ایران نیوز 24: ظاهرا دولت حسن روحانی (موسوم به تدبیر و امید!) به طور کامل کنترل تنظیم و کنترل بازار را از دست داده و در گران کردن چندباره همه چیز در آخرین روزهای مسوولیت خود، سنگ تمام گذاشته است!

ین در حالیست که روحانی در ابتدای سال ۱۴۰۰ در یکی از جلسات هیات دولت تاکید کرده بود از امسال هیچ کالا و خدماتی افزایش قیمت نخواهند داشت زیرا در پایان سال این افزایش قیمت‌ها انجام شده بود! او در خردادماه گذشته هم مدعی شده بود که «دولت صریحاً تأکید و اعلام کرده است افزایش قیمت کالاها به‌ویژه اقلام ضروری مردم به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست و وزارت صمت موظف است با جدیت و با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به کنترل قیمت‌ها و ممانعت از افزایش آنها اقدام کند!»

امروز دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی از افزایش ۱۰ درصدی قیمت شکر نسبت به ماه گذشته خبر داد! همچنین طی روزهای اخیر، قیمت بسیاری دیگر از مایحتاج عمومی مردم همچون نان، روغن، لبنیات، مواد شوینده (آن هم در شرایط بحران کرونا، که جزو ضروریات مردم به شمار می‌رود)، برنج و… برای چندمین بار در طی چند ماهه اخیر بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند! برخی از اصولگرایان منتقد دولت روحانی معتقدند علت اصلی تمامی این گرانی و بی‌برنامه‌گی‌های لجام گسیخته، این است که دولت رئیسی که در کمتر از دو هفته آینده در پاستور مستقر خواهد شد،‌ علاوه بر بحران‌های کنونی با بحران کمبود کالا در انبارها و گرانی مضاعف همه کالاهای اسای مواجه شود.

کاهش هشداردهنده ذخایر برنج و شکر

فعالان اقتصادی از کاهش ذخایر کالاهای استراتژیک خبر می‌دهند. فعالان بازار برنج از موجودی بسیار پایین ذخایر برنج خارجی می‌گویند و اتحادیه قنادان کشور گزارش می‌دهد که درخواست خرید شکر این صنف با جواب منفی شرکت بازرگانی دولتی مواجه شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش شدید موجودی انبار برنج خارجی خبر داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی در یک ماه گذشته با حذف ممنوعیت واردات مخالفت کرد و فعلا هیچ برنجی وارد نمی‌شود و موجودی برنج خارجی در گمرکات صفر است.مسیح کشاورز گفت: ذخایر برنج خارجی انبارهای بخش‌خصوصی هم در وضعیت نامناسبی است و این انبارها خالی هستند. همچنین سرمایه در گردش واردکنندگان به دلیل کاهش قابل توجه مصرف برنج مردم و تداوم ممنوعیت‌ها کاهش داشته است.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید برنج گفت: شیب تند افزایش قیمت‌ها موجب شده که پنج دهک جامعه توانایی خرید برنج را نداشته باشند و به خریدهای بسیار کوچک برنج روی آورند. با حذف برنج خارجی جز نان هیچ جایگزینی برای دهک‌های پایین درآمدی وجود ندارد. زیرا قیمت برنج ایرانی گزاف است و دولت باید با در نظر گرفتن این موضوع و تخصیص ارز واردات برنج خارجی مانع حذف برنج از سفره فقرا شود.علاوه بر برنج خارجی گزارش شهروندان تهرانی حاکی از آن است که در برخی مناطق شهر یافتن شکر در فروشگاه‌ها دشوار شده و بهای این کالا نسبت به ماه گذشته تا ۲.۵ برابر رشد داشته است.علی بهره‌مند، رئیس اتحادیه قنادان کشور با تایید این خبر توضیح داد: شرکت بازرگانی دولتی به قنادان اعلام کرده که فعلا شکر ندارند و باید در صف انتظار باشند.در بازار ایران ۲.۲ میلیون تن شکر در سال مصرف می‌شود که بنا به اعلام وزارت کشاورزی ۸۰ درصد این نیاز را تولید داخل تامین می‌کند و خوزستان به عنوان قطب تولید شکر ایران سال بحرانی آب را پشت سر می‌گذراند.

از سوی دیگر، عباس خوشگرد، رئیس انجمن تولیدکنندگان تیشو در همین زمینه می‌گوید: افزایش قیمت محصولات سلولوزی مثل دستمال کاغذی تابع قیمت ارز و قیمت جهانی خمیر است. در سال‌های اخیر و بعد از کرونا قیمت جهانی خمیر افزایش زیادی پیدا کرده است. مواد اولیه محصولات سلولوزی مانند دستمال کاغذی به طور کامل وارداتی هستند و از خارج از کشور وارد می‌شوند. امروز تولیدکنندگان بر اثر بالا رفتن قیمت ارز و خمیر در شرایط سخت اقتصادی فعالیت و با سود خیلی کم تولیداتی مثل گوش پاک کن، پوشک بچه و ملحفه یک بار مصرف بیمارستان ها را تولید می‌کنند.