ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در اینباره می‌گوید: تا حالا کوچه‌ای به نام و شماره هیچم شنیده‌اید؟ نه در اقصی نقاط کشور، بلکه در مرکز تهران؛ در محله قدیمی و فراموش شده شمیران نو، همسایه لویزان، مردمی که صدایشان شنیده نمی‌شود. ۵۰ سال است مشکل ثبت و سند مسکونی مردم را حل نکرده‌ایم وی […]

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در اینباره می‌گوید: تا حالا کوچه‌ای به نام و شماره هیچم شنیده‌اید؟ نه در اقصی نقاط کشور، بلکه در مرکز تهران؛ در محله قدیمی و فراموش شده شمیران نو، همسایه لویزان، مردمی که صدایشان شنیده نمی‌شود.

۵۰ سال است مشکل ثبت و سند مسکونی مردم را حل نکرده‌ایم

وی با تاکید بر این که صدای مردم محله شمیران نو شنیده نمی شد، ۶۲ درصد املاک مسکونی و تجاری این افراد قول نامه‌ای و تلاش‌های چند دهه‌ای ایشان برای ثبت و سنددار کردن خانه‌های فرسوده و ناپایدارشان به نتیجه می رسید.عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شمیران نو محله‌ای اصیل با مردمانی شریف است که مهد دلاورمردان دفاع مقدس و سرداران شهید زنده همچون سردار علی فضلی است و ۱۷۰ شهید سرفراز دارد، اما به دلیل مشکلات انباشته و عقیم ماندن تلاش های مردم برای توسعه، بیشتر آنها به مناطق دیگر تهران مهاجرت کرده‌اند.

امانی تاکید کرد: ۵۰ سال است مشکل ثبت و سند مسکونی مردم را حل نکرده‌ایم و همزمان اجازه تخریب و نوسازی نمی دهیم و مردم را مجبور می‌کنیم که از روی اضطرار خانه‌های خود را تخریب کنند و زمینه را برای سوء استفاده سوداگران و دلالان فراهم می‌کنیم.

یکی مالک پشت بام، دیگری مالک زیر پله و آن دیگری مالک زیرزمین است

وی تصریح کرد: از پشت بام‌فروشی و زیرزمین‌فروشی گرفته تا خانه های چندمالکی، یکی مالک پشت بام، دیگری مالک زیر پله و آن دیگری مالک زیرزمین است و برخی فروشندگان، پشت بام، راهرو، زمین و حیاط را جداگانه می فروشند.

در شمیران نو مالکان پشت بام خانه‌های خودرا واگذار می‌کنند

کاوه حاج علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این باره گفت: در برخی از محلات تهران که زمین کم است روش های جدیدی مثل پشت بام فروشی ایجاد شده است و این کار در گلابدره و شمیران نو بیشتر انجام می شود.وی ادامه داد: در شمیران نو مالکان پشت بام خانه های خودرا واگذار می کنند و شبانه ساخت و ساز انجام می شود و این روند ادامه دارد.مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اضافه کرد: یک ساختمان ۱۰ سال پیش یک طبقه بوده و الان چهار طبقه شده است و ساختمان‌هایی هستند که فاقد حداقل استانداردها و دوام ایمنی هستند.

وی با اشاره به سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: تراکم جمعیت در این محدوده ها زیاد است. ساخت و ساز در این محدوده های غیرقانونی است و شهرداری نواحی باید با این ساخت و سازهای برخورد کند.در گرانترین منطقه تهران محله ای وجود دارد که پشت بام را متری ۱۰ میلیون تومان می فروشند تا یک واحد فرسوده طبقاتی ایجاد کنند.

فروش پشت‌بام برای ایجاد یک واحد فرسوده طبقاتی

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم گفت: متوسط مساحت واحدهای مسکونی در جنوب تهران بالای ۹۰ متر و در شمال ۱۲۰ متر است که این مسأله توان تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد را غیرممکن می‌کند.وی ادامه داد: باید با استفاده از سازندگان دولتی، وضعیت مسکن را به سمت تولید مسکن کوچک‌اندازه ببریم تا در یک حالت ترکیبی بتوانیم ۲۰ درصد واحدهای کوچک‌اندازه بسازیم و به صورت مسکن اجاره‌ای در اختیار افراد کم‌درآمد قرار دهیم.

گلپایگانی ادامه داد: امکان ساخت یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در بلندمدت در شهر وجود دارد و می‌توان ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در سال را در تهران مدیریت کرد. بخشی از این واحدها توسط خود مردم، بخش خصوصی و نهادها قابل ساخت است. ظرفیت هایی که برای این موضوع داریم شامل هزاران هکتار زمین کشاورزی و … است که به مناطق ۱۸ و ۱۹ اضافه شده‌اند و اگر قانون منع فروش اراضی فاقد کاربری در مجلس اصلاح شود، ظرفیت بالایی ایجاد خواهد کرد.به گفته گلپایگانی، در گران‌ترین منطقه تهران محله‌ای وجود دارد که پشت‌بام را متری ۱۰ میلیون تومان می‌فروشند تا یک واحد فرسوده طبقاتی ایجاد کنند. معاون شهردار بیان کرد: طرح‌های تشویقی و تراکم بیشتری به قطعات بزرگ‌اندازه داده می‌شود که این مسأله باعث حرکت روند ساخت و ساز و تراکم به سمت شمال شهر می‌شود. این در حالی است که از نیمه جنوبی خیابان انقلاب تا جنوب شهر ۶۹ درصد قطعات زیر ۲۰۰ متر است و بنابراین نیاز است روند ساخت و ساز را تغییر دهیم.