حسن عباسی، سخنران منبری با حاشیه امن!
حسن عباسی، سخنران منبری با حاشیه امن!
ایران نیوز 24: حسن عباسی یکبار دیگر جنجال آفرین شد؛ این بار سخنرانی او در جمع دانشجویان که با پرسش مکرر یک دانشجو همراه بود که می‌گفت فقط اسم چهار اقتصاددان را نام ببر، به تنش کشیده شد.

چند سالی است که رویداد‌۲۴ در یک ستون ثابت، از چهره‌های روز یا مهمترین یا خبرسازترین یا پرحاشیه‌ترین چهره، گزارش منتشر می‌کند. در این سال‌ها یک نام بیش از سایر نام‌ها در این ستون قرار گرفته است؛ حسن عباسی!

البته او یک تفاوت با عمده کسانی که درباره آنها گزارش نوشته می‌شود دارد. این گزارش‌ها معمولا به خاطر حاشیه یا جنجالی است که او ایجاد کرده یا به هر ترتیبی برایش ایجاد شده است؛ از ادعایش درباره انگیزه ساخت کارتون «یوگی و دوستان» به قصد توهین به حضرت نوح بگیرید تا صهیونیست خواندن کوروش کبیر. او همین قدر عجیب برای خودش شهرت دست و پا کرد و لقب «کسینجر اسلامی» را به خود داد و در فرآیندی عجیب که احتمالا فقط مختص به جمهوری اسلامی است، تبدیل به سخنران دانشگاه‌ها هم شد! یعنی کسی که تخصصی در هیچ زمینه‌ای ندارد و حتی به لحاظ تجربی و معرفتی و حتی تحقیق‌های فردی، کارشناس هیچ حوزه‌ای نیست، به لطف حمایت نهادهای حاکمیتی به تئوریسن دانشگاه‌ها هم تبدیل شد! اگر لازم باشد کت از تن به درمی‌آورد، سینه می‌درد و یقه پیراهن باز می‌کند تا پلاک جنگی خود را نشان دهد و به همه ثابت کند که یک مبارز انقلابی است و در حال جنگ حق علیه باطل.

کسی که یکی از اهداف جریان لیبرالیسم در ایران را رابطه دختر و پسر و حرکت به سمت حرامزادگی توصیف می‌کند از وظیفه‌هایش می‌گوید: «پیگیری حلال‌زادگی مبارزه ماست» آمار و ارقام به هم می‌بافد و می‌گوید «بر اساس آمار‌های رسمی ۶۶ درصد جمعیت برزیل، در فرانسه ۵۶ درصد، در سوئد ۵۵ درصد، در آمریکا و انگلیس هم ۴۱ و ۴۹ درصد حرام‌زاده هستند!»

لابد به واسطه همین چیزهاست که خدا را هم تهدید می‌کند و در جمله‌ای کاملا فاشیستی می‌گوید: «خدایا تو غیر از مردم ایران کی را داری؟ ۳۳۰ میلیون آمریکایی عوضی را داری؟ خدایا تو ۴۰۰ میلیون اروپایی عوضی را داری؟ خدایا تو یک میلیارد چینی خفاش‌خور را داری؟ کی را داری که عبودیت تو را پذیرفته باشند؟ این‌ها غیر از تو کسی را ندارن، تو هم غیر از این‌ها کسی را نداری».

البته گاه نیز سخنانش امنیت ملی را هم به خطر انداخته مثل زمانی که درباره بودجه‌های سپاه چنین ادعا کرد: «ببینید شیوه بودجه درآوردن سپاه چگونه است؟ یک جاسوس می‌گیرد (جیسون رضائیان) و در قبال آزادی‌اش دولت ایران یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از امریکا می‌گیرد؛ یا در قبال خون‌بهای شهید قاسم سلیمانی ۳ میلیارد دلار درآمد خالص از قطر داشته است.» اظهاراتی که البته با واکنش سپاه و تکذیبیه آن مواجه شد.

عباسی شور و حرارت دارد و مثل کسانی چون رائفی پور و سردار سعید قاسمی در حمله به جریان مقابل و دفاع از همفکرانش از جان و دل مایه می‌گذارد. اما وقتی در میان دانشجویان قرار می‌گیرد و فضایی که مخالفی علیه او سخن بگوید، آن وقت واکنش‌هایش نشان می‌دهد که اتفاقا افکار اوست که کم از داعشی‌های وطنی ندارد!

