قطع بود. وی با گریزی به تولید روزانه ۲۳ هزار تن فولاد در شرکت فولادمبارکه گفت: اگر در سال گذشته با محدودیت انرژی روبرو نشده بودیم از ظرفیت اسمی ۷.۲ میلیون تن تولید فولاد عبور می کردیم و به تولید ۷.۵ میلیون تن می رسیدیم؛ هیچ گاه اجازه ندادیم که تحریم ها باعث افت تولید فولاد در بزرگترین واحد صنعتی کشور شود و آمار و ارقام ماهیانه هم گویای همین موضوع است.

سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیاردی برای افزایش ۳.۷ میلیون تن فولاد خام

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گریزی هم به طرح ۳.۷ میلیون تن افزایش فولاد خام در کشور زد و توضیح داد: در کنار طرح های تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در جنوب کشور، با افزایش دو میلیون تن در فولاد هرمزگان و معادل همین مقدار در مجتمع فولاد سبا و بهره برداری از فولاد سپیددشت به ظرفیت تولید یک میلیون تن و همچنین نصب ماشین ۶ ریخته گری فولاد مبارکه به افزایش تولید ۱.۷ میلیون تن دست می یابیم تا با یک هدف گذاری دو ساله و سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی بدون ایجاد واحد فولادسازی جدید تولید را به ۳.۷ میلیون تن افزایش دهیم. وی احداث ۲ مگامدول احیا مستقیم را هم با هزینه ۱۱ هزار میلیارد تومان به عنوان طرح توسعه ای شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه با مصرف روزانه ۱۴۶۰ مگاوات برق، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان برق کشور است و با توجه به کمبود و محدودیت تولید برق، طرح های توسعه نیروگاه در استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان با توان تولید ۱۵۰۰ مگاوات هدف گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به تکمیل زیرساخت های جانبی فولاد سنگان هم اشاره ای کرد و گفت: در آینده دو خط نورد ۳۰۰ و ۴۵۰ هزار تنی و دو خط ۵۰۰ هزار تنی اسیدشویی در کاشان و شهرکرد به بهره برداری خواهد رسید. شرکت فولادمبارکه در ساخت کارخانه فولادسازی و ریخته گری بیلت در اندیمشک با ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تن هم مشارکت دارد که تمام طرح های توسعه ای مذکور مربوط به شرکت فولاد مبارکه است.وی اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه در سه طرح انتقال آب و ساخت سد تنظیمی کوهرنگ ۳، انتقال آب خلیج فارس به اصفهان با مشارکت ۴۰ درصدی و خط انتقال آب به خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان مشارکت دارد.

پیوستن به انقلاب صنعتی چهارم برای حفظ بازارهای جهانی

عظیمیان در ادامه به طرح تحول دیجیتال در شرکت فولاد مبارکه هم اشاره ای کرد و گفت: این طرح از ۵/۵/۹۹ کلید خورد و قصد بر این است در پروژه ای چهار ساله این شرکت به انقلاب چهارم صنعتی ملحق شود. با هوشمندسازی فرایندها از سنگ تا رنگ میزان بهره وری شرکت فولادمبارکه ۶ الی ۸ درصد افزایش می یابد.وی افزود: انعقاد قرارداد با شرکت ایرانسل و نسل پنجم تلفن های همراه، تربیت مشاوران هوشمند با همکاری دانشگاه اصفهان و صنعتی از اقدامات انجام شده در مسیر طرح تحول دیجیتال است؛ چرا که بر این باوریم باید برای حفظ بازار جهانی به انقلاب صنعتی چهارم و بالطبع به «باشگاه فانوس دریایی» ملحق شویم و مانند چهار شرکت برتر فولادسازی جهان که به عضویت این باشگاه درآمده اند، قرار گیریم.

فولاد مبارکه تولید کننده است نه توزیع کننده!

عظیمیان در ادامه به قیمت گذاری دستوری هم اشاره ای کرد و توضیح داد: بیشتر مشتریان شرکت فولاد مبارکه «صنایع» هستند. در بورس کالا بر اساس تعیین سهمیه و سامانه بهین یاب، افراد می توانند خرید کنند، قیمت هم کشف می شود و بر همین اساس توسط کارگزاران خرید انجام می شود. این نکته مهم است که شرکت فولادمبارکه تولید کننده است؛ نه توزیع کننده! با اجرای دقیق دستورالعمل های مربوطه درصدد این هستیم که محصولات در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد اما در برخی از مواقع به علت حجم بالای نقدینگی در کشور،  جذابیت کالای «سرمایه ای» فولاد و اشکالات موجود در نظام توزیع مشکلاتی حادث می شود که برای رفع آن جلسات متعددی برگزار کردیم که در دی ماه گذشته شرایط اندکی بهبود یافت و امیدواریم با درایت وزیر صمت، قیمت گذاری دستوری، امضای طلایی و … اصلاح شود.

