دورهمی هنرمندان ایرانی در کن
دورهمی هنرمندان ایرانی در کن
ایران نیوز 24: جشنواره کن امسال رنگ و بویی ایرانی دارد، نخستین بار در سال ۱۳۹۶ و با پخش قطعه «دلشدگان» استاد محمدرضا شجریان و حضور همزمان تیم سازندگان فیلم «فروشنده» روی فرش قرمز، حال و هوایی ایرانی در فضای جشنواره کن جریان پیدا کرد و بازتاب‌‌‌های گسترده‌‌‌ای در رسانه‌‌‌های ایرانی و البته رسانه‌‌‌های خارجی به دنبال داشت.

اصغر فرهادی امسال نه با یک فیلم بلکه با حضور در میان اعضای هیات داوران بخش رقابتی، حضور تاثیرگذاری در این رویداد سینمایی خواهد داشت. چهره محبوب جشنواره کن بعد از فیلم «جدایی»، تمامی آثارش را در کن رونمایی کرده و مسلما امسال نقش مهمی در انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم، جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه ویژه هیات داوران و جوایز بهترین کارگردانی، فیلم‌‌‌نامه و بازیگر مرد و زن جشنواره خواهد داشت.

با اعلام هیات برگزاری جشنواره، فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی توانست به جمع ۱۸ فیلم بخش مسابقه اصلی راه یابد. به این ترتیب ترانه علیدوستی برای دومین بار پس از فیلم «فروشنده»، روی فرش قرمز کن خواهد رفت اما نوید محمدزاده و پیمان معادی نخستین باری است که فیلمی در کن خواهند داشت. علی عباسی کارگردان ایرانی-دانمارکی که در سال ۲۰۱۸ با فیلم «مرز» جایزه نوعی نگاه کن را به خود اختصاص داد، امسال با فیلم فارسی‌‌‌زبان «عنکبوت مقدس» پا به جشنواره کن می‌‌‌گذارد. این فیلم که در اردن فیلمبرداری شده با بازی مجموعه‌‌‌ای از بازیگران ایرانی از جمله زهرا امیر ابراهیمی همراه است و داستان یک قاتل زنجیره‌‌‌ای زنان را در مشهد روایت می‌کند که در تلاش است چهره شهر را از وجود زنان تن‌‌‌فروش پاک کند و…

گلشیفته فراهانی بازیگر ایرانی نیز که چند سالی است حرفه خود را در خارج از کشور دنبال می‌کند، امسال با فیلم «برادر و خواهر» ساخته «آرنو دپلشن» کارگردان فرانسوی، با «ماریون کوتیار» همبازی شده است. فراهانی تاکنون با چند فیلم در جشنواره کن حضور داشته و می‌توان او را باسابقه‌‌‌ترین بازیگر ایرانی در جشنواره کن دانست.

دیگر فیلم ایرانی حاضر در جشنواره کن امسال، «تصور» اولین ساخته علی بهراد است که به عنوان یکی از ۷ فیلم بلند در بخش مسابقه هفته منتقدین جشنواره کن به نمایش گذاشته می‌شود و نخستین تجربه حضور سینمای ایران در بخش جنبی هفته منتقدین را در ۲۰ سال اخیر رقم می‌‌‌زند. لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی این فیلم هستند. بخش جنبی هفته منتقدین کن ویژه فیلم‌‌‌های اول و دوم کارگردانان است. «تصور» به عنوان یک فیلم اول، یکی از نامزدهای جایزه دوربین طلایی کن محسوب می‌شود. لیلا حاتمی به عنوان داور نیز سابقه حضور در جشنواره کن را دارد.