ایران نیوز 24: عملیات اجرایی مجتمع صبا پیشرو تیس منطقه آزاد چابهار با دستور رییس جمهور با حضور دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور به صورت ویدئو کنفرانس در پیکره صنعتی منطقه آزاد چابهار آغاز شد.

به گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار در این پروژه مجتمع تصفیه شکر و صنایع جانبی مشتمل بر ۶ کارخانه، کارخانه تصفیه و شیرین‌سازی آب و صنایع و احداث مجموعه تفریحی مشتمل بر ساخت بزرگترین دریاچه مصنوعی جهان، جزایر، کره‌های گردشگری و احداث اسکله تفریحی، مجتمع تجاری و پارکینگ ساختمان اداری نمایشگاهی و احداث مجتمع اداری و مدیریتی تعریف شده است.برآورد سرمایه‌گذاری ارزی این پروژ ٣٥.٧ ميليون يورو و ١٤ هزار و ٩٨٣ ميليارد ريال داخلی می‌باشد. شایان‌ذکراست با احداث و راه‌اندازی پروژه زمینه اشتغال مستقیم ۷۲۶ نفر فراهم می‌گردد.

عملیات اجرایی سه طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد چابهار آغاز شد

عملیات اجرایی سه طرح ملی اقتصادی و زیربنایی با اعتبار ارزی یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی ۶۴ هزار و ۵۵۳ میلیارد ریال در منطقه آزاد چابهار از طریق ویدئوکنفرانس و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب مزین است به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها ، بخشی از برنامه‌ریزی صورت گرفته در دولت تدبیر و امید برای تحقق اهداف کلان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای رشد تولید و ایجاد اشتغال پایدار و صادرات‌محور به ثمر نشسته و شاهد سرمایه‌گذاری‌های کلان بخش غیردولتی در عرصه صنایع سنگین هستیم و امروز با دستور رییس جمهوری عملیات اجرایی سه پروژه ملی با مجموع سرمایه‌گذاری ارزی یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی معادل ۶۴ هزار و ۵۵۳ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی آغاز شد که این پروژه‌ها از نظر میزان سرمایه‌گذاری و همچنین نوع تکنولوژی دارای اهمیت هستند.

 نخستین پروژه که با دستور حسن روحانی عملیات اجرایی خود را آغاز کرد طرح شرکت «کیمیا صنعت مبنا» در صنایع پتروشیمی است که برای ساخت ۲ واحد متانول یک واحد تبدیل متانول به الفین‌ها یک واحد تولید پلی اتیلن و واحدهای پلی‌پروپیلن است که در زمینی به مساحت ۷۳ هکتار و با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون یورو و چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تولید سالیانه یک میلیون و ۴۱۴ هزار تُن انواع محصول پتروشیمی و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲ هزار و ۴۶۰ نفر طراحی شده است.

دومین پروژه از مجموعه پروژه‌های شرکت صبا پیشرو تیس بوده که در حوزه تصفیه شکر و صنایع جانبی آن و مجموعه منحصر بفرد گردشگری شامل بزرگترین دریاچه مصنوعی جهان با مساحت ۱۱۶ هکتار و جزایر اقامتی در مجموعه زمین‌هایی به مساحت ۱۳۹ هکتار و با سرمایه گذاری ۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو و یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تولید انواع محصول بر پایه شکر و ارائه خدمات گردشگری و اقامتی و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۷۲۶ نفر طراحی شده است.

 سومین پروژه، طرح شیرین سازی آب دریا برای آب آشامیدنی و استفاده در صنایع پتروشیمی و فولاد مستقر در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار است که طی سه فاز برنامه‌ریزی شده است و شرکت توسعه نگین مکُران سرمایه‌گذاری آن را به عهده دارد. امروز با دستور رییس جمهوری عملیات اجرایی فاز نخست این پروژه با ظرفیت تولید ۴۰ هزار متر مکعب آب شیرین در روز با روش اسمز معکوس و برداشت از آب‌های زیرسطحی و با سرمایه گذاری ۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو و ۴۵۰ میلیارد تومان و اشتغال مستقیم برای ۷۶ نفر شروع شد.

 لازم به ذکر است همزمان عملیات اجرایی خط انتقال محصولات پتروشیمی به بندر شهید کلانتری و همچنین خط انتقال آب به سایت پتروشیمی نیز آغاز شد. «عملیات اجرایی طرح‌های ذکر شده، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی مناطق آزاد تجاری صنعتی استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، خوزستان، گیلان و سیستان و بلوچستان آغاز شد» در این مراسم بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان طرح ملی در سطح کشور کلنگ‌زنی و افتتاح شد.

آغاز عملیات اجرایی ۷ پلنت پتروشیمی به دستور رییس جمهور در منطقه آزاد چابهار

عملیات اجرایی ۷ پلنت پتروشیمی مربوط به پروژه پتروشیمی کیمیا صنعت مبنا به صورت ویدئو کنفرانس با دستور دکتر روحانی رییس جمهور و با حضور حمیدرضا مومنی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در پیکره صنعتی منطقه آزاد چابهار آغاز شد.برآورد سرمایه گذاری‌اولیه ارزی این پروژه ۱۳۵۰ میلیون یورو و برآورد سرمایه‌گذاری اولیه ۴۵۰۰۰ میلیارد ریالی می‌باشد. با احداث و راه اندازی این پروژه مهم ملی زمینه اشتغال مستقیم ۲۴۶۰ نفر فراهم می‌شود.