جشن بلوغ سازمانی، در سایه اعتماد به جوانان متخصص
جشن بلوغ سازمانی، در سایه اعتماد به جوانان متخصص
ایران نیوز 24: با احداث شرکت فولاد اکسین و اجرای تحریم‌ها در سال ۱۳۸۸ مهندسان شرکت توانستند با تکیه بر توان جوانان متخصص نواقص و اشکالات باقی مانده از احداث کارخانه سازنده را برطرف کرده و با راه‌اندازی این گوهر گرانبها در جنوب ایران، نیاز خاورمیانه به ورق‌های استراتژیک فولادی را برطرف کند.

حالا که فولاد اکسین از نوین‌ترین کارخانه‌های دنیا است و در تمام این سال‌ها با کسب افتخارات مختلف همراه بوده؛ این افتخارات حاصل تکیه بر جوانان متخصص، دانش فنی و انگیزه بی انتهای این مجموعه برای فتح قله‌های افتخار بوده است.روزی که نورد ورق فولادی API۵LX۸۰ در شرکت انجام میشد جای هر ایرانی در اتاق فرمان تولید خالی بود، در حالی که سختی تصمیم گیری برای اجرای قوانین متالورژی در چهره تمام کارکنان دیده می شد، اما باز قدرت اتحاد در شرکت فولاد اکسین خوزستان خود را نشان داد و بهترین ورق فولادی خاورمیانه تولید شد.

ورق‌های API۵LX۸۰ در گذشته از کشورهای خارجی وارد می‌شد و حالا این کالای استراتژیک در صنایع نفت، گاز، ساختمان سازی، لوله سازی و کشتی سازی و … با علم جوانان بومی و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها در این کارخانه تولید می‌شود که تنها بخشی از افتخارات زرین این شرکت است.در سال ۱۴۰۰ و با سرلوحه قراردادن بیانات مقام معظم رهبری درمورد گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت جوانان در میدان‌های مهم کشور، این شرکت نیز با اعتماد سهامداران خود مدیریت این سازمان را از مدیریت ارشد تا مدیریت واحدهای مختلف به افرادی سپرده که تمام فعالیت‌های عمر خود در صنعت فولاد را، در همین شرکت سپری کرده بودند و از کارگری تا مدیری را در این شرکت پله به پله گذرانده‌اند.

انتخاب مدیران میانی و رده بالا از دل همین کارکنان و کارگران شرکت باعث شد پروسه‌ای برای شناخت ارتباط میان کارگران و مدیران ارشد وجود نداشته و ضمن ایجاد همدلی و یک خانواده بزرگ متحد، شرکت را به سمت قله‌های افتخار سوق دهند و توانایی‌های این شرکت را به رخ جهانیان بکشند.در این میان شرکت فولاد اکسین با اجرای صحیح قوانین کار از جمله طرح طبقه‌بندی مشاغل، تبدیل وضعیت تعداد قابل توجهی از مشمولین قانون جامع خدمات ایثارگری، بکارگیری افراد متخصص در جایگاه‌های مهم سازمان و تمرکز بر وضعیت معیشت پرسنل و … که ثمره اعتماد به گزینه‌های اولاً متخصص و در مراحل بعد بومی و درون سازمانی است، نشان داد که توجه این مجموعه به نیروی انسانی خود به عنوان یک سرمایه است.

همه این افتخارات در سایه بلوغ سازمانی شرکت فولاد اکسین رخ داده و در اقدامی تحسین برانگیز از سوی سهامداران هوشیار و وقت‌شناس شرکت مدیرعامل، معاونین، مدیران، رؤسا و کارشناسان از میان افرادی انتخاب شد که ضمن آموزش در این شرکت و کسب تجربه طی سال‌ها، مدیریت این گوهر گران‌بهای ایران را برعهده گرفته و سود ۲۵۰۰ میلیارد تومانی را تقدیم سهامداران خود کردند.فولاد اکسین که به عنوان یک شرکت بین المللی می‌درخشد، با تحقق شفافیت و اتخاذ استراتژی‌ صحیح، دستاوردهای مهمی را طی ۲ سال اخیر در سطح بازار داخلی و خارجی کسب نموده و آن را به عنوان نمونه منحصر بفرد در صنعت فولاد کشور معرفی کرد.

