ایران نیوز 24: بانک ملی ایران، بزرگترین حامی شرکت های دانش بنیان است. این یک ادعا نیست، بلکه اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی آن را تایید کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، «شركت دانش‌ بنیان» شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات، در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان فعالیت می کند.بسیاری از متولیان شرکت های دانش بنیان گرچه ایده های خلاقانه برای حل مسائل در اختیار دارند، اما بدیهی است که بسیار از این ایدها برای تبدیل شدن به عملیات اجرایی، به منابع مالی نیازمندند.

بانک ملی ایران که از دیرباز حمایت از صاحبان ایده را در دستور کار داشته است،‌ اکنون و طبق یک فرایند برنامه ریزی شده، شرکت های دانش بنیان را تحت حمایت خود قرار داده است.این روند تا جایی پیش رفت که دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور وقت، حمایت های بانک ملی ایران از شرکت های دانش بنیان را الگویی برای سایر بانک ها خواند.

داده های موجود در بانک مرکزی نشان می دهد که تنها در سه ماه ابتدایی سال جاری، نظام بانکی به ۵۵۸ شرکت دانش بنيان معادل ۱۲۷٫۱ هزار ميليارد ريال تسهیلات پرداخته است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم بيشترين تسهيلات در این مدت توسط بانک ملی ایران به مبلغ ۳۰٫۲ هزار ميليارد ريال پرداخت شده است. به عبارت دیگر بیش از ۲۳ درصد تسهیلات شرکت های دانش بنیان را بانک ملی ایران پرداخت کرده است.