رشد ۱۱ درصدی سود خالص بانک کارآفرین
رشد ۱۱ درصدی سود خالص بانک کارآفرین
ایران نیوز 24: سود خالص بانک کارآفرین با رشد ۱۱ درصدی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به ۱۲ هزار و ۹۵۱ میلیارد و ۲۶۴ میلیون ریال رسید و این بانک به ازای هر سهم ۳۲۸ ریال سود شناسایی کرده که نسبت به سال قبل آن ۱۱ درصد رشد را نشان می‌دهد. آیا این میزان سود سهامداران بانک را راضی می‌کند؟

درآمد بانک کارآفرین از محل تسهیلات پرداختی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی در سال ۱۴۰۰ با رشدی ۸۱ درصدی نسبت به سال قبل آن به ۶۵ هزار و ۷۴۳ میلیارد و ۱۸۴ میلیون ریال رسیده و این بانک در مقابل ۴۸ هزار و ۳۷۷ میلیارد و ۵۰۶ میلیون ریال سود به سپرده‌گذاران پرداخت کرده که ۷۴ درصد بیشتر از سال ۹۹ بوده است. به این ترتیب خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک در سالی که گذشت با رشدی ۱۰۴ درصدی نسبت به سال ۹۹ به رقم ۱۷ هزار و ۳۶۵ میلیارد و ۶۷۸ میلیون ریال رسیده که نشان از حرکت بانک روی تراز مثبت دارد.این گزارش می‌افزاید: خالص درآمد کارمزد بانک کارآفرین در سال گذشته با رشدی ۸۲ درصدی به رقم ۳ هزار و ۷۹۶ میلیارد و ۵۰۶ میلیون ریال رسیده و جمع درآمد عملیاتی بانک هم با افزایش ۳۳ درصدی بالغ بر ۳۶ هزار و ۱۳۳ میلیارد و ۲۶۸ میلیون ریال بوده است.

حساب سود و زیان بانک یادشده نشان می‌دهد که هزینه‌های اداری و عمومی بانک در سال گذشته با رشدی ۶۲ درصدی نسبت به سال ۹۹ به رقم ۹ هزار و ۶۶۲ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال رسیده است. این گزارش می‌افزاید: بانک کارآفرین با سرمایه ۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی در سال گذشته موفق شده تا سود انباشته خود را طی یک سال ۵۶۱ درصد افزایش دهد و به رقم ۱۳ هزار و ۲۴۹ میلیارد و ۱۵۲ میلیون ریال برساند.ترازنامه این بانک نشان می‌دهد که مطالبات بانک یادشده از بانک‌ها و دیگر موسسات اعتباری در سال گذشته ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۹ کم شده و به رقم ۱۹ هزار و ۱۳۷ میلیارد و ۵۹۵ میلیون ریال رسیده و در مقابل بدهی بانک کارآفرین به بانک‌ها با رشدی ۵۷۶ درصدی به رقم ۴۰ هزار و ۱۶ میلیارد و ۹۴ میلیون ریال رسیده است.

این گزارش می‌افزاید: سهم بانک از درآمدهای مشاع در سال گذشته از محل تسهیلات پرداختی به وام‌گیرندگان ۱۵ هزار و ۹۵۷ میلیارد و ۸۸۵ میلیون ریال و سهم سپرده‌گذاران هم ۵۲ هزار و ۷۳۱ میلیارد و ۱۵ میلیون ریال بوده و این بانک برای سال گذشته مازاد سود پرداختی به سپرده‌گذاران را پیش‌بینی نکرده و سپرده‌گذاران باید به همان سود علی‌الحساب رضایت بدهند.بانک کارآفرین موفق شده تا نسبت کفایت سرمایه خود را از ۱۰.۸۳ درصد در سال ۹۹ به ۱۰.۹۸ درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش دهد و انتظار می‌رود این روند در سال جاری هم ادامه پیدا کند.

هیات مدیره این بانک در گزارش خود درباره تقسیم سود بین سهامداران اظهارنظر نکرده و تصمیم‌گیری نهایی در مجمع سالانه صورت می‌گیرد. محمد رضا خورسندی، ناصر صنعتی نژاد فرد، احمد بهاروندی و مهدی سیف علیشاهی ۴ عضو هیات مدیره بانک کارآفرین در پایان سال مالی ۱۴۰۰ بوده‌اند و مدیریت بانک هم بر عهده احمد بهاروندی است. پیش از این قرار بود که جلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده جهت تعیین اعضای جدید هیات مدیره ۹ خردادماه برگزار شود که این جلسه لغو شد اما زمان جدیدی هنوز اعلام نشده است.