آخرین این واکنش‌ها در جمع دانشجویان، تصاویری است که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی در حال پخش است، درتصاویری که از این نشست منتشر شده، حسن عباسی در برابر پرسش‌های مکرر و ساده یک دانشجو که می‌گوید چهار اقتصاددان را نام ببر و در حالیکه عده‌ای از دیگر دانشجویان یا محافظان امنیت جلسه در حال بیرون کردن دانشجو هستند، پاسخ می‌دهد: «بچه پررو تو دنیا نیامده بودی، ما خیلی از گردن‌کلفت‌ها در غرب را از دانشگاه انداختیم بیرون!»

همه منطق این استراتژیست جریان اصولگرا! این است که مخالفان را از دانشگاه بیرون انداخته است! اما فیلم‌های منتشر شده امروز تنها باری نیست که نشان می‌دهد او نسبت به دانشجویان منتقد رفتار‌های این‌چنینی دارد. پیش‌تر نیز وقتی دانشحوی دختری از او پرسیده بود که «چرا به سوریه نمی‌روی» خشمگین شده و جواب داده بود: «به من گفتند جلوی داعشی‌های وطنی بایستم! در داخل، ما در جهاد کبیر هستیم، بی‌آبرو‌ کردن خط فکری سریع‌القلم‌ها و صادق زیباکلام‌ها ۹۹ است، بی‌آبرو کردن ابوبکر البغدادی‌ها ۱ است بعد از آنکه ریشه شما لیبرال‌های وطنی را خشکاندیم حتما برای شهادت هم می‌جنگیم.»

البته نگفت «چه کسی به او گفته است در داخل کشور جهاد کبیر کند» یا این ماموریت از طرف کدام نهاد و سازمان و گروه به او داده شده است؟ هر کجا که هست، می‌توان فهمید که نهاد یا گروه قدرتمندی پشت او قرار گرفته است؛ چه اینکه هر کدام از این دست سخنان از زبان هر فرد دیگری خارج شود، حتما مدعی العموم برای او پرونده تشکیل خواهد داد! چنانچه فائزه عباسی درباره اقتصاد پیامبر حرفی به طنز زد و سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل پرونده برای او خبر داد اما عباسی درباره خدا می‌گوید و همچنان حاشیه امن دارد! عباسی به همان دانشجو گفته بود: «شما یک مرد در جبهه‌تان ندارید، یک آدم بزرگ ندارید! هزار تای آن را ما داریم، با کمک چه‌کسی می‌خواهید به جنگ بروید»

این به اصلاح استراتژیست سخنور از سوال آن دختر دانشجو آن گونه به ستوه آمده بود که گفت: «نوچه‌های من گوش آمریکا و اسراییل را می‌گیرند. شاگردان من شهید می‌شوند! اما امثال شما‌ها سر از صدای آمریکا در می‌آورید.» وی باز هم از واژه مجهول داعشی‌های وطنی! استفاده کرده و می‌گوید: «ما داعشی‌های وطنی را بی آبرو می‌کنیم.»

تاخت و تاز عباسی به پرسش‌های دانشجویان به این دو فقره قطعا ختم نمی‌شود، درست عین زمانی که در دانشگاه مازندران، وقتی دانشجویی از او پرسید که آقای عباسی! چرا به رای مردم احترام نمی‌گذارید؟ گفت: «آن شاهرگ گردنت را برای لیبرالیسم هدر نده! رای مردم زمانی اهمیت دارد که در تعرض با اسلام قرار نگیرد. آن‌هایی که مثل تو حرف می‌زنند الان در VOA کار می‌کنند.»  از این مثل‌ها البته که بسیارند واکنش‌هایی که نماد طرز تفکرات عباسی‌ها و جریان اقتدارگرای آنهاست. اینکه آزادی بیان تنها باید متعلق به آن‌ها و این طیف باشد، جریان فکری امثال عباسی‌ها آزادند تا هرچه می‌خواهند بگوید، اما در مقابل تفکرات مقابل باید بیرون انداخته شوند یا از دانشگاه یا از کشور.

عباسی نماد یک جریان است؛ جریانی که قدرت را برای خود می‌خواهد، آزادی را هم همینطور و در مقابل، اگر کسی به مقابله با این اقتدارگرایی قرار گرفت باید با حذف یا داعش وطنی خوانده وچه بسا مجوز هر نوع برخوردی و توهینی صادر شود.