فولاد اکسین نشان داد که با تکیه بر تخصص و تعهد جوانان می‌توان به دستاوردهای مهم استراتژیک و جهانی دست یافت و تاریخچه آن نشان می‌دهد که با تغییر نگاه، اعتماد به جوانان متخصص، حسن انجام کار و شفافیت توانسته به موفقیت‌های چشمگیر بین المللی برسد.فولاد اکسین با تغییر راهبردهای توسعه محور پس از تحولات مدیریتی در سال ۱۴۰۰ و با جدیت در انجام روند مراحل فولادسازی این شرکت با قدرت سال ۱۴۰۱ را آغاز نموده است.

شرکت فولاد اکسین خوزستان نیز برای نخستین بار چنین ورق‌های عریضی را پس از تلاش‌های بسیار ساختند و این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های ایرانی در ساخت، تولید و تامین تجهیزات صنعتی چقدر توانمندند.با تلاش بی حد و حصر پرسنل و تغییر عمده تولیدات کارخانه از ورق ساختمانی به ورق API نفتی، فولادهای آلیاژی و تمرکز جدی بر معیشت کارکنان به عنوان با ارزش‌ترین دارایی سازمان ماحصل تغییرات مدیریتی به حساب می‌آید. محصولات جدید یکی از برنامه‌های مهم فولاد اکسین اسـت که اگر این روند سـرعت مناسبی بـه خود بگیرد، یقیناً فرهنگ اسـتفاده از تولیدات داخلی توسـط صنایع مختلف نیز نمایان خواهد شد؛ از طـرف دیگـر، بازاریابـی محصـولات اکسین، به ویژه در مناطق نوظهور جهان، یکی از برنامه‌های توسعه‌ای این شـرکت در چشم‌انداز آینده محسوب می‌شود که در کنار فولادسازی قطعاً به تثبیت این روند رو به رشد کمک می‌کند.

همزمـان با فعال شـدن حضور ایـران در بازار جهانی و از سرگیری صادرات محصولات به قلب اتحادیه اروپا، راهبرد اکسـین، تثبیت محصولات با کیفیت ایرانی در قلب اروپا و دیگر قاره‌های جهان است تا از این طریق، بتواند ظرفیت‌های بالقوه این شرکت را بالفعل سازد. در پایان این نتایج را مدیون سهامدارانی هستیم که با اعتماد به جوانان این شرکت به ما جرأت طوفان دادند تا اعتماد به نفسی پیدا شود که بتوانیم به این سطح از موفقیت بین المللی رسیده و رسیدن به چشم‌اندازهای بزرگ را هدف قرار دهیم.

یک داستان کوتاه

کتابخانه‌ای برای نقل‌ مکان به ساختمان جدید خود با مشکل روبه‌رو شده بود، آنها برای جابه‌جایی همه کتاب‌ها باید هزینه گزافی برای حمل‌ و‌ نقل و نیروی کار پرداخت می‌کردند، اما یک مدیر باهوش توسط یک آگهی همه این هزینه را حذف کرد. او در آن آگهی به مردم اطلاع داد که کتابخانه به‌ دلیل جابه‌جایی کتاب‌های خود را به‌صورت رایگان و در ازای دریافت کارت شناسایی در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد و آن‌ها باید کتاب‌ها را طی ۲ هفته آینده به آدرس جدید کتابخانه تحویل دهند. تفاوت افرادی که در فکر‌ کردن مهارت دارند با افرادی که فقط انجام کارها را بلدند، مانند داستان بالاست. شاید با پرداخت هزینه‌ای گزاف، حاشیه امنی برای کار وجود داشته باشد اما با قبول یک ریسک و مسئولیت‌پذیری در قبال آن تصمیم می‌توان راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای رسیدن به اهداف پیدا کرد.

مدیریت علم کنترل منابع است و افرادی که فکر‌کردن بلد هستند، همیشه راه‌هایی برای استفاده هوشمندانه از منابع پیدا می‌کنند و این تفاوت بین مدیران سطح بالا و مدیران معمولی است و این راهی بود که سهامداران فولاد اکسین خوزستان با سپردن مدیریت این شرکت به افرادی که سال‌ها رده‌های سازمانی را پی در پی طی کرده‌اند توانستند با کمترین هزینه‌ها فولاد اکسینی بسازند که با قدرت می‌تواند در تمام رده‌های بومی سازی، صادرات، تولیدات استراتژیک و استفاده از نیروی های بومی عرض اندام کند.

  • نویسنده : سعید کوچک زاده، مسئول رسانه شرکت فولاد اکسین خوزستان