تامین ۸۰ درصد نیاز تولیدکنندگان مانع از سفته بازی می شود

وی افزود: ما بر این باوریم که با تامین ۸۰ درصد نیاز مصرف کنندگان واقعی، جایی برای سفته بازی و واسطه گری باقی نمی ماند؛ شرکت فولاد مبارکه سفارش محور است و در برخی موارد عرضه محصولات این شرکت با تناژ کمتر در بازار سهام باعث جذابیت دلالی در این بازار می شود که با رایزنی های انجام شده درصدد هستیم این اشکالات هم در دولت جدید برطرف شود. از آنجا که شرکت فولادمبارکه به طور انحصاری، تولید کننده۹۳ درصدی ورق کشور است با همکاری وزارت صمت اجازه آشفتگی در این بازار را نمی دهیم.

به گفته مدیرعامل شرکت فولادمبارکه قانون عرضه وتقاضا اصلی بی بدیل در علم اقتصاد است و با نزدیک کردن عرضه و تقاضا مشکلات رایج نظیر رانت و دو قیمتی شدن و امضای طلایی ملغی می شود.  با پایش و رصد مشتریان شرکت فولاد مبارکه از طریق سامانه بهین یاب و دستورالعمل های مختلف در نظام توزیع و با هدف شفافسازی بیشتر، اقداماتی انجام شده است که متاسفانه بازار نسبت به دخالت دولت، واکنش منفی نشان می دهد. به واقع، اگر کنترل بازار و تامین نیاز تولیدکنندگان و مشتریان به شرکت فولاد مبارکه سپرده شود این تعهد را می دهیم که به نیاز ۸۰ درصدی مشتریان پاسخ دهیم و تفاوت کف بازار با محصولات عرضه شده به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یابد.

فولاد مبارکه برای ساخت یک میلیون مسکن در کنار دولت است

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: در دنیا سالانه بیش از ۲ میلیارد تن فولاد تولید می شود که بیش از یک میلیارد تن در چین و مابقی که کمتر از یک میلیارد تن است توسط مابقی کشورها از جمله ژاپن، کره، آلمان و آمریکا تولید می‌شود.وی با بیان اینکه ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا است، گفت: بازیگر اصلی بلامنازع و بدون رقیب فولاد جهان، چین است و این کشور تعیین کننده قیمت سنگ آهن، گندله و کنسانتره و فولاد است.عظیمیان اضافه کرد: براساس تحلیل کارشناسان با تسریع واکسیناسیون کرونا، بازار فولاد روند مثبتی خواهد داشت به این معنا که این بازار مجددا رونق می گیرد و افت وخیزهای ایام کرونا را شاهد نخواهیم بود و پیش فرض قیمت ورق هزار دلار در سال، در تحلیل سهام شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ منطقی است.

دلیل افزایش حاشیه سود فولاد مبارکه چه بود؟

مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه کنترل هزینه ها، شفافیت در تراکنش ها و فعالیت های مالی، بازدهی سرمایه گذاری در دیگر شرکت ها و رونق بازار فولاد را از دلایل مهم بالا رفتن حاشیه سود فولاد مبارکه دانست و خاطرنشان کرد: به جز موارد ذکر شده جهش نرخ ارز هم کمک ویژه ای به افزایش حاشیه سود شرکت فولاد مبارکه کرده است.وی علت خرید ۱۵۰۰ میلیارد تومان سهام هزینه را توضیح داد و افزود: طبق قوانین هیچ شرکتی نمی تواند سهام خود را بخرد اما سازمان بورس کالا راهکاری به نام «سهام خزانه» ارائه داد و اولین مجوز را برای ما صادر کرد و برای اینکه هیجانات بازار را در بورس کنترل کند و برای جلوگیری از ریزش سهام و حفظ حقوق سهامداران،  مجوز «سهام خزانه» را به ما دادند و توانستیم حدود ۱ میلیارد و ۱۵ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۸۳۶ سهم را به مبلغ ۱۵۴۴ میلیارد تومان خرید کردیم و این در روزهای مختلف توسط صندوق سبدگردان شرکت توسعه توکا فولاد مبارکه که از زیرمجموعه های شرکت فولاد مبارکه است انجام شد.مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: صندوق سبدگردان ۴۰۳ میلیون سهم از شرکت فولاد مبارکه و ۱۶۱ میلیون سهم از فولاد هرمزگان و ۶۲ میلیون سهم از توسعه معادن، به ارزش ۱۵۴۴ میلیارد تومان خریداری کرد و همین علت باعث کاهش ریزش سهم در بازار سرمایه شد.

