ایران نیوز 24: انتقال چند هزار تروریست داعشی و دیگر شاخه های القاعده توسط دولت ترکیه به جمهوری آذربایجان را چه کسی فراموش کرده است؟ تروریست هایی که سال گذشته تحت حمایت مالی و لجستیکی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای جنگ با ارمنستان در نبرد قره باغ به منطقه قفقاز آمدند.

این یکی از آخرین همکاری های دولت ترکیه با تروریست هایی جنگ دیده در سوریه است. پیش از این نیز ترکیه همکاری های گسترده ای با داعش داشته است؛ همکاری هایی که افشای یک نمونه آن توسط «جان دوندار»، روزنامه نگار مشهور و سردبیر سابق روزنامه جمهوریت، باعث شد که او به ۲۷ سال زندان محکوم شود. دوندار یکی از اولین روزنامه نگاران ترک بود که در سال ۲۰۱۵ شواهد و تصاویری را از فروش سلاح و سوخت خودرو توسط دولت ترکیه به گروه‌های تروریستی در سوریه، از جمله داعش منتشر کرد. موارد اتهامی ذکر شده در حکم «جان دوندار» هم نوعی سرافکندگی برای دولت اردوغان به شمار می رود.

دادگاه او را به جرم «دسترسی به اسرار دولتی به منظور جاسوسی» به ۱۸ سال و ۹ ماه و به‌دلیل «عضویت در گروه تروریستی» به هشت سال و ۹ ماه زندان محکوم کرد. این افشاگری ها همه درباره حمایت دولت آنکارا از مرگ شهروندان کشورهای همسایه ترکیه (سوریه، عراق و ارمنستان) توسط تروریست ها بوده است. اما یک گزارش افشاگرانه جدید نشان می دهد که رجب طیب اردوغان از گروه تروریستی داعش حتی برای کشتار و سرکوب شهروندان ساکن ترکیه بهره برده است.

در خبری که ایرنا و العربیه آن را منتشر کرده اند، یک گزارش محرمانه نهاد اطلاعاتی «اتحادیه اروپا» فاش کرد که حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه دو عنصر تروریستی «داعش» را برای انجام عملیات خرابکارانه در آنکارا به کار گرفته است. اردوغان این دو عضو داعش را مامور انجام حمله انتحاری سال ۲۰۱۵ میان تظاهرکنندگان راهپیمایی «صلح و دموکراسی» در آنکارا، پایتخت ترکیه کرده بود.

این راهپیمایی در اعتراض به درگیری بین دولت و نیروهای کرد برپا شده بود. حزب دموکراتیک خلق ها که از حمایت کردها برخوردار است، از جمله گروه هایی بوده که خواستار برگزاری راهپیمایی صلح برای دموکراسی شده بود. در این عملیات انتحاری که بدترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر ترکیه به شمار می‌رود، دست کم ۱۰۳ تن از شهروندان این کشور کشته و ۲۴۵ نفر نیز زخمی شدند. در آن زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این انفجار را به شدت محکوم کرده و گفته بود، این حملات «با هدف تخریب اتحاد و صلح در کشور» صورت گرفته است.

اتحادی که حالا مشخص شده خود او عامل فروپاشی آن بوده است. اما چرا؟ پاسخ آن با توجه به اتفاقات سال های گذشته روشن شده است. در آن زمان، کردهای ترکیه پس از سال ها انزوا، توانسته بودند در قالب حزب دموکراتیک خلق ها، به رهبری صلاح‌الدین دمیرتاش، کرسی های  اندک اما قابل توجهی را در پارلمان به دست بیاورند، اما همین دستاورد اندک نیز برای اردوغان قابل تحمل نبود. در گذر زمان این حمله تروریستی و نیز کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به دو بازوی اردوغان برای حذف و سرکوب هرچه تمام تر مخالفان بدل شد. حذف و سرکوبی که دایره آن از احزاب کرد فراتر رفت و طرفداران جنبش فتح ا… گولن در تمام نهادهای نظامی، سیاسی و قضایی را شامل شد.

در ادامه این سرکوب و در ۲۰ می ۲۰۱۶ دادستانی ترکیه مصونیت قضایی بیش از ۱۵۰ نفر از نمایندگان پارلمان ترکیه را که عمدتاً از حزب دموکراتیک خلق ها بودند، لغو کرد که به تأیید اردوغان رسید. به دنبال این مصوبه، در ۴ نوامبر ۲۰۱۶ بازداشت گسترده سران و اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها آغاز شد که صلاح الدین دمیرتاش نیز در میان آنان بود و از آن زمان در حبس به سر می‌برد.

  • نویسنده : نبی شریفی