خرید تضمینی گندم در ۱۲ استان بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت
خرید تضمینی گندم در ۱۲ استان بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت
ایران نیوز 24: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همزمان با آخرین روز "هفته دولت" از افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته در ۱۲ استان کشور خبر داد و گفت: در این میان، خرید گندم در برخی از استان‌ها ۳ تا ۵ برابر شده است.

سیّد سعید راد با اعلام اینکه میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته تا این تاریخ ۵۷ درصد رشد داشته است، افزود: البته روند خرید گندم در استان‌های مختلف از جمله آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و کرمانشاه همچنان ادامه دارد. وی ارزش گندم‌‌های خریداری شده از کشاورزان را ۸۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۶۷ هزار میلیارد تومان از این مبلغ که معادل بیش از ۸۲ درصد مطالبات گندمکاران است به حساب این عزیزان واریز شده و مابقی پول آن‌ها نیز به‌زودی پرداخت می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، افزایش خرید تضمینی گندم به میزان ۲ و نیم میلیون تن در سال جاری نسبت به سال گذشته با وجود تغییرات اقلیمی، تحولات بین‌المللی و نوسانات اقتصادی را دستاوردی ارزشمند برای کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: خودکفایی در تولید گندم، متضمن تأمین امنیت پایدار غذایی کشور است. گفتنی است، بالاترین رشد تولید گندم کشور، به ترتیب مربوط به استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و زنجان است که تولید آن‌ها در مقایسه با سال گذشته ۳ تا ۵ برابر شده است و بعد از این ۴ استان، به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، مازندران، کردستان، آذربایجان غربی، کرمان و گیلان قرار دارند که از بیشترین رشد تولید نسبت به سال ۱۴۰۰ برخوردار بوده‌اند.