ارزش ۳۳۹ هزار میلیارد تومانی بازار فولاد مبارکه

به گفته وی، از سال ۹۷ تاکنون در سه مرحله، افزایش سرمایه ای واقعی داشتیم؛ به این معنا که در سال ۹۷ از ۹۷۰۰ سرمایه ثبتی فولاد مبارکه به ۱۴٫۵ هزار میلیارد در سال ۹۸ رسیدیم و در مرحله سوم به ۲۰ هزار و ۳۰۰ و مدتی قبل به ۲۹ هزار و ۳۰۰ رسیده است و سرمایه واقعی را از محل سود انباشته سهام داران افزایش دادیم و اوراق سهام جدید در اختیار سهامداران قرار داده شده است. عظیمیان با تاکید بر اینکه سرمایه سهامداران از ۹۷۰۰ میلیارد به حدود ۳۰ هزار میلیارد افزایش یافته است، گفت: هیئت مدیره و مدیران مالی شرکت فولاد مبارکه با اتخاذ تدابیر و راهکارهای مالی مانع از خسارت به سهامداران شدند و سهام این شرکت همواره در اوج است. در حال حاضر ۳۳۹ هزار میلیارد تومان ارزش بازار فولاد مبارکه است و در جایگاه دوم ارزشی شرکت های بورسی قرار داریم و این چشم انداز خوبی برای سهام داران به ارمغان می آورد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه این شرکت سیاست بهره گیری از تقسیم سود و تسهیلات بانکی را پیش می برد، اظهار کرد: اکنون شرکت فولاد مبارکه چند هزار میلیارد تسهیلات بانکی استفاده می کند. یعنی به جز ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتباری که در اختیار خریداران کالا قرار دادیم در کنار آن ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات از بانک ها گرفتیم و رانتی را آگاهانه و تعمدی به مصرف کنندگان می دهیم تا امتیازی برای مشتریان باشد.

تولید ورق روز دنیا در فولاد مبارکه برای خودروسازی

وی افزود: منشور از گذشته تاکنون در فولاد مبارکه تعریف شده که سیاست ها این شرکت بر مبنای آن تعریف می شود. به این معنا که تمام مدیران وقت این شرکت، اعضای هیئت مدیره و مسئولان در ایمیدرو بر این توافق پایبند بوده اند که سرمایه گذاری این شرکت در زنجیره فولاد محدود شود و همین سیاست موجب شده تا فولادمبارکه به سمت تکنولوژی روز حرکت کند. عظیمیان گفت: ورقی که در خودروسازی استفاده می شود سبک و مستحکم است، پس ما باید ورق روز دنیا را تولید کنیم، در لوازم خانگی هم نیاز به ورق سبک و منعطف است؛ برای اینکه بتوانیم نیاز واقعی مصرف کنندگان را تامین کنیم تمامی سرمایه گذاری را در شرکت فولاد مبارکه انجام دادیم که باعث شده ارزش افزوده و سرمایه گذاری بیشتری برای شرکت به همراه داشته باشد و در نهایت رضایت سهامداران را موجب  شده است.

سود خالص ۵۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در ۱۴۰۰

مدیرعامل فولاد مبارکه به سود خالص فولاد مبارکه در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اشاره ای کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه طی پنج ماه سال جاری، نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان فولاد به فروش رساند و با احتساب گروه فولادمبارکه، کل فروش سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است؛ اگر همین روند تداوم داشته باشد و به بخش تولید خدشه ای وارد نشود، امسال به سود خالص۵۰ هزار میلیارد تومانی دست می یابیم؛ این در حالی است که سال گذشته حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان سود خالص داشتیم.

تامین بیش از ۲۰ هزار تن اکسیژن رایگان فولاد مبارکه برای مراکز درمانگر

عظیمیان در پایان گفت وگو با اقتصاد آنلاین مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه را تشریح کرد و توضیح داد: با شیوع کرونا، اکسیژن به عنوان ماده پیش از درمان مطرح شد و در تمام دنیا این عنصر حیاتی با کمبود شدید مواجه شد. شرکت فولادمبارکه در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی از فروش اکسیژن مازاد چشم پوشید و بدون منت تاکنون بیش از ۲۰ هزار تن اکسیژن رایگان را در اختیار مراکز درمانگر سراسر کشور قرار داده است. وی اضافه کرد: در سال گذشته بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان برای تجهیزات بیمارستان ها هزینه کردیم و امسال هم ۱۰۰ میلیارد تومان برای کنترل کرونا اختصاص دادیم و خرسندیم که همواره در کنار مردم هستیم.

مدیرعامل شرکت فولادمبارکه از برنامه ساخت مسکن توسط دولت استقبال کرد و گفت: از همین فرصت اعلام می کنیم که آماده هرگونه همکاری برای این تامین این نیاز مهم مردم هستیم و تمامی امکانات را در این بخش بسیج می کنیم تا به این پروژه بزرگ ملی کشور یاری برسانیم. وی با اشاره به تنش آبی موجود در فلات مرکزی کشور گفت: در راستای به حداقل رساندن مصرف آب شرکت فولاد مبارکه هم اقدامات بنیادین انجام دادیم که علاوه بر کاهش اتکا به آب خام به ارتقای به بهداشت محیط ۹ شهرستان که پساب آنها را جمع آوری و تصفیه کردیم، کمک شده است. از سوی دیگر با ایجاد تصفیه خانه در شرکت فولاد مبارکه در چندین مرحله آب را بازچرخانی می کنیم و درصدد هستیم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا مصرف آب خام را به حداقل ممکن برسانیم این درحالی است که کل برداشت سالانه شرکت فولادمبارکه از رودخانه زاینده رود با یک درصد، حدود ۲۰ میلیون مترمکعب است.