ایران نیوز 24: برای نخستین‌بار شهر قرمز نداریم. نقشه جدید رنگ‌بندی کشور از خروج همه شهرها از وضعیت قرمز خبر می‌دهند. پس از 290 روز و با عبور از خیز پنجم کرونا و واکسیناسیون هیچ شهری در وضعیت قرمز قرار ندارد.

شهرهای ایران آخرین‌بار در ۲۴بهمن ۹۹ در آستانه شروع خیز چهارم چنین شرایطی را تجربه کرد. اگرچه نباید از تاثیر واکسیناسیون در شرایط حاکم بر نقشه رنگ‌بندی شهرها غافل شد. واکسیناسیونی که طبق آمارهای ارایه‌شده حالا به ۱۰۴میلیون و ۲۸۴هزار و ۵۷۸ دوز در کشور رسیده است. در تجزیه‌و‌تحلیل دوزهای تزریقی کشور و با استناد به اطلاعات وزارت بهداشت باید گفت تاکنون ۵۷میلیون و ۲۴۸هزار و ۱۳ نفر دوز اول، ۴۶ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۲۵ نفر دوز دوم و ۹۲۱ هزار و ۴۴۰ نفر دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. در بخش ابتلا هم کاهش آمارها محسوس است، به طوری که امروز چهارهزارو ۳۸۴ بیمار جدید شناسایی شده‌اند و تنها ۷۲۰ نفر کارشان به بستری کشیده است.

در غیاب وضعیت قرمز برخی شهرها رنگ نارنجی را برای خود در نقشه جدید رنگ‌بندی کشور انتخاب کردند. اشنویه، پیرانشهر، چرداول، بیرجند، طبس، فردوس، بردسکن، گناباد، طارم، دامغان، شاهرود، زابل، ممسنی، زرند، سیرجان، شهربابک، کهگیلویه، پلدختر، بافق، بهاباد، خاتم و  مهریز وضعیت نارنجی دارند.

آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرهای قرمز را صفر و نارنجی‌ها را ۲۲ شهرستان اعلام می‌کند. البته ۲۰۷شهرستان رنگ زرد دارند و ۲۱۹شهرستان هم آبی. اگرچه براساس آمار وزارت بهداشت تا روز گذشته چهارم آذرماه، بیماران کووید ۶میلیون و ۹۷هزار و ۶۲۷ نفر بودند. البته شمار جانباختگان هم ۱۲۹هزار و ۳۷۶ نفر بود. اگرچه تاکنون  ۵میلیون و ۸۳۰هزار و ۶۵۳ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.